Karadeniz Pet

💙BirdLover💙

Emektar Üye
Katılım
15 Şub 2024
Mesajlar
1,729
Tepkime puanı
408
Kuşlarımıza Temiz Su Vermenin Önemi

Doğadaki kuşlar ile evlerde beslenilen kuşların tükettikleri şeyler arasında farklılıklar vardır. Doğadaki kuş, yem ve su ihtiyacını doğal yollardan karşılarken evlerde beslediğimiz kuşların böyle bir şansı yoktur. Önüne neleri servis edersek onu tüketmek durumundadırlar.

Bu sebeple evcil kuşların sağlıklı olması sahiplerine bağlı bir faktördür. Hatalı besleme yapılan kuşlarda çeşitli hastalıklar ortaya çıkmaktadır.

Nasıl ki hangi ortamlardan hangi şartlarda
geldiğini bilmediğimiz yemleri kuşlara vermemeliysek,sterilize edilip edilmediğini bilmediğimiz suları da vermemeliyiz.

Alt tarafı su ne olacak diyerek kuşa verilen sular bakteriyel enfeksiyona yakalanmalarını sağlayabilir. Çünkü sterilize edilmemiş sular kuşlar için büyük tehlikedir.
Su yoluyla zararlı mikroorganizmalar kuşun vücuduna girerek hastalığa yol açar birçok sorunu meydana getirebilir.

Giardia,cryptosporidium,e.coli yaygın görülen su kaynaklı bakteriyel enfeksiyon hastalıkları sebeplerinden sayılır.
Suya çıplak gözle baktığımızda her ne kadar berrak görünse de zararlı mikroorganizmaları ancak mikroskop yardımı ile görebiliriz. Bu sebeple suyun berraklığı tek kriter olmamalıdır.


Sterilize Edilmiş Su Ne Demektir?

📍Sterilize,sözlükte "her türlü mikroptan arındırılmış" anlamına gelen bir kelimedir.

📍UV(ultraviyole) filtre, uv ışınlarını kullanarak sudaki zararlı mikroorganizmaların DNA yapısını bozup etkisiz hale getirerek dezenfeksiyon işlemini sağlar.

Ultraviyole filtreden geçmemiş suları kuşlarımıza vermememiz gerekir.Örneğin çeşme suyu,kuyu suyu,kaynak suları ve uv filtresiz arıtma cihazlarından elde edilen sular gibi..

🔵Arıtma cihazınıza uv filtre taktırabilir ya da Sağlık Bakanlığı'nın onay verdiği kapalı hazır suları kuşlarınıza verebilirsiniz.

🔴Uv filtresine gerek yok suyu kaynatsam zararlı mikroorganizmalar zaten ölür diyenler için şu bilgiyi de eklemek istiyorum.Suyun kaynama noktası 100 derecedir. Bazı bakteriler 100 derecenin üzerinde de yaşarlar. Bu sebeple suyu kaynatmak yeterli olmayacaktır.

Dipnot:Bakteriyel enfeksiyona yakalanmış kuşlarda bazı belirtiler ortaya çıkar bunlardan birisi de dışkı anormallikleridir.Düzenli olarak dışkı takibi yapmamız kuşlarımızın sağlığı hakkında bizlere ipucu verir.Kafes tabanına beyaz peçete koyarak her gün kuşların dışkılarını kontrol etmekte fayda vardır.

🐦🐦
İzinsiz kopyalanamaz.
 
Son düzenleme:
Değerli bilgiler için teşekkürler.
 
Geri
Üst