Karadeniz Pet

Kanadı ve Kuyruğu Kopan Kuşun Eğitimi

aztec

Meraklı Üye
Merhaba arkadaşlar,

Daha önce 9-10 aylık muhabbet kuşumu alıştırmaya çalıştığımdan bahsetmiştim. Bu son iki-üç haftadır yoğun iş tempoma rağmen günde ortalama iki defa elimden yem verdim. Daha alışmadı hayvancağız. Elimden yem yiyor darıyı çok sevdiği için ama sonra doyunca gagalamaya başlıyor. Neyse.
Ben bu hayvancağızı hiç elimle tutmamıştım. Dün kafesinden çıkartmak durumunda olduğumdan hayvancağızı tutmaya çalıştım, kaçıştı. Tuttuğumda kanadının uzun tüyü ve kuyruğunun koptuğunu farkettim. Kahrımdan öldüm. Lütfen suçlamayın beni, çok ama çok üzüldüm. Neler yaşadığımı Allah biliyor. Veterinere götürdüm ve tekrar uzayacağını, sıkıntı olmadığını söyledi.
Sadede geliyorum. Kanadı ile ilgili internette araştıma yaparken öğrendim ki kuşlar alışsın diye kanatlarını çeken ya da kesenler oluyormuş. Benim kuşumun da şu anda kanatlarının bir tarafı kısa. Bu şekilde uçabilir mi? Uçamazsa bana alıştırmak için bir fırsat olabilir belki. Gerçi iyice kızdı bana son durumda, daha da kötü olmuş olabilir, bilmiyorum.
Eğer uçamıyorsa kendime nasıl alıştırabilrim bu şekilde?Halıda ya da koltuğun üzerinde yem verip, oyun mu oynayacağız? İyice korkutmayayım sonra kuşu? Hiç kıyamıyorum hayvancağıza...

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 23:16 -->-> Daha önceki mesaj 23:07 --

Bu arada kanatlarındaki diğer tüyleri hayvanın kendinin yolduğunu söylemeyi unutmuşum. Sanırım oradaki yaradan dolayı ya da pıhtıdan dolayı sürekli tüyünün koptuğu kanadıyla oynadı ve tam dört tane tüyünü koparttı o kanadından. En son bir tane kalmıştı, onu da uzun uğraşlar sonunda kopardı. Resmen o taraf bodur kaldı.

Kanadı keserek eğitim yapmaya çalışan vardır.Kimi zaman eğitim konusunda olumlu sonuç alınsa da kesinlikle doğru değildir.Bu ancak onu hayatından mahrum etmek olur ve kuş mecbur kaldığı için artık direnme gereği duymaz.
Kuşun tüylerini kopramış olabilirsiniz üzülmeyin.Ardından güzelleri gelecektir inşallah ama ona güzelce mama yapıp verin.Bu son olaylardan sonra daha fazla kızdırmayın.Sakince alıştırmaya çalışın,elinizi yuvanın içinde bekleterek.Zamanla size güvenecektir ama unutmayın zamanla.Bunun dışında tüy kesme yem vermeme vb kuşa eziyet edecek hareketlerde sakın bulunmayın.

Kanadı keserek eğitim yapmaya çalışan vardır.Kimi zaman eğitim konusunda olumlu sonuç alınsa da kesinlikle doğru değildir.Bu ancak onu hayatından mahrum etmek olur ve kuş mecbur kaldığı için artık direnme gereği duymaz.
Kuşun tüylerini kopramış olabilirsiniz üzülmeyin.Ardından güzelleri gelecektir inşallah ama ona güzelce mama yapıp verin.Bu son olaylardan sonra daha fazla kızdırmayın.Sakince alıştırmaya çalışın,elinizi yuvanın içinde bekleterek.Zamanla size güvenecektir ama unutmayın zamanla.Bunun dışında tüy kesme yem vermeme vb kuşa eziyet edecek hareketlerde sakın bulunmayın.

Asla tüy kesme işine girmem zaten. Hani benimki koptu madem işime yarayabilir mi bu durum diye düşünmek. Aç bırakma olayını da 3-4 saatliğine yapıyordum ilk başlarda, sonra yüreğim el vermedi. Darıyı görünce her türlü yiyesi geliyor nasıl olsa hayvancağızın.
Bi' de ben bu kuşu edineli 3-3.5 ay kadar oldu. Elime hiç alıştıramadığım için dışarı da salamadım. Tek kanadının kopuk olması bunun için bir fırsat diye düşündüm. Çok sabırla denememe rağmen elime yem harici hiç gelmedi. Belki dışarıda bir şekilde bir bağ kurarız diye düşündüm. Son çare gibi artık bir nevi...

Eğitim konusunda çok sabırlı olmalısınız.Bazen sizi çok uzun süre uğraştırabilir bu yüzden yılmadan ve onu korkutmadan sizin güveninizi kazanmasını sağlayın.
Kuyruk kopma durumunda eğer kuş uçamıyorsa dışarı çıkarıp deneme yapabilirsiniz ama asla korkutmayın.Sakince yaklaşın.Gerekirse darı verin.Yavaş yavaş alışacaktır.

Çok teşekkürler. Peki dışarıya çıkarttığımda nasıl yaklaşmalıyım? Bu akşam kafasten çıkarmayı düşünüyorum. Ama sağa sola kaçışmaya çalışacak muhtemelen.

Geri