Karadeniz Pet

Mama Tarifi

berna

Yeni Üye
Mama Tarifi

bebe bisküvisi

irmik
tuzsuz etimek
mısır unu
zencefil (az)
tarçın (az)

Herhangi bir ölçü kullanmıyorum, göz kararı ayarlayıp hepsini rendeleyip toz haline getirdikten sonra kavanoza alıp mamaya kullanıyorum.

İyi pişmiş yumurta beyazının tamamı, sarısının ise yarısını (belki daha az) çatalla iyice ezdikten sonra, ince rendelenmiş ve suyu sıkılmış havuç, aynı şekilde ufak bir dilim elma, bazen ince rendelenmiş ve suyu sıkılmış kabak, ince kıyılmış maydanoz (çok az) bazen yumurta kabuğu (çok az, iyice kırılmış). Hepsini bir kaba alıp toz karışımdan da üzerine yine göz kararı dökerek iyice harmanlayıp kuşlara veriyorum. İsteğe bağlı nijer gibi tohumlar da eklenebilir, ben ayrı olarak vermeyi tercih ediyorum.
Yumurtalı mama özellikle yumurtlama dönemindeki ve yavrularına bakan anneler için ideal protein kaynağıdır. Bu dönemde özellikle verilmesi yavruların gelişimi için faydalı olacaktır.

Sadece sebze ve meyve rendeleyip yumurta kullanmadan toz karışımla iyice harmanlayıp da kullanabilirsiniz.

Not: Az az yapıp taze kullanmak her zaman için en doğrusu. Yumurtanın fazla ve bayat kullanımı kuşların sindiriminde ağır hasarlar meydana getirebilir. Hazırlanan mamanın yarısı buzdolabında ertesi gün verilmek üzere ağzı kapalı bir şekilde saklanabilir, yine de her şeyin tazesi iyi tabi. Ancak tüketime sunulan miktar bir kaç saat içerisinde bayatlamasına ve bozulmasına fırsat verilmeden kafesten alınmalıdır.

Çok teşekkürler, sabitliyorum.

sadece sebze meyve rendesi verirken suyunu sıkıp ayırmıyorum, ama mamada pek sevdiremedim maalesef kuşlarıma.. yumurtayı da mesela biraz daha az pişirsem yine yemiyorlar..
teşekkür ederim yorumunuz için.

bende meyvelerin veya havucun suyunu sıkmadan rendeliyorum mamaya.ama şöyle birşey var mama yerken etrafada saçmaya bayılıyorlar kafes tabanında kalan yumurta veya mama taneleri bozulup bit böceklenme vs şeylere sebep olurmu.eğer olursa biz kafese her mama koydugumuzda kafesi temizlememiz gerekir yani haftada 2kere mama veriyorsak 3günde1kafes temizlememiz gerekir e yeni eş tutan daha yuvaya girmeyen çiftleri çok fazla rahatsız etmiş olmazmıyız bu kadar sık temizlik yapınca

eyer verdiğimiz meyve ve sebzeler çok sulu ise mamanın lapa olmaması için kaba suyunu sıkabiliriz ama ishal yapmasın diye tamamen suyunu sıkmak yanlış, tüm besin değeri öldükten sonra hiç bir anlamı yok önemli olan kuru olarak katılacak içeriklerin oranını düzenli ayarlayıp mamanın kıvamını tutturmaktır.
Ayrıca şu önemli noktaya değinmek istiyorum; bebe bisküvüsü gibi ürünler mama da kullanabilirsiniz fakat bunu sürekli olarak yaparsanız uzun süreçte kuşunuza yarar değil zarar verirseniz... Süt ve süt ürünleri kuşlarımız için zararlıdır en büyük zararlarından biriside aşırı yağlanmaya sebep olur, sindirim sistemini bozar. Bunun yerine kaliteli markaların hazır kuru mamalarını kullanmanızı tavsiye ederim yine illa tad olsun diye atmak isterseniz arada az miktarda karıştırabilirsiniz

eyer verdiğimiz meyve ve sebzeler çok sulu ise mamanın lapa olmaması için kaba suyunu sıkabiliriz ama ishal yapmasın diye tamamen suyunu sıkmak yanlış, tüm besin değeri öldükten sonra hiç bir anlamı yok önemli olan kuru olarak katılacak içeriklerin oranını düzenli ayarlayıp mamanın kıvamını tutturmaktır.
Ayrıca şu önemli noktaya değinmek istiyorum; bebe bisküvüsü gibi ürünler mama da kullanabilirsiniz fakat bunu sürekli olarak yaparsanız uzun süreçte kuşunuza yarar değil zarar verirseniz... Süt ve süt ürünleri kuşlarımız için zararlıdır en büyük zararlarından biriside aşırı yağlanmaya sebep olur, sindirim sistemini bozar. Bunun yerine kaliteli markaların hazır kuru mamalarını kullanmanızı tavsiye ederim yine illa tad olsun diye atmak isterseniz arada az miktarda karıştırabilirsiniz
teşekkürler kahraman bey bilgiler için..
peki yukardada sordugum konu hakkında fikriniz nedir yani mamayı 2-3 günde 1 veriyoruz ama kafesin tabanı mama yerken dagıtıp oynamayı seviyorlar yerede döküyorlar vs.ortalık batıyor biz 2 günde 1 kafesi temizlesek bu sefer çift etkilenip korkuyor ürküyor.ben haftada 1 10 günde 1 temizlik yapıyorum fazla ürkütmemek için.yani yere dökülen mamalar yumurta veya yiyecek parçaları kalınca böcek vs sorunlar çıkarırmı bize.yada nasıl bir çözüm önerisi verirsiniz?

Mamayı yavrulu takımlarımıza her gün, 3 ay altı kuşlara 2-3 günde bir damızlık adayı 3 ay üstü kuşlara haftada 2 kereden fazla vermemek lazım aksi taktirde yağlanma ile beraber aşırı kilo yapar buda kuşları hantallaştırır. Ben kafeslerime taban malzemesi olarak ; https://www.hobipet.com.tr/urun/vitasand-kafes-ve-kumes-icin-sari-taban-kumu-25kg kullanıyorum ve mamalarımı görselini yüklediğim devrilmez mamalıkta zeminde servis yapıyorum. tepsiye koyduğum kumu yavrulu takımlarda her gün mama verdiğim için 3 günde bir, diğer haftada 2 kere mama verdim takımlarda haftada 1 kere elekden geçirerek tüm pisliklerden arındırıyorum ve tepsiye serdiğim kumu böylece 1 ay a kadar çok rahat kullanabiliyorum hem dışkıdan gelecek olan kokuyu,pisliği engeller sağ sola sıçrayan mamalar kumla karışır ve tüketmesi engellenir. Hemde yavrularımız yuvadan çıkıp kafes tabanına indiğinde yerden servis yaparak çok daha rahat bir ortam sağlamış oluruz. Ayrıca bu kumu tüketiyorda kuşlarımız ve sağlıkları için hiç bir zararı yoktur.
Kullandığım mama yı soracak olursanızda; http://www.akyolkardesler.net/raff-easy-balli-yumurtali-kus-mamasi-5kg-kova-1129/ kullanıyorum fakat içeriğinde extradan 20 den fazla çeşit baharat ve katkılar la damızlık kuşlar için ayrı yavrulu kuşlar için ayrı olarak hazırlıyorum ona göre kızıştırıcı özellikli içerikler değişiklik gösteriyor. Raff mama gerçekten üst kalite avrupa da kullanılan bir mamadır daha uygun ücrette ararsanız ; Cede-Versele Laga- witte mole- deli dature mamalarınıda tavsiye ederim.

Ekli dosyalar

• 3461257162e2.jpg
    3461257162e2.jpg
    15.7 KB · Görüntüleme: 57
Son düzenleme:
teşekkürler

teşekkürler kahraman bey bilgiler için..
peki yukardada sordugum konu hakkında fikriniz nedir yani mamayı 2-3 günde 1 veriyoruz ama kafesin tabanı mama yerken dagıtıp oynamayı seviyorlar yerede döküyorlar vs.ortalık batıyor biz 2 günde 1 kafesi temizlesek bu sefer çift etkilenip korkuyor ürküyor.ben haftada 1 10 günde 1 temizlik yapıyorum fazla ürkütmemek için.yani yere dökülen mamalar yumurta veya yiyecek parçaları kalınca böcek vs sorunlar çıkarırmı bize.yada nasıl bir çözüm önerisi verirsiniz?
ızgaranın altına taban kağıdı da serebilirsiniz, temizlik açısından bir nebzede olsa kolaylık olur diye düşünüyorum. en azından tabana dökülen bayatlayan yemleri yemezler. pire, bit vs.. gibi bir problem yaşamadım hiç şimdiye kadar ama elbette ki bakteri ve parazit oluşturuyordur.

teşekkürler

Hazır kuru mama tavsiyesi verebilirmisiniz rica etsem (marka olarak)

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Kahraman Bey,

Hazır nemli mamayı içine ilave birsey koymadan aldığım gibi veriyorum yanlışmı yapıyorum.Kusum suan 3 yumurtası var 2 gunde bir yumurtluyor ne yapmalıyım doğru yoldamıyım yoksa ilave yapmam gereken birsey varmı?

nemli mama direk verilmez mutlak sebze meyve ve yeşillik türleri ile nemlendirip servis yapmak gerekli

Nemli mamaya havuç rendeleyip bebe bisküvi si ve keçiboynuzu tozu koysam olurmu?

SM-A510F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Teşekkürler işime yaradı

Geri