Karadeniz Pet

Kursak mantarı

Byzn

Yeni Üye
Merhaba. Muhabbet kuşum 1 haftadır hastaydı. Üşüttü sanıp soğuk algınlığı için vitamin verdim. İnternetten daha önce araştırdığımda da kursak mantarı olma ihtimalinin olduğunu anlamıştım ama üşüttü diye düşünüyordum. Bir kaç gündür kafasını yem çıkarıyormuş gibi hareket ettiyor. Bu sabah durumu daha kötüydü ve kuşçuya götürdüm. Apex mantax ilacını verdi. Şu anda sürekli uyuyor ve yem yemeye çalışıyor ama çok fazla yiyemiyor yediğini de geri çıkarıyor. İnternetteki bazı videolardan ve yorumlardan anladığım kadarıyla apex mantax çok etkili bir ilaç değil. Ne yapmalıyım?

Verilen ürün ilaç değil bir yem premiks ayrıca içeriğindeki niacin mantar hastalığı tedavisinde kullanılan nystatin etken maddesiyle isim benzerliğinden başka ortak noktası yok. Elinizdeki ürün sentetik şeker bazlı şüphe ettiğiniz gibi kursak mantarı varsa mantarı arttırmaktan başka işe yaramaz. Kuşun resmini, peçete üzerine yapılmış dışkı resimlerini ve oluşmasını video olarak eklersiniz daha sağlıklı yorumlanır. Mantar şüphesi olduğu için aynı zamanda antibakteriyeldirde bir çay kaşığı kekiği bir şu bardağı damacana suyunda demleyin. 100ml suluk için 2 yemek kaşığı suluğa kekik çayından koyun üzerine temiz su doldurun. Kusmasıni keser biraz direnç verir. 12 saatte bir yenileyin kafeste 24 saat dursun. Dışkı resimlerini çayı vermeden önce çekip koyun, kekik çayı etki edip dışkıyı toparlayabilir yanıltıcı olmasın.

Hiç yemiyorsa sizin beslemeniz gerekecek. Aç kalmaması önemli direnci düşer. Yumurta maması gibi yumuşak besinler verebilirseniz daha rahat yer. Mamayı sunun yemezse siz beslemeye çalışırsınız.

Ekli dosyalar

• IMG_20211125_221012-min.jpg
    IMG_20211125_221012-min.jpg
    446.6 KB · Görüntüleme: 58
  • IMG_20211125_224028-min.jpg
    IMG_20211125_224028-min.jpg
    744 KB · Görüntüleme: 48
  • IMG_20211125_223757-min.jpg
    IMG_20211125_223757-min.jpg
    712.3 KB · Görüntüleme: 48
Çok teşekkür ederim
https://youtube.com/shorts/62ESaBzr76M?feature=share
Dışkısı bu şekilde. Yem çıkarma gibi bir hareket yapıyor demiştim videosunu youtube yükleyip link ekledim.
Rica ederim inşallah iyileştirebiliriz miniği. Hep böyle siyah mı dışkılıyor? Şimdi siyah dışkılama açlıktan da olur koksidiyozdan da. Koksidiyoz hastalığında da kusma, halsizlik, iştahta azalma olur. Ağzında, gaga çevresinde koku salya var mı?

Rica ederim inşallah iyileştirebiliriz miniği. Hep böyle siyah mı dışkılıyor? Şimdi siyah dışkılama açlıktan da olur koksidiyozdan da. Koksidiyoz hastalığında da kusma, halsizlik, iştahta azalma olur. Ağzında, gaga çevresinde koku salya var mı?
Ayrıca kuşunuz tüyde direnci bir hayli düşmüştür. Sıcak tutmaya çalışın. Mamada verin evde varsa mavi haşhaş serpebilirsiniz yumurtaya. Bunu koksidiyoz şüphesi yüzünden söyledim. Koksidiyoz hastalığı varsa süreci destekler.

Evet bir haftadır hep böyle dışkısı siyah oluyor. Ağız çevresinde herhangi bir koku ya da salya şimdilik yok. Evde mama olarak bu var.

Ekli dosyalar

• IMG_20211126_001102-min.jpg
    IMG_20211126_001102-min.jpg
    786.6 KB · Görüntüleme: 55
Evet bir haftadır hep böyle dışkısı siyah oluyor. Ağız çevresinde herhangi bir koku ya da salya şimdilik yok. Evde mama olarak bu var.
Ben kuşunuzun hastalığının koksidiyoz olduğunu düşünüyorum. Veterinerden sulphamezatin ya da tetramezatin isteyin önceliğiniz sulphamezatin olsun. Antikoksidiyal ilaç kullanılacak. Bu mamayı yiyorsa bu da olur. Şöylede yapabilirsiniz yumurtayı haşlayın; rendeleyip ya da küçük küçük doğrayıp verebilirsiniz üzerine haşhaş eklersiniz. Ben hocayı etiketleyim o da bir görüş belirtsin daha güvenli olur. @Recai SULAMİS

İlacı şimdi aldım. Bugün başlıyorum tedaviye

Ekli dosyalar

• IMG_20211126_164556-min.jpg
    IMG_20211126_164556-min.jpg
    673.1 KB · Görüntüleme: 40
  • IMG_20211126_164622-min.jpg
    IMG_20211126_164622-min.jpg
    668.3 KB · Görüntüleme: 48
İlaç doğru değil mi? İnternetten baktıklarımda kutunun üzerinde %16 yazıyor. Benim aldığımda yazmıyor.

Merhaba kuşunuz düzeldi mi benim kuşumda aynı da bende o tedaviye geçiş yapicam o zaman

Merhaba kuşunuz düzeldi mi benim kuşumda aynı da bende o tedaviye geçiş yapicam o zaman
Merhaba kuşumun hastalığının kursak mantarı olduğunu maalesef çok geç anlamışım ve tedavi için çok geç kalmışım ilacı aldığım gün kuşum öldü. Kuşun durumu o an iyiyse bile bir anda kötüleşiyor bu hastalık yüzünden. Bi an önce tedaviye başlamanızı tavsiye ederim.

Merhaba kuşumun hastalığının kursak mantarı olduğunu maalesef çok geç anlamışım ve tedavi için çok geç kalmışım ilacı aldığım gün kuşum öldü. Kuşun durumu o an iyiyse bile bir anda kötüleşiyor bu hastalık yüzünden. Bi an önce tedaviye başlamanızı tavsiye ederim.
Teşekkür ederim başladım tedaviye

Geri