Karadeniz Pet

Karanlıktan Korkuyor Olabilir Mi?

Hayal Güç

Paylaşımcı Üye
Kuşum yaklaşık bir buçuk aydır bizimle ve şu an 3 aylık civarında. Daha önce böyle bir durum söz konusu değildi fakat dün gece ışığı kapattıktan sonra üstteki tüneğinden indi ve yerde durmaya başladı, ara ara tellere astı kendisini korktu mu bilmiyorum. Daha sonra ışığı açınca tekrar tüneğine çıktı. Daha rahatlamış gözüküyordu. Önceden böyle bir şey yapmazdı dün neden böyle davrandı anlayamadım. Sebebi nedir sizce?

belkide tünekten düşmüş olabilir ve karanlıktan dolayı çıkamamıştır bence fazla abartmayın sakınılan göze çöp batarmış eğer her gün yapmaya başlarsa o zaman bir hastalık olup olmadığını belirleyebiliriz

belkide tünekten düşmüş olabilir ve karanlıktan dolayı çıkamamıştır bence fazla abartmayın sakınılan göze çöp batarmış eğer her gün yapmaya başlarsa o zaman bir hastalık olup olmadığını belirleyebiliriz
Abartmadan ziyade eğer basit bir karanlık korkusuysa hafif ışıklı bir gece lambası takalım bulunduğu odaya diye düşündüm aslında. Birde demişsiniz ya düşmüş olabilir diye düşmediğinden eminim lamba kapandığı an hareketleniyordu. Umarım büyütülecek bişey değildir..

ben böyle bağırıyorlar diye duymuştum yeme düşmemiş yavrular ondan sonra pek sık olmuyormuş karanlık korkusu fakat yine de başlamış olabilir siz gene de gözlemleyin öyle karar verin

ben böyle bağırıyorlar diye duymuştum yeme düşmemiş yavrular ondan sonra pek sık olmuyormuş karanlık korkusu fakat yine de başlamış olabilir siz gene de gözlemleyin öyle karar verin
Hiç ses yoktu yani bağırma falan ama dediğiniz gibi gözlemleyeceğim.

bir de hazır konu açmışsınız soru soracağım evet başkası yapınca abartı oluyor ama kendisi yapınca olmuyor diyebilirsiniz ama benim ilk kuşum o yüzden biraz abartmış olabilirim kuşum omzuma geliyor fakat kazağımı kemiriyor bunun bir hastalık belirtisi olmadığını biliyorum fakat kazak tüy olunca yutabileceği kadar küçük parçalar koparıyor boğazında kalacak diye korkuyorum bu kemirme sorununu nasıl atlatabilirim

bir de hazır konu açmışsınız soru soracağım evet başkası yapınca abartı oluyor ama kendisi yapınca olmuyor diyebilirsiniz ama benim ilk kuşum o yüzden biraz abartmış olabilirim kuşum omzuma geliyor fakat kazağımı kemiriyor bunun bir hastalık belirtisi olmadığını biliyorum fakat kazak tüy olunca yutabileceği kadar küçük parçalar koparıyor boğazında kalacak diye korkuyorum bu kemirme sorununu nasıl atlatabilirim
Estağfurullah dikkat ediyor olmanız abartıdan ziyade ona değer veriyor olmanızdan. :) Aynı durum bende de var. Ve kemirme en çok da dişi kuşlarda oluyor diye biliyorum. Ben o gibi kendisine zarar verecek tüy, yün vs. şeyleri kemirdiğinde oradan uzaklaştırıyorum ya elime gelmesini sağlayarak yada kemirdiği her neyse yanından alarak.. Bunu bırakırlar mı bilmiyorum açıkçası. Çünkü doğaları gereği kuşların dokunmak, araştırmak için ayaklarından çok ağzından yararlandığını biliyoruz.:) Onun için önlem alarak bu sorunu gidermeye çalışabilirsiniz. Veya işe yararsa ki bende olmadı ısırmaması gereken bir şeyi ısırdığında orta bir ses tonuyla uyarıda bulunabilirsiniz. Şşşt, yapma vs..

şşşt diyorum fakat beni takımyorki şimdi çıkıardım o kazağı şimdi de omzuma gelmiyor zaten gelincede içimdeki ince tırnakları batıyor az önce geldi uzun durmadı şuan önüne elma verdim onu yiyor biraz kendine gelsin teşekkür ederim cevabınız için

Abartmadan ziyade eğer basit bir karanlık korkusuysa hafif ışıklı bir gece lambası takalım bulunduğu odaya diye düşündüm aslında. Birde demişsiniz ya düşmüş olabilir diye düşmediğinden eminim lamba kapandığı an hareketleniyordu. Umarım büyütülecek bişey değildir..
Bazen yapabiliyorlar.Sanırım o anki ruh hallerine bağlı oluyor.Ya da o an çıkan ufak bir ses ya da gölge rahatsız edip korkutabiliyor.Sık olmuyorsa sorun değil.Ama içiniz rahat edicekse ufak bir aydınlatma yapabilirsiniz.Ancak bu da tam bir çözüm değil.Korkunca her türlü korkuyorlar.Benim kuşum küçükken çok yapıyordu.Hatta kafeste kendini sağa saola çarpıyordu,bağırıyordu.Sakinleştirmek için uğraşmam gerekiyoru.Büyüdükçe azaldı.Ve bunları ışık alan bir yerde yapıyordu.Yani etrafını şeçebildiği halde oluyordu.Şükür bu sıralar hiç yok.Ama zaman zaman oluyor.Küçük bir çocuğun kabus görüp korkması gibi birşey sanırım bu da kuşlarda:)

şşşt diyorum fakat beni takımyorki şimdi çıkıardım o kazağı şimdi de omzuma gelmiyor zaten gelincede içimdeki ince tırnakları batıyor az önce geldi uzun durmadı şuan önüne elma verdim onu yiyor biraz kendine gelsin teşekkür ederim cevabınız için
Konu sevdikleri bir işi yapmak olunca uyarı vs kar etmiyor.Ama arkadaşın dediği gibi uzaklaşıtın.Toplmayı seviyorlar.Yün olmasa da bu tüylenen kazakların tüylerini bile topluyorlar ) Yutup yutmadıkları konusunda kesin bilgim yok.Ama yutmadıklarını düşünüyorum.Yinede dikkat etmekte fayda var.

herkesin dediği gibi düşmüş olabilir . tellere asılmayı benim mubiş korktuğunda yapar eğer ilk korktuğunda müdahale etmezsem kafesin en arkasına gidip altta ızgarada saklanır . Kuşu rahatsız etmeyecek bir gece lambası ile çözdüm durumu ama halen eskisi kadar sık olmasa da bazı geceler tele atlayıp korktuğunu belli eder . Bazen sadece ilgi çekmek içinde yapıyor olabilir

Son düzenleme:
Kuşum yaklaşık bir buçuk aydır bizimle ve şu an 3 aylık civarında. Daha önce böyle bir durum söz konusu değildi fakat dün gece ışığı kapattıktan sonra üstteki tüneğinden indi ve yerde durmaya başladı, ara ara tellere astı kendisini korktu mu bilmiyorum. Daha sonra ışığı açınca tekrar tüneğine çıktı. Daha rahatlamış gözüküyordu. Önceden böyle bir şey yapmazdı dün neden böyle davrandı anlayamadım. Sebebi nedir sizce?

Ben kuşumla aynı odada kalıyorum gece ışığı kapatınca tellere falan atlıyo kafeste uçuyo (normalde oturduğu yerde yemek yiyen kuş uçuyo siz düşünün artık) yorganımı biraz oynatıyorum duruyor.

Geri