Karadeniz Pet

Kuşlarımız bizden aşırı korkuyor

spycie

Yeni Üye
13 gün önce bize 6 aylık ve dişi olduğu söylenen bir kuş aldık. ilk akşam biraz sessizdi sabah kalktığımızda kakasının yapışmış olduğunu görünce temizlenmesi gerektiğini okuduğum için tutup temizlemek istedim. Aşırı bağırdı ve elimi çok ısırdı ama ben oldukça sakin şekilde tuttum ve sıkmadım.

sonra biraz içine kapandığı için yanına arkadaş aldık, onun da 3 aylık ve erkek olduğunu söylediler. o elimizden korkmuyordu yaklaştırınca ama ilk aldığımız aşırı korkuyordu. geçtiğimiz hafta sonu aşırı kaşındıklarını fark edince veterinere götürdük, toz şeklinde bir ilaç verdi kanatlarının iç tarafına ve kafese dökmemizi söyledi. ayrıca bir sprey gibi bir şey verildi.

eve gelince kuşları kafesteyken tutup kanatlarını açarak ilacı döktük. bu sefer ikisi de aşırı korkmaya başladı. dün de kafeslerini açtık uçsunlar diye, kafeslerine geri koyacağımız zaman tutup koyacağımızda 3 aylık olanın kuyruk tüyü koptu, oturdum ağladım artık. aşırı korkuyorlar ve çok haklılar; ne yapacağımızı bilemiyoruz. bundan sonra bizi asla sevmeyecekler ve güvenmeyecekler diye düşünüyoruz. bu noktadan sonra elimizi kafesin yanına yaklaştırıp normal şekilde önerilen usulde mi devam edelim, yoksa sadece yemlerini sularını verip ilgilenmeyelim kendi hallerine mi bırakalım? tek kuş olmadığı için yeni konu açmış oldum. lütfen yardımcı olur musunuz?

Yaş olarak alışmaya çok müsait olmayan alıstırılması zor olan kuşlar.Muhtemelen de Pet shoptan aldınız.biliyorsunuz pet shopta bi el daldırıyor adam kuslar can havliyle ucusuyorlar.Belki de günde 15 20 kere bu ölüm korkusunu yasıyorlar.O yetiyor zaten kusların psikolojisini bozmaya insan onlar icin bi ölüm makinesi gibi artık.Bu yüzden elden avuçtan aşırı derece de korkarlar.Zaman ve sabır ile bu durum düzeltilebilir ama hiç ürkütmemek gerekir.Önce kafesin dısından 1 2 gün sessiz tonla konusarak zararsız olduğunuzu hissettirin.Sonra Kafesin içinde elinizi hareketsiz tutun.Uçuşsalarda bekleyin zamanla saldırmadıgınızı gördükce sakinleşecekler.Sonra elinizi yavasca hareket ettirin.Yine korkarlar ama zarar görmedikce zararsız oldugunuzu anladıkça sakinlesecekler.sonra parmaga cıkma vs diye süreç devam eder.Ani hareketler,Avuç gösterme gibi yakalanacakmış hissi olusturan hareketler ve yüksek ses cıkarmamaya dikkat edin.Zamanla düzelme olabilir.

LG-M250 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Son düzenleme:
Yaş olarak alışmaya çok müsait olmayan alıstırılması zor olan kuşlar.Muhtemelen de Pet shoptan aldınız.biliyorsunuz pet shopta bi el daldırıyor adam kuslar can havliyle ucusuyorlar.Belki de günde 15 20 kere bu ölüm korkusunu yasıyorlar.O yetiyor zaten kusların psikolojisini bozmaya insan onlar icin bi ölüm makinesi gibi artık.Bu yüzden elden avuçtan aşırı derece de korkarlar.Zaman ve sabır ile bu durum düzeltilebilir ama hiç ürkütmemek gerekir.Önce kafesin dısından 1 2 gün sessiz tonla konusarak zararsız olduğunuzu hissettirin.Sonra Kafesin içinde elinizi hareketsiz tutun.Uçuşsalarda bekleyin zamanla saldırmadıgınızı gördükce sakinleşecekler.Sonra elinizi yavasca hareket ettirin.Yine korkarlar ama zarar görmedikce zararsız oldugunuzu anladıkça sakinlesecekler.sonra parmaga cıkma vs diye süreç devam eder.Ani hareketler,Avuç gösterme gibi yakalanacakmış hissi olusturan hareketler ve yüksek ses cıkarmamaya dikkat edin.Zamanla düzelme olabilir.

LG-M250 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Çok teşekkürler cevap için, elimi sokup denedim bir keresinde ama bu sefer de kapıdan uçup kaçtılar içeri koyabilmek için de tutmak gerekiyor yine korkuyorlar. :( çok üzülüyoruz gerçekten, korkuyla yaşasınlar istemiyoruz ama yaşadığımız talihsizlikler yüzünden iyice korkuları arttı. dediğiniz gibi yapacağım teşekkür ederim.

Geri