Karadeniz Pet

Kurtardığım hasta yavru muhabbet kuşu

Lamblicus

Yeni Üye
İyi günler öncelikle, aranıza yeni katılmış bulunmaktayım. Dün sokakta çocukların elinde kafeste yavru muhabbet kuşu vardı hayvana eziyet ediyorlardı, parasını verip aldım ellerinden doğru eve getirdim.kafesi çamaşır suyuyla dezenfekte ettim, 2 gündür bende geldiğinden beri hareketsiz uyuyo sürekli. Kafesin tabanında takılıyor bazen. Sık sık ağzını açıp kapatıyor, ve dışkısı çok feci kötü kokuyor. Bugün biraz yem yedi. Bu ufaklığın nesi var ne yapabilirim.
Bu arada 7 yaşında sultan papağanım var. İkisinide ayrı odalarda tutuyorum şimdilik umarım birbirlerine hastalık bulaştırmazlar.
Cinsiyeti nedir acaba

IMG-20200327-213854 IMG-20200327-213839 IMG-20200327-213809 IMG-20200326-210151

IMG-20200328-102037

Son düzenleme:
Kuşun ceresinin rengi yok cinsiyetini tahmin edemiyorum. Ama yavru olduğu kesin daha alın lekeleri geçmemiş. 3 ayın altında bir kuş.
1- İlk iş gidip muhabbet kuşu yemi al. Sultan papağanı yemiyle muhabbet kuşu besleyemezsin.
2- Tahta tünek kullan plastik tünek kuşlara çok zararlı. Mantarın başlıca sebeplerindendir.
3- Dışkı fotoğrafı at, ortamın sıcaklığına dikkat et.
4- Suyuna 2 damla limon damlat. Haftada 1 uygula.
4- Pet shoptan yulaf ve dal darı al. Yavru olduğu için haftada 2 kez dal darı ver.
5- Kafesine ayrı bir kaba yulaf koy B vitamini desteği olur.
Dışkı fotoğrafı atmayı unutma ve lütfen kafesin bir fotoğrafını paylaş.

Maşaallah çok güzel bir kuş. Erkek ve yavru. Yalnız kuş hasta görünüyor, kabarıklıkta var. Acil dışkı fotoğrafı ekleyin yardımcı olmaya çalışalım....

Kuşu aldığınız iyi olmuş. Çocukların elinde fazla yaşamazdı....

IMG-20200328-102037
Kuşun ceresinin rengi yok cinsiyetini tahmin edemiyorum. Ama yavru olduğu kesin daha alın lekeleri geçmemiş. 3 ayın altında bir kuş.
1- İlk iş gidip muhabbet kuşu yemi al. Sultan papağanı yemiyle muhabbet kuşu besleyemezsin.
2- Tahta tünek kullan plastik tünek kuşlara çok zararlı. Mantarın başlıca sebeplerindendir.
3- Dışkı fotoğrafı at, ortamın sıcaklığına dikkat et.
4- Suyuna 2 damla limon damlat. Haftada 1 uygula.
4- Pet shoptan yulaf ve dal darı al. Yavru olduğu için haftada 2 kez dal darı ver.
5- Kafesine ayrı bir kaba yulaf koy B vitamini desteği olur.
Dışkı fotoğrafı atmayı unutma ve lütfen kafesin bir fotoğrafını paylaş.
Attım hocam

Maşaallah çok güzel bir kuş. Erkek ve yavru. Yalnız kuş hasta görünüyor, kabarıklıkta var. Acil dışkı fotoğrafı ekleyin yardımcı olmaya çalışalım....

Kuşu aldığınız iyi olmuş. Çocukların elinde fazla yaşamazdı....
Eyvallah hocam, dayanamadım valla görünce. Resmi attım

Eyvallah hocam, dayanamadım valla görünce. Resmi attım

Kuşta iç mantar enfeksiyonu var. Eczaneden fungostatin toz şurup al tedaviye başlıyalım. Tam dolu suluğa bir pirinç tanesi kadar toz ekleyip iyice karıştır ver kuşa. İlaçlı su hergün taze olarak hazırlanıcak ve 5-6 gün kullanılıcak...

Kuşta iç mantar enfeksiyonu var. Eczaneden fungostatin toz şurup al tedaviye başlıyalım. Tam dolu suluğa bir pirinç tanesi kadar toz ekleyip iyice karıştır ver kuşa. İlaçlı su hergün taze olarak hazırlanıcak ve 5-6 gün kullanılıcak...
Nöbetçi eczane çok uzağımda araç yok, pazartesi alabilirim ancak. O zamana kadar evdeki imkanlarla yapabileceğim bişey varmı

Fungostatin toz şurup kullanıyorum 5 gün oldu hiç bir değişiklik olmadı ufaklık da. Tüm günü kabarık bir şekilde uyuyarak geçiriyor

Hocam 7 gündür dediğin ilacı kullanıyorum kuşda bir değişim olmadı. Kendisi hala çok halsiz hareketsiz tüm gün uyuyor, tabanda sürekli, dışkısı ve kendi hala çok kötü kokuyor

Hocam 7 gündür dediğin ilacı kullanıyorum kuşda bir değişim olmadı. Kendisi hala çok halsiz hareketsiz tüm gün uyuyor, tabanda sürekli, dışkısı ve kendi hala çok kötü kokuyor
İlacı kesin bence,zaten yeterince kullanmışsınız.Mantar olsa az da olsa fayda ederdi.Antibiyotik gereken başka bir durum olabilir.

İlacı kesin bence,zaten yeterince kullanmışsınız.Mantar olsa az da olsa fayda ederdi.Antibiyotik gereken başka bir durum olabilir.
Ne yapmam lazım peki hocam eskisinden daha kötü oldu sürekli tabanda uyuyo, dışkısındaki koku arttı yanına yaklaşılmıyor

Dostum ya bu kuşta megabakter (en tehlikeli mantar türü) var yada başka bir hastalığı var. Çünkü bu ilaç normal iç mantar hastalıklarını tedavi eder ama megabakterde faydası olmaz. Kuşun güncel dışkılarını atın kontrol edelim ama ben mantar olduğunu düşünüyorum hala ve kuvvetle muhtemel megabakter....

Dostum ya bu kuşta megabakter (en tehlikeli mantar türü) var yada başka bir hastalığı var. Çünkü bu ilaç normal iç mantar hastalıklarını tedavi eder ama megabakterde faydası olmaz. Kuşun güncel dışkılarını atın kontrol edelim ama ben mantar olduğunu düşünüyorum hala ve kuvvetle muhtemel megabakter....
2 saat önce çektim
IMG-20200404-195642

2 saat önce çektim
IMG-20200404-195642

Benim tecrübelerime göre bu dışkılar mantar dışkısı. Ve koku olmasıda mantarın belirtisi. Ancak bu ilaç fayda etmiyorsa megabakter tedavisi yapılması gerekiyor. Megabakterde etkili olan ilaç amfoterisin b etken maddeli ilaçlardır. Ve şuan sadece floryadaki veterinerde var. İmkanınız varsa bu veterinere götürün kuşu...

Not: Eğer şu durumda kuştan anlamayan bir veterinere götürürseniz ve kuşa antibiyotik verirse kuş kaldıramaz ve ölebilir. Çünkü antibiyotikler mantarı azdırır. Yani antibiyotik veya herhangi başka bir ilaç fayda etmez bana göre sadece amfoterisin b kullanılmalı.... Benim elimden gelen bukadar geçmiş olsun.....

Benim tecrübelerime göre bu dışkılar mantar dışkısı. Ve koku olmasıda mantarın belirtisi. Ancak bu ilaç fayda etmiyorsa megabakter tedavisi yapılması gerekiyor. Megabakterde etkili olan ilaç amfoterisin b etken maddeli ilaçlardır. Ve şuan sadece floryadaki veterinerde var. İmkanınız varsa bu veterinere götürün kuşu...

Not: Eğer şu durumda kuştan anlamayan bir veterinere götürürseniz ve kuşa antibiyotik verirse kuş kaldıramaz ve ölebilir. Çünkü antibiyotikler mantarı azdırır. Yani antibiyotik veya herhangi başka bir ilaç fayda etmez bana göre sadece amfoterisin b kullanılmalı.... Benim elimden gelen bukadar geçmiş olsun.....
Teşekkürler hocam yardımlarından dolayı.Gaziantepde yaşıyorum ve burdaki veterinerler kuşlardan pek anlamıyorlar.Fungostatine devam edicem mecbur gidebileceği yere kadar

Geri