Karadeniz Pet

Kuşum hasta mı ?

Atakan Atmaca

Paylaşımcı Üye
Kuşlarımdan biri oyun oynarken telefonumun üzerine şöyle bir kaka yaptı. Acaba hasta mı ? Yeme içmelerinde veya hareketlerinde herhangi bir sorun yok , hatta şuan kafes dışında oyun oynuyorlar ve uçuyorlar.

https://hizliresim.com/36652M][/URL]

Arkadaşlar az önce aynı kakaya benzer bir kakayı erkek kuşum yaptı. Sanki kakasında yem varmış gibiydi. Durumu nedir ?

Maalesef yem var kuşları ayırıp gözetlemeni tavsiye ederim , benim kuşum da da var

Maalesef yem var kuşları ayırıp gözetlemeni tavsiye ederim , benim kuşum da da var

Bundan korkuyordum maalesef :( , çok iyi bakıyorum kuşlarıma ve çokta mutlular. Şuan kendisinin halinde vb bir sıkıntı yok. Hatta dişiye de yem kusuyor , kur yapıyor. Kaka da yem olması neden olur ?

yardımcı olacak yok mu arkadaşlar ????

Probiyotik var mı elinizd ya da ev yoğurdunun suyunu suluğa ekleyin suyu günlik yenileyip üç gün kullanım. Yemli dışkıyı kontrol edin.

Probiyotik var mı elinizd ya da ev yoğurdunun suyunu suluğa ekleyin suyu günlik yenileyip üç gün kullanım. Yemli dışkıyı kontrol edin.

probiyotik yok maalesef. Kuşlarımı ayırdım. Erkek ana kafeste kaldı , dişiyi ise eski kafese yerleştirdim. Kafesler şuan yan yana duruyor. İlk defa başıma geldi bu , bugüne kadar hiç bir problemleri yoktu acaba neden oldu ? 3 gün önce dişi kuşuma banyo yaptırmıştım acaba su soğuktu da üşüdü mü ?

Bir de sanırım bu kakayı yapan erkek değil dişi. Erkeğin kakasını kafeste gördüm , dişinin ki daha cıvık. İnternetten biraz araştırdım kuruma hastalığı diyor , çok endişeleniyorum. Şansa bak ki yarın yuvalık alıp kafese takacaktım , böyle bir şey olunca vazgeçtim :( Ne yapmam gerek ? neden böyle bir dışkı çıkar ortaya ?

Kuruma teşhisi için çok erken. Üstelik kurumsnın diğer belirtilerini göstermiyor bile. Dediğim yoğurt suyu uygulamasını yapıp gözlem yapın.

Kuruma teşhisi için çok erken. Üstelik kurumsnın diğer belirtilerini göstermiyor bile. Dediğim yoğurt suyu uygulamasını yapıp gözlem yapın.

İLK RESİM ERKEK KUŞUMUN DIŞKISINA AİT
url=https://hizliresim.com/Lllm4z][/URL]

İKİNCİSİ İSE DIŞKISINDA YEM VAR DİYE ŞÜPHELENDİĞİM DİŞİ KUŞUMA AİT
https://hizliresim.com/r55nVz][/URL]

Kuşlarımı 1 gündür ayrı tutuyorum. Kafesten dışarı salmıyorum. Dışkı kontrolünü yapıyorum ve sonuç bu. Acaba ne uygulamam gerekli şuan ?

YANITLA

YANITLA

Bence bir sıkıntı yok kuşlarınıza biraz aspur vermenizi öneririm güle güle besleyin

Bence bir sıkıntı yok kuşlarınıza biraz aspur vermenizi öneririm güle güle besleyin

Teşekkürler. İçimi ferahlattınız. İlk fotoğraftaki dışkıya bir yorumunuz var mı peki ? içinde 2 tane yem vardı :( ilk defa yemli dışkı yaptı dşi kuşum. Son attığım dışkılarda sorun yok diyorsunuz değil mi ?

Olabilecek bir durum bu hemen kötüye yormayın yediği bir şey de dokunmuş olabilir. Kafeslerinde kalamar kemiği kum kesinlikle bulunsun

Olabilecek bir durum bu hemen kötüye yormayın yediği bir şey de dokunmuş olabilir. Kafeslerinde kalamar kemiği kum kesinlikle bulunsun

Yorumunuz için teşekkürler içimi ferahlattınız. Bir de şu konudan muzdaribim. Erkek kuşum bu aralar sürekli ayağıyla kafasını kaşıyor. Acaba bit mi var ? vücuduna baktığımda herhangi bir şey göremedim. Sprey sıkmak istiyorum fakat avucuma alıp spreyi yakınlaştırdığım anda elimde çok çırpınıyorlar ve ben de bu konuda çok üzüldüğüm için sprey sıkmayı bıraktım. Sadece haftada 1 kez banyolarını avucumda yapıyorlar.

Yorumunuz için teşekkürler içimi ferahlattınız. Bir de şu konudan muzdaribim. Erkek kuşum bu aralar sürekli ayağıyla kafasını kaşıyor. Acaba bit mi var ? vücuduna baktığımda herhangi bir şey göremedim. Sprey sıkmak istiyorum fakat avucuma alıp spreyi yakınlaştırdığım anda elimde çok çırpınıyorlar ve ben de bu konuda çok üzüldüğüm için sprey sıkmayı bıraktım. Sadece haftada 1 kez banyolarını avucumda yapıyorlar.
Bildiğim kadarıyla gözle görülmeden bit ilacı kullanılmamalı. Bitlenmiş kuşlar geceleri rahat uyuyamazmış. Bunun sebebi bitler gecel ri saldırırmış. Gece kafes altına temiz beyaz kağıt, peçete serin. Ertesi gün dışkılar dağınıksa bitten şüphenilebiliyor sanıyorum. Kanat altlarına da bakın siyah bitleri gözle görebiliniyormuş. Birde kafese pamuk koyuluyordu sanırım. Bit varsa pamukta toplanıyordu. Ama tam hatırlayamadım nasıl uygulanıyordu. Bende çok tecrübeli değilim aklımda kalanları yazdım :) tecrübeli arkadaşlar da düzeltecektirler yazdıklarımı.

Ama unutmamak lazım kuşlar temiz hayvanlar gün içinde kaşınma, temizlenme silkinme gibi davranışları sık sık görmek mümkün. Ayrıca belki kuşunuz tüyede giriyor olabilir. Kuşun fotoğrafını atarsanız kontrol edilebilir.

Bildiğim kadarıyla gözle görülmeden bit ilacı kullanılmamalı. Bitlenmiş kuşlar geceleri rahat uyuyamazmış. Bunun sebebi bitler gecel ri saldırırmış. Gece kafes altına temiz beyaz kağıt, peçete serin. Ertesi gün dışkılar dağınıksa bitten şüphenilebiliyor sanıyorum. Kanat altlarına da bakın siyah bitleri gözle görebiliniyormuş. Birde kafese pamuk koyuluyordu sanırım. Bit varsa pamukta toplanıyordu. Ama tam hatırlayamadım nasıl uygulanıyordu. Bende çok tecrübeli değilim aklımda kalanları yazdım :) tecrübeli arkadaşlar da düzeltecektirler yazdıklarımı.

Ama unutmamak lazım kuşlar temiz hayvanlar gün içinde kaşınma, temizlenme silkinme gibi davranışları sık sık görmek mümkün. Ayrıca belki kuşunuz tüyede giriyor olabilir. Kuşun fotoğrafını atarsanız kontrol edilebilir.

Detaylı yorumunuz için teşekkürler. Kuşum daha yeni tüyden çıktı. Pamuk olayı deneyebilirim , bu konuda fazla bilgim yoktu.

Dışkılarda bariz anormallik göremedim.

Sanırım 2 gün önce yaptığı yemli dışkı tamamiyle tesadüfen oldu. Kuşları tekrardan birleştireyim mi ? Bir de sizden şu konuda da yardım isteyecektim. Artık 9 aylığa adım attılar. Erkek çok kızıştı , dişi de öyle. Kafeslerine yuvalık takacağım. Yarın bu malzemeleri petshoptan temin edeceğim , neler almam gerekli ? ne önerirsiniz ? bir yuvalıkta ne olmalı.

Geri