Karadeniz Pet

Kuşumun kanadı geri çıkar mı ?

dolphinblo0d

Yeni Üye
2 ay önce akrabamın kendi ürettiği kuşu sahiplendim şuan 6-7 dişi. Aldığımda kanadı kesikti, kuşum 2 hafta önce tüy döküm dönemine girdi, b vitamini desteği verdim, ama sadece kanadında tek bir tüy yenilendi. Bunun dışında herhangi bir sağlık sorunu, hırçınlığı yok. Acaba kanatları tekrar olması gerektiği gibi çıkar ve uçabilir mi? Eğer çıkabilirse bunun için ne yapmam gerekiyor, yardım eder misiniz? Kuşumun tekrar uçabilmesini istiyorum.

Ekli dosyalar

• IMG_20211021_211638.jpg
    IMG_20211021_211638.jpg
    463 KB · Görüntüleme: 22
  • IMG_20211021_211620.jpg
    IMG_20211021_211620.jpg
    498.7 KB · Görüntüleme: 23
  • IMG_20211021_211524.jpg
    IMG_20211021_211524.jpg
    443 KB · Görüntüleme: 24
B vitamini ile desteklemeye devam edin bence .Bir de tüylerini keşke kesmeselermiş.Sitede de b vitamini önerileri mevcut bir göz atabilirsiniz ya da benser konulara bakın isterseniz.

Kesilmiş olan kanat tüylerinin çekilmesi lazım tekrar sağlıklı uzaması için. Eğer doğru şekilde kesildiyse tekrar yerine yenileri çıkar. Kendi zamanla da dökebilir ama tek tük olarak uzun sürer.

Bol bol yulaf vererek ve b vitaminiylede tüye girme durumunuda hızlandırabilirsin.

Tüy döneminden çıkalı 2 hafta oldu tekrar girmesi sakıncalı olur mu ?
Sağlıklı olanı yılda 1-2 kez tüye girmeleri. Ama benim çiftimde 6 kez fln giriyor senede. Tüye girmeyi destekleyici şeyler vermesemde. Şuan için sağlıklılar. Vitaminle,mamayla destekliyorsan bi sıkıntı olmaz.

Sağlıklı olanı yılda 1-2 kez tüye girmeleri. Ama benim çiftimde 6 kez fln giriyor senede. Tüye girmeyi destekleyici şeyler vermesemde. Şuan için sağlıklılar. Vitaminle,mamayla destekliyorsan bi sıkıntı olmaz.
Anladım teşekkürler. Peki tüylerini nasıl çekmem gerekiyor, kanadı nasıl tutucağımı anladım ama tüyü birden sertçe mi çekmem gerekiyor ?

Anladım teşekkürler. Peki tüylerini nasıl çekmem gerekiyor, kanadı nasıl tutucağımı anladım ama tüyü birden sertçe mi çekmem gerekiyor ?
Biraz acılı bi süreç, kalan kök kısmını çekmen lazım. Hepsini aynı zamanda çekmeyebilirsin. Kanayabilir. Aslında tecrübesi olan birinin çekmesi daha sağlıklı olur. Çevrende üretici varsa onlara çektir. Kanatların kesilmesi hata olmuş.

Geri