Karadeniz Pet

kuşuma nasıl davranmalıyım ? şaşırdım kaldım.

aedes

Meraklı Üye
kuşum 1,5 aydır bizimle. kafese kapatmayı sevmiyorum, zaten kendisi de kafeste kalmayı hiç sevmiyor. ama sıkıntı şu ki, ben koymasam kafese hiç girmiyor. eskiden en azından yemek ve su için giriyordu ama artık hiç girmiyor. aşırı derecede yemek yiyor. bizimle sofrada sürekli. tabağımızda ne varsa yiyor. sulu yemek pilav makarna ekmek börek kek çerez meyve aklınıza ne gelirse. ancak çok hareketli bir kuş. yerinde pek durmuyor, uçuyor yürüyor ötüyor falan. hani yediklerini sindiriyor rahat.hiç su içmediğini fark ettim. kafese girmediğinden su da içmiyor sanırım. gece ben yatarken kafesine sokuyorum o kadar. sabah benimle kahvaltı ediyor sonra ben işe gidiyorum, o da annemle beraber mutfal dolabının üstünde oturuyor ya da yemek masasında. kafesine kapatmak istemiyorum çünkü çıldırıyor. daha hiç görmediğim değişik hareketler yapıyor. ters dönüp kanatlarını parmaklıklardan çıkararak kayıyor, parmaklıkları kemiriyor, tek ayak sallanıp takla atıyor, kafasını parmaklıklardan çıkarmaya çalışıyor. bir keresinde çıkarmadım o kadar sürtmüşki sırtını kanadını kanatmıştı.

sorularım şu;

1) bu kadar dışarıda olması doğru mu ? yoksa günde 1-2 saat mi çıkarmalıyım. eğer öyle ise kafesinde nasıl sakin durmasını sağlayabilirim ?
2) her yemeği yemesinde bir sakınca var mı? bir de yağlanıyor falan yemek yerken tabağın içine düşüyor. bundan dolayı bit,pire oluşur mu? bunun için nasıl önlem almalıyım ?
3) bu içine cin kaçmış gibi hareketleri neden yapıyor ?
4) duş almayı ya bilmiyor ya da sevmiyor. tabağa su koydum içine sadece ayaklarını soktu çıktı. ben mi suyun altına sokmalıyım?

kısacası kuşuma nasıl davranmam gerektiğini tam bilemiyorum sanırım. biraz uzun oldu ama yardım lütfen.

bu da kuşum,

evde birisi varsa bence sıkıntı yok,benim çiftler hafta sonu hep dışarda

!)Dışarda olması daha iyi olur uçar özgür olur geceleri koysanız yeter ara sıra koyup kapıyı kapatın yemek ve su içsin sonra gene çıkartırsınız.
2)Bizim deyiklerimizi yemesi onu yağlandırır ama dediğin kadar çok dışarıda bırakıyosan uçarak o yağalrı yakar
3)cin haraket derken neyi kasdettin
4)Seninki gene iyi benimkiler orayı dışkı yeri belirlediler yerde hiç bok yok içi dolu.

cin kaçmış diye başını 180 derece çevirmesinden bahsediyorsan o normal

!)Dışarda olması daha iyi olur uçar özgür olur geceleri koysanız yeter ara sıra koyup kapıyı kapatın yemek ve su içsin sonra gene çıkartırsınız.
2)Bizim deyiklerimizi yemesi onu yağlandırır ama dediğin kadar çok dışarıda bırakıyosan uçarak o yağalrı yakar
3)cin haraket derken neyi kasdettin
4)Seninki gene iyi benimkiler orayı dışkı yeri belirlediler yerde hiç bok yok içi dolu.
ya cin hareket derken sanki içine şaytan girmiş gibi kuş. mesela kafese tersten tutunuyor sırtı parmaklıklara gelecek şekilde, bu şekilde aşağı kayıyor. iki bacağının arasından takla atıyor. tek bacağını 180 derece çeviriyor. kafasını parmaklıklara sokmaya çalışıyor. kanatlarını ayrı ayrı geri dönerek parmaklıklardan geçiriyor. ya inanılmaz değişik hareketler.

peki bitlenme olur mu ? bunun için ne yapmalıyım

Benim kuşlarımda kafesde güzelce tünüyolar hiç öyle hareketler yok normal yem yiyip su içiyolar.Bitlenme hakkında bişey diyemem ama kuşunu kendin banyo ettirebilirsin istersen.Kuş kaç yaşında ufaksa yıkanmayı bilmiyo olabilir.

1) benim tercihim 1gün çıkartın 1 gün çıkartmayın yoksa dediğiniz gibi aç ve susuz kalabilir sizin bir hamlenizle kafese girmeyi öğrenmeli
2) tabiki sakınca var bazı besinler çok zararlı tuzlu ve şekerli besinler asla vermeyin
3) belliki çok hareketli bir kuşunuz var oyuncu bir karekteri var
4) siz kafesin kapısında banyoluk takın girmez ise içine marul maydanoz koyun öylede girmezse spreyle üzerine sıkın

İyi forumlar

Geri