Karadeniz Pet

kuşlarda kuruma hastalığında Amphoterecin B tedavisi

alitolgayaytar

Yeni Üye
PAPAĞAN,MUHABBET KUŞU,SULTAN PAPAĞAN,MAKAW,PAPAĞAN,ARA PAPAĞAN,KANARYA ,GÜVERCİN,CENNET PAPAĞANI,KEKLİK,SAKA KURUMA HASTALIĞI KURUMA HASTALIĞI Teşhis sonrası Amphoterecin B tedavisi Öz-Vet pet kuş Hastanesi ve Eğzotik Merkezi 02323881770
(Merkezimizde kuşlarda kuruma hastalığında son ileri tedavi Amphoterecin b damar içi ve ağızdan solüsyonla tedavi proğramını başarı ile uyğulamaktayız)www.veterinerizmir.com
02323881770

KUŞ KURUMA HASTALIĞI ETKENİ MEGABACTERİNİN GENEL ÖZELLİKLERİ NEDİR?Kuş Amphoterecin b
www.veterinerizmir.com
Bu hastalığa megabakteriosis, hastalığı yapan mikroorganizmaya ise diğer mikroplara göre büyük olduklarından megabakter denir. Aslında bakteri değillerdir, bunlar tam sınıflandırılamamış fungus yani mantardır.
Bu hastalık megabakteriosis kanatlılarda görülur. Özellikle papağan benzeri kuşlar ve kanarya, muhabbet kuşu,keklik,güvercin,sultan papağanı gibi kuşlarda megabakteriosis kuruma görülür.www.veterinerizmir.com

@PAPAĞAN,MUHABBET KUŞU,SULTAN PAPAĞAN,MAKAV,PAPAĞAN,ARA PAPAĞAN,KANARYA ,GÜVERCİN,CENNET PAPAĞANI,KEKLİK,SAKA KURUMA HASTALIĞI GÖRÜLME ORANI NEDİR?Kuş Amphoterecin b/megabakteriosis
www.veterinerizmir.com
Bir literatürde; ölü olarak getirilen 312 pet kafes kuşunun (178 kanarya, 40 muhabbet, 94 papağan) otopsisinde (nekroskopi); kanaryaların %28’inde, muhabbet kuşlarının %22,5 inde megabakteriosis patolojik bulgularına rastlanmıştır. Yani yaklaşık kanaryalarda megabacter kanarya ölümlerinin 1/3’ünden sorumlu tutulmuştur.İzmir kuş Hastanesi
Ayrıca bu mikrop (megabakter) hastalık oluşturmadan da kuşların bağırsaklarında bulunabilmektedir, yine bir araştırmada muhabbet kuşlarının ‘-%64 ünün bu meğabacteri taşıdığı belirtilmektedir.
www.veterinerizmir.com
PAPAĞAN,MUHABBET KUŞU,SULTAN PAPAĞAN,MAKAV,PAPAĞAN,ARA PAPAĞAN,KANARYA ,GÜVERCİN,CENNET PAPAĞANI,KEKLİK,SAKA KURUMA HASTALIĞI ETKENİ NEDİR?Kuş Amphoterecin b/megabakteriosis
Hastalığın etkeni Macrorhabdus ornithogaster (genellikle magabakter denilmekte) olup bir fungus yani mantardır, bir bakteri veya virus değildir. Bazik ortamları sever, yani asidik bir midede yaşaması zordur. Daha çok kuşların mide bağırsak sistemlerini sever. İzmir kuş Hastanesi,www.veterinerizmir.com

PAPAĞAN,MUHABBET KUŞU,SULTAN PAPAĞAN,MAKAV,PAPAĞAN,ARA PAPAĞAN,KANARYA ,GÜVERCİN,CENNET PAPAĞANI,KEKLİK,SAKA KURUMA HASTALIĞI BULAŞMA NASIL OLUR?Kuş Amphoterecin b/megabakteriosis www.veterinerizmir.com

Bulaşma yolu tam olarak bilinmemekle birlikte megabakteriosis kuşlara ağızdan ve dışkı ile bulaşır etken olduğu düşünülmektedir. Yani dışkı ile bulaşmış gıda, sudan ve ayrıca hasta kuşun ağız salgısından da bulaşmaktadır.
Bazı kuşların hasta olmadan bu megabakterileri taşıdığı ve bu tip kuşların megabakteriosisgenetik direnç gösterdikleri düşünülmektedir. Fakat bu kuşlar megabakteriosis “TAŞIYICI” olmaktadır, yani diğer kuşları hasta edebilmektedirler. Ayrıca taşıyıcı kuşların yavrularıda bu hastalığa megabakteriosis karşı dirençli olmaktadır.İzmir kuş Hastanesi öz-vet www.veterinerizmir.com

PAPAĞAN,MUHABBET KUŞU,SULTAN PAPAĞAN,MAKAV,PAPAĞAN,ARA PAPAĞAN,KANARYA ,GÜVERCİN,CENNET PAPAĞANI,KEKLİK,SAKA KURUMA HASTALIĞI PATOLOJİSİ: Amphoterecin b/megabakteriosis www.veterinerizmir.com
Bu mantar sindirim sistemine ağız yoluyla gelmekte, mide ve bağırsakların proventrikül denilen (kursak) bölümlerine yerleşmekte. Burada bağırsak yüzeyindeki hücrelere zarar vermekte ve sindirimi yok ederek kuşun besinlerden faydalanmasını engellemektedir. Gıdalardan yeterince faydalanamayan kuş önce yağ dokusunu kayıp etmekte, zayıflatmakta son aşamada da, elektrolit dengesi bozulup, kas dokusunu da kayıp ederek ölmektedir.İzmir kuş Hastanesi www.veterinerizmir.com

PAPAĞAN,MUHABBET KUŞU,SULTAN PAPAĞAN,MAKAV,PAPAĞAN,ARA PAPAĞAN,KANARYA ,GÜVERCİN,CENNET PAPAĞANI,KEKLİK,SAKA KURUMA HASTALIĞI BELİRTİLERİ NEDİR?Kuş Amphoterecin b/megabakteriosis www.veterinerizmir.com

Akut ve kronik form olarak iki şekilde gelişme göstermektedir. Akut formda hasta kuş günler içinde ölmekte, kronik formda ise haftalar-aylar (3-8 ay) içinde zayıflayarak ölmektedir. Bu hastalığın spesifik bulgusu yoktur, bir çok hastalıkta görülen bulgularla bu hastalığın bulguları birbirine karışır.www.veterinerizmir.com
En önemli bulgusu “KURUMA SENDROMU” bulgularıdır.megabakteriosis
Bu bulgular;Kuş Amphoterecin/megabakteriosis İzmir kuş Hastanesi
1. Kuruma kuş Zayıflama; Genellikle çok geç fark edilir, kuşun zayıfladığını ancak elimize aldığımızda fark ederiz. İlk aşamalarda kuş yağ dokusunu kaybeder, karın ve göğüs yağ dokuları görülmez. İleriki aşamada kas doku kaybıyla, jilet göğüs olur, ölüme yaklaştığının belirtisidir.www.veterinerizmir.com
2. Kuruma kuş İştah Kaybı: Çok belirgin olmamakla birlikte akut formlarında iştah hızla azalır.İzmir kuş Hastanesi
3. Kuruma kuş Hareketsizlik: Geç dönem bulgusudur, kuş tünekte kabarmış ve hareketsiz olarak durur.İzmir kuş Hastanesi
4. Kuruma kuş Antibiyotiklere direnç: Ne tür antibiyotik verirseniz verin iyileşme görülmez İzmir kuş Hastanesi,www.veterinerizmir.com
Diğer bulguları biraz daha spesifiktir, ama yinede tam teşhis koydurucu bulgular değildir.
PAPAĞAN,MUHABBET KUŞU,SULTAN PAPAĞAN,MAKAV,PAPAĞAN,ARA PAPAĞAN,KANARYA ,GÜVERCİN,CENNET PAPAĞANI,KEKLİK,SAKA KURUMA HASTALIĞI BELİRTİLERİ NEDİR?Kuş Amphoterecin b/megabakteriosis
www.veterinerizmir.com
1. Kuşlarda kuruma hastalığı İshal: Hasta kuş ilerleyen dönemlerde bağırsaklarda gıdalar ve su emilemediğinden ve bağırsaktan dışarı su atıldığından ishal olur, bazen kanlıdır. Ama genellikle geç dönem bulgusudur. Dışkı, koyu yeşil, kahverengi ve siyah olabilir İzmir kuş Hastanesi
2. Kuşlarda kuruma hastalığı Sindirilmemiş Gıda: Bu bulgu biraz daha spesifiktir, dışkıda iyi sindirilmemiş yem parçaları görülür. Ama anlamak çoğu zaman zordur.www.veterinerizmir.com
3. Kuşlarda kuruma hastalığı Kusma: Anlamak oldukça zordur. Bazen kanlıda olabilir. Kusmayı anlamanın en iyi yolu kuşun yem yedikten ve/veya su içtikten sonra başını sıklıkla sallaması ve kafes yan duvarlarına yapışmış kırık yem parçalarıdır.
www.veterinerizmir.comwww.veterinerizmir.com
PAPAĞAN,MUHABBET KUŞU,SULTAN PAPAĞAN,MAKAV,PAPAĞAN,ARA PAPAĞAN,KANARYA ,GÜVERCİN,CENNET PAPAĞANI,KEKLİK,SAKA KURUMA HASTALIĞI TEŞHİSİ NASIL YAPILMAKTADIR?Kuş Amphoterecin b/megabakteriosis
Kuşlarda kuruma hastalığının www.veterinerizmir.com teşhisi zordur merkezimizde mikroskobik inceleme ile teşhis edebiliyoruz.İzmir kuş Hastanesi
Genelikle geç anlaşılıyor. www.veterinerizmir.com Jilet göğsü belirgin olarak görüyoruz.Bununla birlikte kuşun karnının şiş olması, karına bakıldığında göğüs kafesinden daha yüksekte gözükmesi, karın içinde bağırsakların yumak gibi gözükmesi görülebilmektedir.İzmir kuş Hastanesi kuşların ağızlarına bakıldığında dilleri ve diğer pembemsi görülen yerlerin renkleri açık renk olmakta, beyazlaşmakta. Genellikle bulgularla teşhis koymak çok zor, merkezimizde megabacteri mikroskobik teşhis yöntemini kullanıyoruz.www.veterinerizmir.com
www.veterinerizmir.com
PAPAĞAN,MUHABBET KUŞU,SULTAN PAPAĞAN,MAKAV,PAPAĞAN,ARA PAPAĞAN,KANARYA ,GÜVERCİN,CENNET PAPAĞANI,KEKLİK,SAKA KURUMA HASTALIĞI TEDAVİ EDİCİ İLAÇLAR NELERDİR?Kuş www.veterinerizmir.com Amphoterecin b/megabakteriosis İzmir kuş Hastanesi www.veterinerizmir.com.
Kuşlarda kuruma hastalığı tedavisi Oldukça zordur, klasik antibiyotiklere cevap vermez iyileşme göstermez. Kuşlarda kuruma hastalığında Penisilin, ve diğer grup antibakteriyeller (tylan, pulmotil, ampicillin, flagyl, nifkol vb) bu hastalıkta etkisizdir. Eğer bu tip antibiyotiklerle düzeliyorsa bu Kuşlarda kuruma hastalığı (megabakteriosis)değildir.
3cd9f7334230e2124448a035afacd455.jpg
IMG_2249.JPG

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Tıp doktoruyum uzmanım. Muhabbet kuşum 5 aydır rahatsız, salyalı kusuyor. Halsiz, bazı günler hicbirsey yemiyor. Gitmediğimiz veteriner kalmadı, baytril 5 gün, neoteramisin 5 gün, biteral ve flukonazol birlikte 1 ay tedavi verdim. En son Ankara üniversitesinde bir asistan baktı daha önce baytrilden fayda görmedigini, amfoterisin istediğimizi söylememize rağmen amfoterisin cok agir ilaç, kedilere bile vermiyoruz dedi yine baytril, mikostatin ve metpamid verdi. Baytril 5. gününde kusumuz iyice kötüleşti. Eskiden bir gün iyi, birgün kötü iken 3 gündür hicbirsey yemiyor. Yukaridaki numarayi amfoterisin teminine yardim istemek için aradım kuşu görmeden konuşmuyoruz diye telefonu suratima kapattılar. Kuş ankaradan uçakla izmire gidecek durumda değil, ben bu amfoterisini nasıl temin edecem? Eczaneler satmiyor.20180723_140035.jpg
20180723_140035.jpg
20180723_135814.jpg

Tıp doktoruyum uzmanım. Muhabbet kuşum 5 aydır rahatsız, salyalı kusuyor. Halsiz, bazı günler hicbirsey yemiyor. Gitmediğimiz veteriner kalmadı, baytril 5 gün, neoteramisin 5 gün, biteral ve flukonazol birlikte 1 ay tedavi verdim. En son Ankara üniversitesinde bir asistan baktı daha önce baytrilden fayda görmedigini, amfoterisin istediğimizi söylememize rağmen amfoterisin cok agir ilaç, kedilere bile vermiyoruz dedi yine baytril, mikostatin ve metpamid verdi. Baytril 5. gününde kusumuz iyice kötüleşti. Eskiden bir gün iyi, birgün kötü iken 3 gündür hicbirsey yemiyor. Yukaridaki numarayi amfoterisin teminine yardim istemek için aradım kuşu görmeden konuşmuyoruz diye telefonu suratima kapattılar. Kuş ankaradan uçakla izmire gidecek durumda değil, ben bu amfoterisini nasıl temin edecem? Eczaneler satmiyor.Ekli dosyayı görüntüle 27079 Ekli dosyayı görüntüle 27079 Ekli dosyayı görüntüle 27080
Teşhis olarak ne kondu? Kursağıyla bağlantılı mı? Ecza depolarına bakabilirsiniz. Teminlerini veterinerler yapıyordur. Yakın çevrenizdeki veterinerle durumu görüşüp hem tedavi süreci hakkında hem de ilaç temini konusunda yardım isteyebilirsiniz.

Teşhis olarak ne kondu? Kursağıyla bağlantılı mı? Ecza depolarına bakabilirsiniz. Teminlerini veterinerler yapıyordur. Yakın çevrenizdeki veterinerle durumu görüşüp hem tedavi süreci hakkında hem de ilaç temini konusunda yardım isteyebilirsiniz.
Teşhis falan yok, tamamen ampirik tedavi uygulanıyor. Ben de doktorum ne yaptıklarını anlıyorum cahil değilim. Bir dışkı, salya örneği, kan bile alinmadi. Sadece film istediler, boynundaki hava da artmış, acaba mantar mı ki? Akcigerindeki görüntü enfeksiyon mu ki? Şeklinde yanındaki asistanla konuştu, o da hiç bilmem dedi. Aldık baytrilimizi evimizin yolunu tuttuk. Herşeyin değeri parayla mı? Kuş ucuza satılıyor olması kıymetsiz olduğu anlamına gelmez. O da can taşıyor. İşkence çekiyor. Bilmiyorsan bilen hocana danis bile dedirtmedi ankara Üniv veterinerlik böyleyse hiç ümidim yok artık.
Hiçbir ozel veteriner de yardım etmedi. Muhabbet kuşları hastaysa ölsün diye düşünüyorlar anladığım kadarıyla. Eczacı arkadaşlar da satamam yasak diyor.

Teşhis falan yok, tamamen ampirik tedavi uygulanıyor. Ben de doktorum ne yaptıklarını anlıyorum cahil değilim. Bir dışkı, salya örneği, kan bile alinmadi. Sadece film istediler, boynundaki hava da artmış, acaba mantar mı ki? Akcigerindeki görüntü enfeksiyon mu ki? Şeklinde yanındaki asistanla konuştu, o da hiç bilmem dedi. Aldık baytrilimizi evimizin yolunu tuttuk. Herşeyin değeri parayla mı? Kuş ucuza satılıyor olması kıymetsiz olduğu anlamına gelmez. O da can taşıyor. İşkence çekiyor. Bilmiyorsan bilen hocana danis bile dedirtmedi ankara Üniv veterinerlik böyleyse hiç ümidim yok artık.
Hiçbir ozel veteriner de yardım etmedi. Muhabbet kuşları hastaysa ölsün diye düşünüyorlar anladığım kadarıyla. Eczacı arkadaşlar da satamam yasak diyor.
Tabii ki de kuşlarımız çok özel. Dünyadaki tüm canlılar çok özel ve aslında hiçbirine bir para değeri biçilmemesi lazım. Umutsuz olmayın ve araştırmaya devam edin. Ankaradasınız. Ankarada kuşlara bakan veteriner adları şu linkte mevcuttu. http://www.muhabbetkusu.com.tr/threads/guvendigimiz-veteriner-hekimleri-paylasalim.17819/ Bu linke göz atmış mıydınız?

Tabii ki de kuşlarımız çok özel. Dünyadaki tüm canlılar çok özel ve aslında hiçbirine bir para değeri biçilmemesi lazım. Umutsuz olmayın ve araştırmaya devam edin. Ankaradasınız. Ankarada kuşlara bakan veteriner adları şu linkte mevcuttu. http://www.muhabbetkusu.com.tr/threads/guvendigimiz-veteriner-hekimleri-paylasalim.17819/ Bu linke göz atmış mıydınız?
Teşekkür ederim, bu linki inceleyeceğim. Görmemiştim. Bu arada kuş bizim eve 2 yıl önce sokaktan kendi gelmişti. Annem de çok bağlandı. Elimizden geleni yapmak istiyoruz. Teşekkür ederim ilginiz için

Teşekkür ederim, bu linki inceleyeceğim. Görmemiştim. Bu arada kuş bizim eve 2 yıl önce sokaktan kendi gelmişti. Annem de çok bağlandı. Elimizden geleni yapmak istiyoruz. Teşekkür ederim ilginiz için
Rica ederim, güzel haberlerinizi bekliyoruz.

Ben de kuşumda kurumadan şüphelendiğim için 1, 2 ay önce biraz araştırma yaptım hatta kuruma ile ilgili bir profun makalesini bulup okudum. Birinci ilaç olarak amphoterecin b'den bahsedilmiş etkili çözüm olarak ancak turkiye damardan verilecek şekilde varmış toz formu yokmus ve fiyatlari malum aşırı ucuk. ardında nistatin'i(mikostatin) söylemiş daha sonra flukanozal dan bahsetmiş ancak bunun çözüm üretmesi için gerekli dozu muhabbet kuşlarının kaldıramadığı daha ziyade tavuklarda kullanilabildiginden bahsetmiş. Bulursam makaleyi paylaşırım eve geçtiğim zaman. Istanbul florya kuş hastanesinde koyabiliyorlar sanirim teşhis kuruma icin ama herkesin imkani olmuyor gitmek için. Genel olarak veterilerler herhangi test yapmıyorlar kuşlar icin maalesef.

Ben de kuşumda kurumadan şüphelendiğim için 1, 2 ay önce biraz araştırma yaptım hatta kuruma ile ilgili bir profun makalesini bulup okudum. Birinci ilaç olarak amphoterecin b'den bahsedilmiş etkili çözüm olarak ancak turkiye damardan verilecek şekilde varmış toz formu yokmus ve fiyatlari malum aşırı ucuk. ardında nistatin'i(mikostatin) söylemiş daha sonra flukanozal dan bahsetmiş ancak bunun çözüm üretmesi için gerekli dozu muhabbet kuşlarının kaldıramadığı daha ziyade tavuklarda kullanilabildiginden bahsetmiş. Bulursam makaleyi paylaşırım eve geçtiğim zaman. Istanbul florya kuş hastanesinde koyabiliyorlar sanirim teşhis kuruma icin ama herkesin imkani olmuyor gitmek için. Genel olarak veterilerler herhangi test yapmıyorlar kuşlar icin maalesef.
Teşekkür ederim cevabınız için. Ben de veterinerlik makalelerini okumak zorunda hissettim. Bir kaynağım bu;
Proceeding of the NAVC
North American Veterinary Conference
Jan. 8-12, 2005, Orlando, Florida
Diger kaynak bunu buldum;
Successful treatment of macrorhabdosis in budgerigars
(Melopsittacus undulatus) using sodium benzoate
Seyed Ahmad Madani1*, Amir Ghorbani1
, Fatemeh Arabkhazael.

Sodyum benzoat, sirke, sarımsaklı şu, kekik çayı hepsini de denedim sırayla. Kekik çayi bir süre cok iyi geldi ama su son 5 gunluk baytril tedavisi kusu bitirdi. Şu anda bulamadığım bir diğer kaynakta mikostatin için sadece önleyici etkisi var, etkisi şüpheli diyordu.

Ingiliz ureticiler; kuslari bu hastaliktan koruma amacli, sodyum benzoat kullanmayi oneriyorlar. Sodyum benzoatin gida normlarina uygun olan E-211 olmasi gerekiyor.
Kuslara her 6 ayda bir, bir hafta boyunca sodyum benzoat cozeltilmis su veriyorlar. Karisim orani olarak, 5ml benzoat 1 litre suyun icinde cozeltiliyor.

Teşekkür ederim cevabınız için. Ben de veterinerlik makalelerini okumak zorunda hissettim. Bir kaynağım bu;
Proceeding of the NAVC
North American Veterinary Conference
Jan. 8-12, 2005, Orlando, Florida
Diger kaynak bunu buldum;
Successful treatment of macrorhabdosis in budgerigars
(Melopsittacus undulatus) using sodium benzoate
Seyed Ahmad Madani1*, Amir Ghorbani1
, Fatemeh Arabkhazael.

Sodyum benzoat, sirke, sarımsaklı şu, kekik çayı hepsini de denedim sırayla. Kekik çayi bir süre cok iyi geldi ama su son 5 gunluk baytril tedavisi kusu bitirdi. Şu anda bulamadığım bir diğer kaynakta mikostatin için sadece önleyici etkisi var, etkisi şüpheli diyordu.
https://books.google.com.tr/books?i...=PA203#v=onepage&q=j.cvex.2014.01.005&f=false

Benim okuduğum döküman bu burada treatment kısmına giderseniz tedavi yöntemleri mevcut nistatinle 30 günlük tedavi ile sonuca ulaşıldığını kaydetmiş bir çalışmada doz bilgilerini de vermiş hatta çok kötü durumda olan bazı kuşlarında tamamen iyileştiğini belirtmiş ama tabi kesin doğrudur diye bir şey diyemeyiz kötü de gelebilir, diğer bilgilere de bir göz atarsınız. Bu arada ben de kuşuma baytril tedavisi uyguluyorum şu anda kustuğu için merakımdan soruyorum baytrili nasıl uyguluyorsunuz. Bir de flukonazol tedavisini nasıl uyguladınız flucan mu kullandınız, karışımı nasıl uyguladınız?

https://books.google.com.tr/books?i...=PA203#v=onepage&q=j.cvex.2014.01.005&f=false

Benim okuduğum döküman bu burada treatment kısmına giderseniz tedavi yöntemleri mevcut nistatinle 30 günlük tedavi ile sonuca ulaşıldığını kaydetmiş bir çalışmada doz bilgilerini de vermiş hatta çok kötü durumda olan bazı kuşlarında tamamen iyileştiğini belirtmiş ama tabi kesin doğrudur diye bir şey diyemeyiz kötü de gelebilir, diğer bilgilere de bir göz atarsınız. Bu arada ben de kuşuma baytril tedavisi uyguluyorum şu anda kustuğu için merakımdan soruyorum baytrili nasıl uyguluyorsunuz. Bir de flukonazol tedavisini nasıl uyguladınız flucan mu kullandınız, karışımı nasıl uyguladınız?
Baytril veteriner önerisiyle sabah 2 akşam 2 damla ağzına damlattık. Flukonazolü de piyasa ismi candimax 200 kapsülü kullandim. Kapsülün içindeki tozu dolu bir sulukta çözdükten sonra 1 cc enjektörle çekiyoruz. Sonra o suluğu boşaltıp tekrar yeni temiz su koyup 1 cc enjektördeki sulandirilmis flukonazolu ekliyoruz. Bu arada forumdan önerilen Ankarada ki veteriner hocaya götürdü annem kuşu, mantar yerine e.coli gastriti düşünmüş, gentamisin verdi diğer baytril tedavisini kesti. Baytril gastrit yaptı kuşta diye, Gaviscon sabah akşam verdi. Bakalım bir Gaviscon ile gentamisin vermemiştik kuşa, inşallah iyi gelir. Iyi aksamlar

Baytril veteriner önerisiyle sabah 2 akşam 2 damla ağzına damlattık. Flukonazolü de piyasa ismi candimax 200 kapsülü kullandim. Kapsülün içindeki tozu dolu bir sulukta çözdükten sonra 1 cc enjektörle çekiyoruz. Sonra o suluğu boşaltıp tekrar yeni temiz su koyup 1 cc enjektördeki sulandirilmis flukonazolu ekliyoruz. Bu arada forumdan önerilen Ankarada ki veteriner hocaya götürdü annem kuşu, mantar yerine e.coli gastriti düşünmüş, gentamisin verdi diğer baytril tedavisini kesti. Baytril gastrit yaptı kuşta diye, Gaviscon sabah akşam verdi. Bakalım bir Gaviscon ile gentamisin vermemiştik kuşa, inşallah iyi gelir. Iyi aksamlar
Umarım iyi gelir. Benim de kuşu iyi bilen bir veterinere götürmem lazım bir neşeli bir neşesiz kusuyor bu aralar iki gunde bir nerdeyse.

Yolladiginiz Makaleyi okudum, flukonazole olumsuz yorum yapan tek makale bu sanırım. Ben genelde önerilen yazilari okumuştum. Bu arada suluğa karistirip kendi haline birakmadim, zorla icirdim gunde 5-6 kere. Ama malesef flukonazol kuşu iyileştirmedi. Belki gerçekten çok ilaç kullandık, kuş ilaçtan dolayi gastrit oldu. Gaviscon versem mi diye düşünmüştüm ama megabakteri asidik ortamda ölür diye vazgectim. Bir tetkik yaptiramadigimiz için ezberden el yordamiyla gidiyoruz.

Geri