Karadeniz Pet

Kusum birden surekli kusmaya basladi?

merverabia

Yeni Üye
3 yasinda erkek kusum, cok saglikli hareketlidir. Versele laga ve hobipet 007 den baska yem vermem, kafesi surekli temizlenir. Quik kus kumu ve kalamar kemigi var. Suyu her gün yenilenir. Neden oldu bilmiyorum :( kafesini elma sirkesiyle guzelce yikar durularim hep.
bir hafta önce birden durgunlasti birden kursagindaki yemleri butun olarak firlatarak kustu, kursakta bisi kalmayinca salya gibi su renginde kustu durup durup sürekli. Tabiki kakada bozuldu ishal gibi oldu.Veteriner antibiyotik vitamin verdi.4 gün icinde biraz toparlamisti . Ancak darilari kiriyordu ama agzinda cevirip geri atiyordu yutmuyor.sanki yutamiyor ve sindiremiyor gibi mi bilmiyorum. İki gun soyulmus darilari un gibi ezip verdim ac kalmasin diye yulaf da verdim yine versele marka. Sonra tekrar normal yemlerinden verdim duzeldi sanip cunku kakasi nesesi normaldi. Istahi cok iyi degildi bazen darilari yutuyordu bazen cevirip atıyordu yine. Aradan 10 gün gecti daha. Bugun yine birden durgunlasti yine ayni sekilde kusmaya basladi bu sefer salya kisminda sut gibi bi sivi da var beyazimsi ve butun darilar yine. Yine kakasi da bozulmaya basladi. :( keyfi yok aninda kabardi aninda uyku haline geldi.
ne yapmalıyım lutfen bilen biri yardimci olsun veterinerler asla anlamiyor dogru duzgun bakmiyorlar bile. Lutfen yardim edin.

Ekli dosyalar

• 20190211_152926.jpg
    20190211_152926.jpg
    2.1 MB · Görüntüleme: 49
  • 20190211_153213.jpg
    20190211_153213.jpg
    4.9 MB · Görüntüleme: 46
  • 20190211_151841.jpg
    20190211_151841.jpg
    1.9 MB · Görüntüleme: 47
  • 20190211_153649.jpg
    20190211_153649.jpg
    2 MB · Görüntüleme: 47
Son düzenleme:
3 yasinda erkek kusum, cok saglikli hareketlidir. Versele laga ve hobipet 007 den baska yem vermem, kafesi surekli temizlenir. Quik kus kumu ve kalamar kemigi var. Suyu silahını yenilir. Neden oldu bilmiyorum :(
bir hafta önce birden durgunlasti birden kursagindaki yemleri butun olarak firlatarak kustu, kursakta bisi kalmayinca salya gibi su renginde kustu durup durup sürekli. Tabiki kakada bozuldu ishal gibi oldu.Veteriner antibiyotik vitamin verdi.4 gün icinde biraz toparlamisti . Ancak darilari kırıyor ama icini agzinda cevirip geri atıyordu. İki gun soyulmus darilari un gibi ezip verdim ac kalmaain diye. Sonra tekrar normal yemlerinden verdim duzeldi sanip. Aradan 10 gün gecti daha. Bugun yine birden durgunlasti yine ayni sekilde kusmaya basladi bu sefer salya kisminda sut gibi bi sivi da var beyazimsi ve butun darilar yine. Yine kakasi da bozulmaya basladi. :( keyfi yok aninda kabardi aninda uyku haline geldi.
ne yapmalıyım lutfen bilen biri yardimci olsun veterinerler asla anlamiyor dogru duzgun bakmiyorlar bile. Lutfen yardim edin.

10 gun önceki durumunu da koyayim buraya belki bi bilen cikar :( kakasinin iyilesme surecinde degisimi kotuden iyiye asagidaki gibiydi. Bugun sabah bile cok iyiydi tam sekli rengi olmasi gereken gibiydi. Son resimde de cikarttigi bütün yemleri gorunuyor ilk kusmasinda.yani bundan 10 gun oncekinde.
Suanda uyuyor. Ama o gunde boyle olmustu. Sonra durup durup gun boyu kustu cok yiprandi. Yine oyle olacak galiba. Ne yapabilirim nolur bilen yardim etsin kahroluyorum elimden bir sey gelmiyor. Veterinerler hic bir sekilde ya anlamiyor ya ilgilenmiyor. Lutfen bilgili deneyimli biri yardim etsin

Ekli dosyalar

• Screenshot_2019-01-31-11-02-56.png
    Screenshot_2019-01-31-11-02-56.png
    3 MB · Görüntüleme: 43
  • IMG-20190201-WA0003.jpeg
    IMG-20190201-WA0003.jpeg
    783.9 KB · Görüntüleme: 36
  • IMG-20190202-WA0000.jpeg
    IMG-20190202-WA0000.jpeg
    855.7 KB · Görüntüleme: 32
  • IMG-20190202-WA0002.jpeg
    IMG-20190202-WA0002.jpeg
    676.8 KB · Görüntüleme: 29
  • 20190131_102932.jpg
    20190131_102932.jpg
    2.3 MB · Görüntüleme: 39
Son dışkılar anormal ilk attığınız dışkılar normal. Kuşun ağzı kokuyor mu? Kusmuk oyun kusmuğu mu hastalık mı? Nesneye mi kusuyor halsizce mi?

Son dışkılar anormal ilk attığınız dışkılar normal. Kuşun ağzı kokuyor mu? Kusmuk oyun kusmuğu mu hastalık mı? Nesneye mi kusuyor halsizce mi?
İşinize karışmak gibi olmasın siz daha iyi anlarsınız hocam ama benim ölen kuşumda da son zamanlarda yaşamıştım bu durumu. Bu kesinlikle kur kusması değil adım gibi eminim. Hafif mayhoş koku da vardır tahminimce kursak mantarı olabilir bu güzel kuşta.. Veteriner anlamaz hocam anca para almayı bilirler.. Burada size ilaç önerenler olacaktır ama ilaçlar mantarı tamamen geçirmiyor sadece etkisini azaltıyor.. İnşallah iyileşir.. Rabbim hepimizin canlılarını korusun. Ölünce çok üzülüyor insan ben 5 hafta olacak kuşumu kaybedeli hala üzgünüm,her yerde onun hatırası kalmış:(

Az once veterinerden geldik. Ilk kez bi vet kusu eline aldi. Zira bundan once cook veteriner gorduk hic boyle ilgilenmemisti. Kusun tuylerine ufledi gogsunde gogus altinda popo cevresinde sariydi derinin rengi yaglanma var dedi. Kusumu hep versele laga marka yemler ile besledim ben ,yemler guclu oldugu icin ondan olabilir bu yaglanma dedi. Halbuki kusum hep saliktir kafete cok durmaz. Antibiyotik verdi, 7 gun kullan durumu izleyelim dedi. Ama veterinerlere artik guvenim kalmadi. Belki de dogru soyluyor. Onceki veterinerlerin kafasina gore verdileri ilaclari goturdum bunlar verilmez kusa benim verdigimi bi deneyelim dedi. Ne yapacagim hic bilmiyorum.

Az once veterinerden geldik. Ilk kez bi vet kusu eline aldi. Zira bundan once cook veteriner gorduk hic boyle ilgilenmemisti. Kusun tuylerine ufledi gogsunde gogus altinda popo cevresinde sariydi derinin rengi yaglanma var dedi. Kusumu hep versele laga marka yemler ile besledim ben ,yemler guclu oldugu icin ondan olabilir bu yaglanma dedi. Halbuki kusum hep saliktir kafete cok durmaz. Antibiyotik verdi, 7 gun kullan durumu izleyelim dedi. Ama veterinerlere artik guvenim kalmadi. Belki de dogru soyluyor. Onceki veterinerlerin kafasina gore verdileri ilaclari goturdum bunlar verilmez kusa benim verdigimi bi deneyelim dedi. Ne yapacagim hic bilmiyorum.
Her veteriner bir değildir. Onlar bu işin eğitimini alıyorlar. İlaçları kullanın derim. Bu veterinerinizin tedavisine şans tanıyın, düzenli olarak kuşu kontrol etmeniz çok çok önemli. Tedavinin gidişatını zaten bu şekilde anlarsınız. Geçmiş olsun. İlk dışkılar kuşun son dışkıları ise normal buldum ben. Önceki hastalık döneminde hastalığı çok daha ağır geçirmiş, belli.

Her veteriner bir değildir. Onlar bu işin eğitimini alıyorlar. İlaçları kullanın derim. Bu veterinerinizin tedavisine şans tanıyın, düzenli olarak kuşu kontrol etmeniz çok çok önemli. Tedavinin gidişatını zaten bu şekilde anlarsınız. Geçmiş olsun. İlk dışkılar kuşun son dışkıları ise normal buldum ben. Önceki hastalık döneminde hastalığı çok daha ağır geçirmiş, belli.
Evet 10 gun onceki kusma ve ishal cok agirdi. 4 gun kendine gelemedi kuzum simdi o gune gore dahah hafif seyrediyir. Saglikliyken bike surekli izlerim zaten kakasina surekli bakarim. O nedenle keygi azcik kacsa anliyorum. Umarim iyi olur. Elimden ne gelirse yaparim yeter ki iyi olsun. Duruma gore buraya da yazacagim süreci.

Geri