Karadeniz Pet

Kuşumun ayağı takıldı düştü basmıyor

Srç

Meraklı Üye
Kuşum uçamıyordu kanadı kanadı kanıyordu.bugün bir de tırnağı takıldı düştü yüksekten 1 metre diyebilirim.bir baktım sol ayağı hafif yana doğru duruyor basamıyor.dokunuyorum ayağına tepki vermiyor.renk değişikliği yok düşmeyle felç gibi bir şey olmaz değil mi? AYağının en dibine doğru baktım da 3mm çapında diyebilirim bir morluk gördüm. Lütfen yardım edin ne yapacağımı şaşırdım neyi olabilir

Ekli dosyalar

• F086A760-14A7-437F-8D69-65B3B99A4094.jpeg
    F086A760-14A7-437F-8D69-65B3B99A4094.jpeg
    155 KB · Görüntüleme: 148
Yardımcı olur musunuz lütfennn

Resimde üstüne bastığı ayağı rahatsız olan üstüne bastı yanlışlıkla düzeltemedi o zaman çektim.hissetmiyor gibi hareketleri hiç basmıyor kullanmıyor.değiyorum oynatıyorum ayağını hiç bakmıyor hissetmiyor gibi.hiç tepki vermiyor canı da acımıyor gibi. Ötüyor bana çok hareketlidir sıkıldı.
Rica ediyorum sorunu ne olabilir bekliyorum yorumlarınızı

Kimse yazmadı ama ben yardımcı olayım belli başına gelen olur arkadaşlar.
Öbür gün morardığını gördüm bacağının hamur yapmıştım içim rahat etmedi çıkarmıştım çünkü kırık kalçadaydı bence.
Hemen veterinere götürdüm.kırık dedi tabiki.ama gidene kdr yolda iyice morarmış şaşırdı.sardı güzelce ama kalçada olduğu için gövdesi de sarıldı mecburen.1 hafta dedi ama ben geç gideceğim kaynamadıysa diye kalsiyum eksikliği olduğunu düşünüyor kuşumda çünkü.çok rahatsız oldu sargıdan azıcık kestim.ölecek sandım gagası açık hızlı nefes alıyordu öyle bir problemi var solunum sıkıntısı var galiba bant da sıkınca kötü oldu.azıcık kestim öyle mutlu oldu ki aşkım dedi bana nefesi düzeldi o gün ama yinede hızlı nefes alıyor hep kafasını bir yerlere sokuyor gidip sürekli telefonumun üstünde yatıyor.kanatları kanıyordu. Ona da hematom dedi veteriner.kalsiyum verdi ama dokundu kuşuma. Veremedim.o daha tehlikeli bir hastalık sanırım bant o yüzden rahatsız ediyor.
Bir kaç hastalığı var galiba
Sizce solunum hastalığı mı var ya da var mı nereden anlarım
Hematom olan var mı kuşu

Tecrübelerimi yazıyorum. Morarma barsa bacakta hemen veterinere götürün. Büyük ihtimal kırık bir de bacağı kaybetmeyin hiç götürmezseniz kuşunuzu da kaybedebilirsiniz.
Eğer kırık kalça gibi yukarıda değilse nerede biliyorsanız bir pipetle kürdanla sabitleyip hamurla alçı yapın üstüne yara bandı yapıştırın yada tülbent.gençse ve sağlıklıysa 10 günde kaynar. Yanlış sarmayın ya da çok hareket etmesin yanlış kaynayabilir.morluk var ve saramayacağınız yerdeyse lütfen veterinere götürün.ama kuşlardan anlayan birine.hiç biri anlamıyor çünkü ben üniversiteye gittim yolladılar beni kuşum hastaydı halbuki.
İnşaallah birilerinin işine yarar yazdıklarım

7 gün sonra sargıyı açtık kızarık bacağı havada tutuyor. Parmakları hep yumuk hiç kullanmıyor doktor 1 ay verdi.hiç kullanamıyor çok da üzgün diğer hastalığı da mı zorluyor bilmiyorum kuyruğundan nefes alıyor hala aynı yatıyor. Ara sıra neşeleniyor ama hemen yoruluyor.
Hematom için de kalsiyum takviyesi yapıyoruz midesine dokunuyor mide koruyucu veriyorum öncesinde.
Başka rahatsızlığı yoktur bilmediğim inşaallah. Artık basması lazım ayağına.

Ekli dosyalar

• 9E25A0BE-9E4E-4E1D-86BA-BB4E5A2A9B19.jpeg
    9E25A0BE-9E4E-4E1D-86BA-BB4E5A2A9B19.jpeg
    870.5 KB · Görüntüleme: 122
Bazı kavramlar karışmış o nedenle bilgi vermek istiyorum. Hematom doku içinde (genelde deri altında) kanama sonucu kan toplanmasıdır. Hematom genelde travma sonrası zarar gören kılcal damarlardan kan sızması ile gerçekleşir. O bölge şişer, zamanla koyu mor renk alır (halk arasında bere dedikleri) ve zaman içinde deri altındaki kan vücut tarafından emilir ve tam iyileşme sağlanır. Bu nedenle hematom bir hastalık değil bir normal dışı durumdur. Çok riskli bölgelerde değilse (mesela boyunda nefes almayı zorlaştıracak bir şişme gibi) hiçbir hayati tehlikesi yoktur. Haliyle tedavisi kalsiyum değildir, sadece zamandır. Anladığım kadarıyla veteriner size kalsiyumu kemik iyileşmesi gecikmesin diye vermiş. Lakin ben naçizane kuşunuzun bacağında bir enfeksiyondan şüpheliyim görebildiğim kadarıyla. Muhtemelen bir yara oluşmuş zamanında ve giderek ilerlemiş. Siz de bunu kuş düşüp ayağını daha da incittiğinde farketmiş olabilirsiniz. Tabii bunlar yetersiz veri olduğundan varsayım, ancak ben kuşunuzun bacağından bunun masum bir kırıktan fazlası olabileceğini düşünüyorum, hatta kırık olmayabilir bile.

Bazı kavramlar karışmış o nedenle bilgi vermek istiyorum. Hematom doku içinde (genelde deri altında) kanama sonucu kan toplanmasıdır. Hematom genelde travma sonrası zarar gören kılcal damarlardan kan sızması ile gerçekleşir. O bölge şişer, zamanla koyu mor renk alır (halk arasında bere dedikleri) ve zaman içinde deri altındaki kan vücut tarafından emilir ve tam iyileşme sağlanır. Bu nedenle hematom bir hastalık değil bir normal dışı durumdur. Çok riskli bölgelerde değilse (mesela boyunda nefes almayı zorlaştıracak bir şişme gibi) hiçbir hayati tehlikesi yoktur. Haliyle tedavisi kalsiyum değildir, sadece zamandır. Anladığım kadarıyla veteriner size kalsiyumu kemik iyileşmesi gecikmesin diye vermiş. Lakin ben naçizane kuşunuzun bacağında bir enfeksiyondan şüpheliyim görebildiğim kadarıyla. Muhtemelen bir yara oluşmuş zamanında ve giderek ilerlemiş. Siz de bunu kuş düşüp ayağını daha da incittiğinde farketmiş olabilirsiniz. Tabii bunlar yetersiz veri olduğundan varsayım, ancak ben kuşunuzun bacağından bunun masum bir kırıktan fazlası olabileceğini düşünüyorum, hatta kırık olmayabilir bile.
Kalsiyum eksikliğinden olur gibi bir şeyler söyledi veteriner.kendisi de iyi bir veteriner ama. Hematomu o da bana anlattı sizin gibi. Travma dediğiniz ben kanatlarını kurmuş uçamayınca çekeyim derken zorladım o olabilir mi? Ama ondan önce kırıyordu kanatlarını doktora göre ağrıdan bana da öyle geldi kurtulmak istiyor gibi çekiyordu.doktor o kanatları çekti dibi kan ve siyahtı.Kuyruk ve kanatlarında var. Ayrıca çok hızlı nefes alıyor bazen gaga açıyor her zaman değil ama hep kuyruk sallanıyor yukarı aşağı.takıldığım korkuttuğum asıl sorun bu.yazın çok sıcaktı ev açardı gagasını böyle sanki ordan kaldığını oldu ama geçmiyor.bazen yapmıyor.

Bacağını doktor görünce mosmor siyahtı bir yanı 2 cm falan. Emin misiniz burda bir damar kaynaklı zorlama olmuş gibi dedi şaşırdı.ama geçer dedi.tülbete takılıp onunla beraber düştü.tırnagı takılıyordu o gün ondan olabilir mi sizce? Ama kırıktı yani sabaha morardı.düşünce kullanmadı bir daha. Pıtır pıtır geziyordu benim kuşum.

Ekli dosyalar

• A01CED41-8C85-4ECA-A6F7-2B0C45A17D74.jpeg
    A01CED41-8C85-4ECA-A6F7-2B0C45A17D74.jpeg
    870.5 KB · Görüntüleme: 85
  • 2DBAF295-E860-42FC-B8C8-5B1AFAEDD62D.jpeg
    2DBAF295-E860-42FC-B8C8-5B1AFAEDD62D.jpeg
    2.1 MB · Görüntüleme: 62
  • 232E0598-9A4E-4031-BBA9-F28B4F7CEC75.jpeg
    232E0598-9A4E-4031-BBA9-F28B4F7CEC75.jpeg
    1.8 MB · Görüntüleme: 63
  • 948F573C-EEE2-43EA-823E-AC7ACC3DFE7D.jpeg
    948F573C-EEE2-43EA-823E-AC7ACC3DFE7D.jpeg
    1.9 MB · Görüntüleme: 89
Öncelikle yazım diliniz pek karışık ve imla kurallarından bağımsız olduğundan yazdıklarınızdan pek bir şey anlamadığımı belirtmeliyim. Bana kuşunuzun ayağı hiç de iyi gelmedi, anladığım kadarıyla hızlı nefes alıp vermesi ve kuyruğunu aşağı yukarı sallaması da akciğerlerinde sorun olduğunu işaret ediyor olabilir. Belki de bacağından başlayıp kana dolayısıyla tüm vücuda yayılan bir enfeksiyon durumu söz konusu olabilir. Enfeksiyon ilerleyip kan yoluyla vücudun diğer organlarına yayıldığında (sepsis) kanama-pıhtılaşma bozuklukları da gelişebilir. Elbetteki bir veteriner çok daha yetkindir ve buradan uzaktan tanı koymak hatalı olabilir. Ancak benim tavsiyem kuşu yeniden veterinere götürmeniz ve mümkünse bir kan tahlili yaptırmanız. Tabii yapıyorlarsa.

Telefondan yazmıştım o yüzden oldu galiba.Dikkat ederim aslında ama telefon düzeltiyor bazı yerleri yanlış yazmış.
Solunum sorunu yeni değil, yazın sıcakta yanınca gagasını açar ya,hep açardı öyle kaldı gibi oldu sanki ondan önce yoktu.
Bacağında enfeksiyon var gibi durmuyor kızarık ama baktım bir daha normal gibi tüyleri de çıkıyor veteriner yoldu zaten.
Hematom ve solunumu Kafama takılıyor.bacağı bağımsız oldu bunlardan tamamen ayrı.Enfeksiyon da kapmamıştır diye düşünüyorum doktor temizledi öyle sardı.mikrop kapan bir kuşum vardı bacağı şiş ve yaraydı tüyleri kendi dökülmüştü.kendi geçmişti.
Kanatlarını kendi kırdığı için uçamayınca ben kanat tüylerini çektim ama birini çekemedim zorladım gibi oldu.travma dediniz ya.ama ondan değildir diye düşünüyorum çünkü kuyruğunda bile olmuş doktor çekti kapkaraydı ucu.
Kalsiyumu hem kemik hem de hematom için verdiğini söyledi.
sorunlu tüyleri çekiyor şuan kanaması yok.bu tüyleri çek sesi bana da. Böyle böyle iyileşecek dedi.
Nadir neşeleniyor sonra çok yorulmuş gibi gözleri kısıp uyuyor yatıyor genelde.ağrıyor galiba uyuyamıyor da gece o yüzden yorgun olabilir zor bir zaman atlattı.Yinede çok hareketli bir kuştur şuanki halsizliği ve hızlı nefes alması gaga açması beni korkutuyor.Nefes hematom kaynaklı olabilir mi?biraz kan da kaybetti 3 kere kan akmış gece. Umarım anlatabildim.

Öncelikle yazım diliniz pek karışık ve imla kurallarından bağımsız olduğundan yazdıklarınızdan pek bir şey anlamadığımı belirtmeliyim. Bana kuşunuzun ayağı hiç de iyi gelmedi, anladığım kadarıyla hızlı nefes alıp vermesi ve kuyruğunu aşağı yukarı sallaması da akciğerlerinde sorun olduğunu işaret ediyor olabilir. Belki de bacağından başlayıp kana dolayısıyla tüm vücuda yayılan bir enfeksiyon durumu söz konusu olabilir. Enfeksiyon ilerleyip kan yoluyla vücudun diğer organlarına yayıldığında (sepsis) kanama-pıhtılaşma bozuklukları da gelişebilir. Elbetteki bir veteriner çok daha yetkindir ve buradan uzaktan tanı koymak hatalı olabilir. Ancak benim tavsiyem kuşu yeniden veterinere götürmeniz ve mümkünse bir kan tahlili yaptırmanız. Tabii yapıyorlarsa.
Kan aldırırsam hangi hastalıklarının olup olmadığına emin olabilirim?

Dediğim gibi, burada fotoğraflar ve anlattıklarınızdan yola çıkarak olup biteni anlamak ve tanı koymaya çalışmak hatalı olabilir ve yanlış yönlendirme yapmak istemem. En iyisi siz veterinerinizle iletişim halinde olmaya devam edin, umarım en kısa zamanda kuşunuz iyileşir.

Hematom doku içine kanamadır Türkçesiyle. Akciğerde olmaz, olursa zaten kuşunuz hayatını kaybeder. Bu sorunu veterinerinizle paylaşın bence, yardımcı olacaktır.

Veteriner uzakta kuşu hasta haliyle götüremiyorum sürekli psikolojisi bozuldu sıçrıyor uyurken.teşekkür ediyorum.inşaallah hepsi iyileşir.Elimden geleni yapıyorum ama..Bu güzel melekleri Allahım bize bağışlasın sağlıkla uzun yıllar mutlu edelim onları inşaallah.
Bu arada evde aleoveram var onun jelinden sürdüm bacağına iyi geldi gibi geldi bana yarın göreceğim artık.

Geri