Karadeniz Pet

kuluçka süresi dolu boş yumurtalar

btlbskn

Yeni Üye
merhaba. bizim çiftimizden 5şubatta ilk yumurta oldu toplam 7adet. ilk yavru 28 şubatta oldu yani 23 gün sonra. 2gün sonra bir yavru daha oldu. 3gün sonra 3.yavru gece oldu sabah öldü ve birdaha yavru çıkmadı. şimdi baktım bir yumurta ezilmiş yarısı kararmış zaten. daha yavru olma ihtimali var mı acaba ne kadar beklemeliyim yazık hayvancağız ne zamandır yatıyo uğraşıyo kıyamıyorumda napıcamı bilemiyorumda.

merhaba. bizim çiftimizden 5şubatta ilk yumurta oldu toplam 7adet. ilk yavru 28 şubatta oldu yani 23 gün sonra. 2gün sonra bir yavru daha oldu. 3gün sonra 3.yavru gece oldu sabah öldü ve birdaha yavru çıkmadı. şimdi baktım bir yumurta ezilmiş yarısı kararmış zaten. daha yavru olma ihtimali var mı acaba ne kadar beklemeliyim yazık hayvancağız ne zamandır yatıyo uğraşıyo kıyamıyorumda napıcamı bilemiyorumda.
son yumurta 17 şubata oldu. şimdiye kadar çıkmaları gerekmiyomuydu daha beklesemmi alsammı yumurtaları. bide yumurtaları alırsam 2yavruya zarar verir mi stres yapıpta

anlayan biri bişi desin lütfen. dişi kuş zaten zayıf düştü, daha ne kadar yatmalı yumurtaları ne zaman almalıyım

Kuluçka dönemi ortalama 20 gün sürmektedir.
İlk yumurta boş değilde 23 Şubat’ta olduysa 2 günde bir çıkması gerekiyor dolu yumurtaların yani 23 şubat 25 şubat 27şubat 1 mart 3 mart 5 mart 7mart bu şekilde olması gerekiyor 1-2 gün oynayabilir tabi ama hala yumurtadan çıkmadıysa büyük ihtimal ya boş ya kırdı yada içinde gelişemedi öldü. Eğer yumurta kontrolü yapabiliyorsanız kontrol edin derim hayvan zayıf madem iyice zayıflayıp düşmesin.

yumurta kontrolü dün denedim 1i kurumuş boş zaten ezilmiş attım diğerleri içinde damar var gibi ama bu zamana kadar çoktan oluşmuş olması gerekirdi dimi, bilgim tecrübem yok yabruların vebaline de girmek istemiyorum anneyede kıyamıyorum napıcam bilmem. bunun en son limiti kaç gündür mesela son yumurtlamadan 1 ay sonra attim mi artık

birde anne kuş çok stresli bi hayvan yumurtaları alınca yavrulara bişi yapmaz dimi

7 yumurta fazla birde zayıf diyosun kuluçka döneminden sonra yavru yeme düşmeye yakın baba yavrulara sıkıntı çıkarmıyorsa 25-28 günlük olduğunda falan dişiyi ayırın dinlendirin derim.

Çok çok fazla bi tecrübem yok ama bildiğim şu dediğiniz tarihe göre şimdiye kadar çıkması gerekiyordu bazı yumurtalarda dolu gözükebilir içinde ölen yavrular gelişemeyen yavrularda olabiliyor.

Bende o tarihlere yakın yumurta aldım 5/4 çıktı 12 şubatta ilk yavru çıktı sonra 14-16-18 şubatta çıktı diğerleri son yumurtayı 4 gün bekledim sonra kontrol ettim çatlamış ayırdım

birde anne kuş çok stresli bi hayvan yumurtaları alınca yavrulara bişi yapmaz dimi
Yavru yada yumurta kontrollerini dişi kuş yuvalığın dışında olduğu zaman yapmanızı tavsiye ederim birde bazı kuşlar çok hassas insan kokusu yavruya yada yumurtaya sindiğinde ters yapabilir zarar verebiliyor ben genelde sabunsuz su ile ellerimi yıkar ve yeme iyice sürer kontrolünü o şekilde yaparım.

Yavru yada yumurta kontrollerini dişi kuş yuvalığın dışında olduğu zaman yapmanızı tavsiye ederim birde bazı kuşlar çok hassas insan kokusu yavruya yada yumurtaya sindiğinde ters yapabilir zarar verebiliyor ben genelde sabunsuz su ile ellerimi yıkar ve yeme iyice sürer kontrolünü o şekilde yaparım.
teşekkürler

Geri