Karadeniz Pet

Kuşum kanadını titretiyor

Yağmur Kuşsan

Emektar Üye
Merhabalar bir dişi bir erkek muhabbet kuşum var. Gözlemlediğim sorun ise dişi olanda. Dişi kuşum tüy dökümünde ve 1 dakikada bir yaklaşık bir saniye süren kanatlarını titretmeye benzeyen bir hareket yapıyor. Aynı biz üşüdüğümüzde bir anlık titreme gelmesi gibi. Bu neden olabilir? bu bi sorunmu ? Cevaplarsanız sevinirim

Bu hareketi yaparken aynı şekilde kafası da titriyor. Ve son zamanlara doğru çoğalmaya başladı, 1 dakikada değil her 10 saniyede 1 yapıyor neredeyse.

Son saniyelerde anlaşılır çıkmış

Eğer sürekli olarak kendini titretiyorsa bit, pire, parazit gibi durumlardan şüphe edebiliriz. Gece vakti kafesi flaş ile kontrol edin. Bit varsa hareketlenmelerini görürsünüz küçük küçük. Kafes altına havlu kağıt serin, parazit varsa havlu kağıt üzerinden görürüz. Bu durumda İvermektin içeren damla öneririz kullanırsınız. Eğer sorun parazit kaynaklı değilse nedir emin değilim açıkçası. Bu arada kuşta kuyruk düşmesi var, konudan alakasız ama kuşta yumurta olma ihtimali var mı?

Eğer sürekli olarak kendini titretiyorsa bit, pire, parazit gibi durumlardan şüphe edebiliriz. Gece vakti kafesi flaş ile kontrol edin. Bit varsa hareketlenmelerini görürsünüz küçük küçük. Kafes altına havlu kağıt serin, parazit varsa havlu kağıt üzerinden görürüz. Bu durumda İvermektin içeren damla öneririz kullanırsınız. Eğer sorun parazit kaynaklı değilse nedir emin değilim açıkçası. Bu arada kuşta kuyruk düşmesi var, konudan alakasız ama kuşta yumurta olma ihtimali var mı?
Kuşum kızgınlık döneminde, eşi de var. Arada sırada kontrol ediyorum ama bugün baktığımda yok gibi geldi

Saat geç olduğu için kapatmak zorundayım yarın konu kapanmış olur mu ? Çünkü kesin bir şey öğrenmeden kapansın istemem

Bu sabah etraf karanlıkken baktım, bir şey yoktu. Ayrıca dişi kuşum titremeyi kesmişti. Belki üşüyordur diye sıcak bi yere aldım şimdi onu :)
Titreme durumu tekrar başladı maalesef, tüy dökerken kaşıntı olmuş olabileceğini düşünüyorum.

Bu sabah titremesi kesildi. Tekrar da başlamadı son titrediğinden başka. Ama daha önce yapmadığı bir şeyi yaptığını gördüm bu sabah. Resmen suluğundaki suyla banyo yaptı. :)

Sallabaş olabilir mi ? Kafeslerini çok temiz tutuyoruz ama gerçekten korkmaya başladım yardımcı olursanız sevinirim.

Tüy dökümü diye önemsememiştim ama tüm vücudunu titretmesi garip geliyor ve tüy dökümü de bitti :(

Geri