Karadeniz Pet

Kuşumun tüyleri dökülüyor ve kelleşiyor

erenkv

Meraklı Üye
Merhaba arkadaşlar yaklaşık 1 yaşında bildiğim sultan papağanımın sırtındaki tüyler dökülmüş ve kafası kel. Sebebi ne olabilir ne yapmalıyım?

Ekli dosyalar

• IMG_20211102_202021-min.jpg
    IMG_20211102_202021-min.jpg
    314.4 KB · Görüntüleme: 66
  • IMG_20211102_202014-min.jpg
    IMG_20211102_202014-min.jpg
    491.7 KB · Görüntüleme: 65

Ekli dosyalar

• IMG_20211104_120947-min.jpg
    IMG_20211104_120947-min.jpg
    365.3 KB · Görüntüleme: 55
  • IMG_20211104_120955-min.jpg
    IMG_20211104_120955-min.jpg
    609.1 KB · Görüntüleme: 56
Bazen sultan papağanları dar kafes, stres vb etkenlerden dolayı tüylerini yolmaya başlıyor, kuşunuz kendi mi yoldu? Okuduğum kaynaklara göre çiftleşme esnasında oluşan genetik bir mutasyondan olan bir durum ve çok yaygınmış, bir hastalık vb olmadığı belirtiliyor ancak sultan papağanları hakkında çok bilgim yok daha bilgili arkadaşların teşhisi daha iyi olacaktır. kaynak: http://www.cockatiel.org.au/lutino.html#:~:text=It is quite common for,their head behind their crest.

Bazen sultan papağanları dar kafes, stres vb etkenlerden dolayı tüylerini yolmaya başlıyor, kuşunuz kendi mi yoldu? Okuduğum kaynaklara göre çiftleşme esnasında oluşan genetik bir mutasyondan olan bir durum ve çok yaygınmış, bir hastalık vb olmadığı belirtiliyor ancak sultan papağanları hakkında çok bilgim yok daha bilgili arkadaşların teşhisi daha iyi olacaktır. kaynak: http://www.cockatiel.org.au/lutino.html#:~:text=It is quite common for,their head behind their crest.
Çok teşekkürler. Kendini yolmuyor hergün düzenli olarak ilgileniyorum ve kafesi çok temizliyorum. Bu aralar kızıştı saldırganlaştı dişinin yanına koydum dişiyi takip edip duruyor sizin dediğinizdendir büyük ihtimalle. Peki vitamin vs. Birşey vermeme gerek varmı bu durum ona zararlımıdır

Çok teşekkürler. Kendini yolmuyor hergün düzenli olarak ilgileniyorum ve kafesi çok temizliyorum. Bu aralar kızıştı saldırganlaştı dişinin yanına koydum dişiyi takip edip duruyor sizin dediğinizdendir büyük ihtimalle. Peki vitamin vs. Birşey vermeme gerek varmı bu durum ona zararlımıdır
Rica ederim, vitamin durumu size kalmış bir durum bazı sahipler günlük olarak meyve/sebze verip besin çeşitliliği imkanı sunulduğunda vitaminlerin gereksiz olduğunu savunurlar, şahsen sadece tüy dönemlerinde kaliteli bir markadan b vitamini veya multivitamin verilmesini öneriyorum bazı kuşlarda cidden sancılı bir süreç olabiliyor

Rica ederim, vitamin durumu size kalmış bir durum bazı sahipler günlük olarak meyve/sebze verip besin çeşitliliği imkanı sunulduğunda vitaminlerin gereksiz olduğunu savunurlar, şahsen sadece tüy dönemlerinde kaliteli bir markadan b vitamini veya multivitamin verilmesini öneriyorum bazı kuşlarda cidden sancılı bir süreç olabiliyor
Her geçen gün daha kötü oluyor yokmu bunun çaresi veterinere götürdüm anlamam dedi ne yapmalıyım 😓 https://youtube.com/shorts/9HoKD-AgKYk?feature=share

B vitamini takviyesi yapın kuşa hafta bir defa yarım tatlı kaşığı yulaf verin.

B vitamini takviyesi yapın kuşa hafta bir defa yarım tatlı kaşığı yulaf verin.
Ama bu kadar dökülmesi B vitaminle geçmez bence çünkü normal tüy dökümü gibi değil çok kötü oldu kuşun tüyleri

Ekli dosyalar

• Screenshot_2021-11-08-08-37-14-201_com.miui.videoplayer.jpg
    Screenshot_2021-11-08-08-37-14-201_com.miui.videoplayer.jpg
    972.3 KB · Görüntüleme: 30
  • Screenshot_2021-11-08-08-36-44-000_com.miui.videoplayer-min.jpg
    Screenshot_2021-11-08-08-36-44-000_com.miui.videoplayer-min.jpg
    256.2 KB · Görüntüleme: 42
Benim kuşumun birisi de öyle kaliteli bir b vitamini ile eski haline geliyor stresten ola biliyor bu dökülme

Benim kuşumun birisi de öyle kaliteli bir b vitamini ile eski haline geliyor stresten ola biliyor bu dökülme
Veterinere gittim bugün stresten dedi suyuna 3 gün boyunca 1 damla bal koy dedi düzelmezse gel bi ilaç adı söyledi onu yazıcam dedi

Stres için kuşlara b vitamini takviyesi yapılır hem de tüyleri içim b vitamini çok gerekli bence röhnfried bt amin forte işinizi görür veteriner yerine