Karadeniz Pet

Kuşumda Böcek var. Bit şüphesi

MaviAy

Yeni Üye
Merhaba arkadaşlar, foruma yeni üye oldum.
Soruma gelecek olursak, kuşum bir muddettir kaşınıyor. Benim başıma konduğu zaman sanki bende de kaşıntı başlıyor.
Kendi üzerimde birçok kez bu minik böceklerden gördüm. Daha sonra kuştan suphelendim ve onun kafesine dikkatlice baktığımda minik böcekler olduğun gördüm.

Tuneginde ve beyaz tabanda geziniyorlardi.

Bunlardan bir tanesini kürdan ile yakaladım. Gözle görmek çok zor olduğu için telefonuma makro lens taktım ve fotoğrafladim.

Fotoğraftaki bu böcek nedir, insana bulaşır mı, nasıl kurtuluruz? Insana bulaşır mı diye sordum çünkü son zamanlarda benim de üzerimde görüyordum ve vücudumda minik kizariklar oluşmaya başladı. Kaşınıyor bu kizariklar.

Böceğin en net çıktığı birkaç fotoyu büyüterek buraya gönderiyorum. Şimdiden cevaplarınız için teşekkür ederim.

Not1: fotolarda bu kadar büyük göründüğüne aldanmayın. Belki 1 mm ya var ya yok. Gözle zor görünüyorlar. Makro lens ile çektim.

Not2: kuşumu ılık suda elsev marka şampuanla güzelce yıkadım. Bir sürü bu böcekten döküldü. Sonra da bolca duruladım ve kuruladim.

Ekli dosyalar

• Screenshot_2019-06-29-01-06-55-609_com.alensw.PicFolder.png
    Screenshot_2019-06-29-01-06-55-609_com.alensw.PicFolder.png
    1.6 MB · Görüntüleme: 189
  • Screenshot_2019-06-29-01-07-17-677_com.alensw.PicFolder.png
    Screenshot_2019-06-29-01-07-17-677_com.alensw.PicFolder.png
    1.9 MB · Görüntüleme: 164
  • Screenshot_2019-06-29-01-07-38-179_com.alensw.PicFolder.png
    Screenshot_2019-06-29-01-07-38-179_com.alensw.PicFolder.png
    1.3 MB · Görüntüleme: 157
  • Screenshot_2019-06-29-01-06-44-766_com.alensw.PicFolder.png
    Screenshot_2019-06-29-01-06-44-766_com.alensw.PicFolder.png
    1 MB · Görüntüleme: 174
Bu bit. Kuşunuz bitlenmiş
Eğer kuşunuzla ciddi temas olurda heryere geçer..
Kuşunuzu İlk Olarak Kafesten Çıkarın çünkü o kafesden O Bitler işlem görmedikçe çıkarmak çok zordur kuşu çıkardıktan sonra sıcak su ile sirkeyi karıştırarak Kafesi Yaoabilecdğiniz en iyi şekilde yıkayın Durulayın En iyi şekilde Kafes tabanlığını yıkayın ve Araları Temizleyin sonra Bit spreyleri satılıyor kafesin aralarına sıkın Tünekleride atın bence kuşuda yıkayıp eğer çok kaşıntı varsa ( Fazla Değil ) kuşa Biraz uygulayın kafesin olduğu bölgeyide temizleyin..

Bu bit. Kuşunuz bitlenmiş
Eğer kuşunuzla ciddi temas olurda heryere geçer..
Kuşunuzu İlk Olarak Kafesten Çıkarın çünkü o kafesden O Bitler işlem görmedikçe çıkarmak çok zordur kuşu çıkardıktan sonra sıcak su ile sirkeyi karıştırarak Kafesi Yaoabilecdğiniz en iyi şekilde yıkayın Durulayın En iyi şekilde Kafes tabanlığını yıkayın ve Araları Temizleyin sonra Bit spreyleri satılıyor kafesin aralarına sıkın Tünekleride atın bence kuşuda yıkayıp eğer çok kaşıntı varsa ( Fazla Değil ) kuşa Biraz uygulayın kafesin olduğu bölgeyide temizleyin..

Teşekkürler usta. Kuşu kafesten elimle çıkarttım. Kuşu ılık suda şampuan ile güzelce yıkayıp duruladım. Kuşu direkt kafese koymadım çünkü kafeste ne kadar eşya varsa hepsini söküp yüksek basınçlı ve yüksek sıcaklığa erişen "buharika" adlı cihazla tertemiz ettim.

Bu bitler insana geçer mi acaba? Çünkü kendi üzerimde de bu böceklerden gördüm. Kuş sürekli ya başımda oluyor ya da omzumda. ben normalde kuşun kafesini hiç kapatmam. Sürekli evin içinde bizimle beraber geziyor.

Ekli dosyalar

• IMG_20190628_224356.jpg
    IMG_20190628_224356.jpg
    5.5 MB · Görüntüleme: 186
Tülü tamamen atın lastik kısımlarına yerleşiyor bitler. Belli süre açık kalsın ya da streç film ile sarin. Mümkünse tünek tahta ise sıfır tünek koyun.

Avea inTouch 4 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Şampuanla yıkamasaydınız keşke. Vilmectim uygulaması yapabilirsiniz ama dozuna dikkat edin. Buna dair konuları okuyun.

Tülü tamamen atın lastik kısımlarına yerleşiyor bitler. Belli süre açık kalsın ya da streç film ile sarin. Mümkünse tünek tahta ise sıfır tünek koyun.

Teşekkür ederim hocam. Kafese ait ne varsa hepsini söktüm (çıkarttım) ve yüksek sıcaklıktaki buhardan geçirdim. Bugün petşoptan "dermabit" markalı spreyden aldım. Kuşa ve kafesinin her yerine pıslattım. Kuş şu an daha huzurlu görünüyor.

Şampuanla yıkamasaydınız keşke. Vilmectim uygulaması yapabilirsiniz ama dozuna dikkat edin. Buna dair konuları okuyun.

Teşekkür ederim hocam. Uyarinizi dikkate alacağım.

Dediğim gibi tülü nasıl temizlerseniz temizleyin yok olmuyor. Bunların yumurtaları 2,3 ay sonra tekrar uyanıyor. Allah sağlık versin.

Eşyaları çıkarın kafesi sirkeli karbonatlı suda bekletin uzun bir süre Eğer İçinizde kuşku varsa Kafesi değiştirmeniz En Doğrusu Olacaktır ..
Yakın temas halinde insana da geçer..
Eşyaları , tülü , tüneği atın bence..

Kuşu elinizde yıkamayın.banyosunu kendi yapsın veya delikli pet şişe ile kuşa direkt olarak sıkmadan yağmur gibi olacak açıyla sıkarsanız suyu iyi olur.bit için damla oluyor ondan uygularsanız kesin çözüm.tülüde atın.2 tül alın haftada 1 yıkayın tülü ben hep öyle yapıyorum.1 hafta kullanıp yıkıyorum.hem tozlu kalması iyi olmaz kuşun solunumu için.
kafesi ve ekipmanları sık temizlerseniz böyle bir sorun yaşanmayacaktır.kuşunuzun yedikleri tüylerine bulaştıysa banyo veya öteki yöntemle ıslatmak lazım.bu şekilde bitlenen kuşlarda oluyor.önlem olarak kafesin köşelerine bit tozuda uygulayabilirsiniz.

Geri