Karadeniz Pet

Kuşlarımın ilk kuluçkası yumurtalarını kırdı bi tanesini de yuvadan attı

Cemile19

Yeni Üye
Çift muhabbet kuşlarımın ilk kuluçkaları şimdiye kadar 5 yumurta yaptı ama 2 sini kırdı birini de yuvadan attı 2 tane yumurtası kaldı ne yapmam gerek bunlara da bişey yapar mı

Merhaba, bu son kalan 2 yumurtaya devam etsin artık yapacak bir şey yok. İlk kuluçkada bazen böyle aksilikler olabiliyor. Yeni kuluçka başlarken petshoptan sahte yumurtalar alın. Gelen yumurta yerine sahte yumurta koyun. Yumurtalar serin ortamda yem veya kum içinde 3-5 gün bekletilebilir. Bu arada sahte yumurtalara nasıl davrandığına dikkat edilmeli. Yine kırma yönünde tepki verip vermediğine bakılmalı. yumurta sayısı 3-4 oluğunda sahteler orijinaller ile değiştirilebilir.

Merhaba, bu son kalan 2 yumurtaya devam etsin artık yapacak bir şey yok. İlk kuluçkada bazen böyle aksilikler olabiliyor. Yeni kuluçka başlarken petshoptan sahte yumurtalar alın. Gelen yumurta yerine sahte yumurta koyun. Yumurtalar serin ortamda yem veya kum içinde 3-5 gün bekletilebilir. Bu arada sahte yumurtalara nasıl davrandığına dikkat edilmeli. Yine kırma yönünde tepki verip vermediğine bakılmalı. yumurta sayısı 3-4 oluğunda sahteler orijinaller ile değiştirilebilir.
Teşekkürler bu kuluçka dönemi bittikten sonra 2.kuluçka dönemi ne zaman başlar peki

Hiç belli olmaz. Pek çok etken var. En büyük etken kuşun kendisi.
Bakalım bu yumurtalar dolu mu, üzerine yatmaya devam edecek mi, yavru çıkacak mı..
Yavru çıkarsa yavrular 30-40 gün olduklarında yeni kuluçka başlar.
Yumurtaları ışıkla kontrol ettin mi? İçlerinde yavru oluşumu var mı?

Hiç belli olmaz. Pek çok etken var. En büyük etken kuşun kendisi.
Bakalım bu yumurtalar dolu mu, üzerine yatmaya devam edecek mi, yavru çıkacak mı..
Yavru çıkarsa yavrular 30-40 gün olduklarında yeni kuluçka başlar.
Yumurtaları ışıkla kontrol ettin mi? İçlerinde yavru oluşumu var mı?
Dolu mu bilmiyorum kontrol etmedim daha yumurtalara dokununca rahatsız olur diye ama yumurtaların üstüne yatıyo arada çıkıyo erkekle uğraşıyo kur yapıyolar birbirlerine

Dişiyi kafese doğru kışalayıp çok ince led feneri yumurtanın oval tarafına yaklaştırınca içini görebilirsin.
Tamam peki yumurtanın kaç günlük olduğu fark eder mi belli olması için bu kalan yumurtaların biri 2 biri 4 günlük çünkü

benim dişi başkasına ait, erkek benimdi, toplamda altı yumurta vardı, en son çıkan,çıktıktan bir kaç gün sonra öldü. diğer üç tanesi şimdi anne babadan büyük, kalan iki taneyi ya anne ya baba kuş kırmış ve içide boştu, yuvalığı temizlerken gördüm

Geri