Muhabbet kuşları hakkında genel bilgiler

alpdna

Yönetici
Site Yöneticisi
kjl.jpg


Muhabbet kuşları hakkında genel bilgiler

Evcil kuşlara arasında, muhabbet kuşları yıllardır popüler seçeneklerdendir. Genellikle sadece Avustralya'da vahşi olarak bulunurlar. Birçok farklı renk ve desende muhabbet kuşları bulunmaktadır. Muhabbet kuşları ekonomik evcil hayvanlardır ve aynı zamanda bakımı da kolaydır.

Bir muhabbet kuşunu tanımak için ona çok fazla zaman ayırmanız gerekebilir. Vahşi, muhabbet kuşları parlak, canlı tüyleri için ödüllendirilir. Esaret altında, evde sahip olmak kolay, eğlenceli evcil hayvanlar için popüler. İnsanlar heyecan verici yeni renk varyasyonları ve işaretleri geliştirmek için yıllardır muhabbet kuşlarını ürettiler. Birini benimsemeyi düşünüyorsanız, seçiminizi 100'den fazla farklı varyasyondan alabilirsiniz. Bunu yapmadan önce, aşağıdaki bu büyüleyici kuş hakkındaki bilgilerden yararlanabilirsiniz.


Muhabbet kuşunun kısa bir tarihi

Muhabbet kuşlarının bin yıl sürecek ataları var. Aslında, bu kuşlar ilk önce insanlardan önce yeryüzünde ortaya çıktı. Avustralya'ya has olan bu kuş türü ile ilk tanışan insan Avustralya yerlileriydi. Muhabbet kuşunun ilk kaydedilen tanımı 1805 yılında İngiliz zoolog ve botanikçi George Shaw tarafından yapılmıştır. Avrupa’ya ilk çıkan muhabbet kuşu, 1840'ta John Gould adında bir İngiliz ornitolog olduğu ve üreme çalışmalarına , on yıl sonra 1850'lerde başladı. İlk kaydedilen renk değişimi 1870'e kadar yapılmamasına rağmen, kısa bir süre sonra çok çeşitli varyasyonlar izledi. Muhabbet kuşunun bir evcil hayvan hanesi olarak popülaritesi 20. yüzyılda dramatik bir şekilde arttı.

Muhabbet kuşu renk mutasyonları

Muhabbet kuşları dünyasında 32 ana renk mutasyonu vardır. Bunlar iki ana kategoriye ayrılır: griler, maviler ve beyazlar ve sarılar, gri-yeşiller ve yeşillerden oluşan sarı tabanlı mutasyonlardan oluşan beyaza dayalı mutasyonlar. 32 ana renk mutasyonuna ek olarak, yüzlerce ikincil renk mutasyonu da mümkündür. Çok sayıda desen ve tüy mutasyonu da mümkündür. Yaygın çeşitler arasında tepeli, albino, açık kanatlı, opalin, gri kanatlı, menekşe ve dallanmış muhabbet kuşları bulunur. Muhabbet kuşları, 1850'lerden beri farklı renk varyasyonları üretmek için yetiştirildi. Mağazalarda en yaygın çeşitleri mavi renkli olandır.

Muhabbet kuşu üreme

Genel olarak, muhabbet kuşları fırsatçı yetiştiricilerdir, yani ot tohumları ve diğer yiyeceklere güvenilir erişime sahip olduklarında ürerler. Bu nedenle, muhabbet kuşları, uzun süren yağmurlardan sonra vahşi doğururlar. Kuzey Avustralya'da, genellikle Haziran ve Eylül arasında ürerler; Güney Avustralya'da, genellikle Ağustos ve Haziran arasında ürerler. Bu dönemler, gıda kaynaklarının bol ve güvenilir olduğu yılın yağış dönemleriyle örtüşür.


Muhabbetler tek eşlidir. Genellikle yaşam için tek bir partnerle yaşarlar. Ortaklar birbirlerini besleyerek sevgi gösterirler. Dişi muhabbet kuşları ortak olmadan yumurta bırakabilirler, ancak bunlar döllenmediği için yumurtadan yavru çıkmaz. Yumurta bırakmaya hazır olduğunda, dişi bir muhabbet kuşunun rengi kabuklu ve kahverengidir. Bu kuşlar yuva yapmaz ve dişiler yumurtalarını ağaçların içine, kütüklere ve yazılara bırakırlar.

Muhabbet yumurtası düz, beyaz bir renge sahiptir ve genellikle bir ile iki santimetre arasındadır. Genellikle dört ila altı yumurta vardır ve dişiler her iki günde bir yumurta bırakırlar. Bunun bir sonucu olarak, yumurtalar da şaşırtmalı zamanlarda yumurtadan çıkar. Yumurtalar 18 ila 21 gün boyunca inkübe edilmeli ve ilk yumurtadan çıkma ile sonuncu arasındaki yaş farkı dokuzdan 16 güne kadar değişebilir. Yumurtalarını kuluçka ederken, dişi muhabbet kuşu sadece çok kısa aralıklarla ayrılır . Onun arkadaşı genellikle onu yiyecek getirir ve onu ilk önce yiyerek ve ağzına yiyecek vererek besler.

Muhabbet kuşu gelişme ve büyüme

Yavru, muhabbet kuşları alt üstendir, yani tamamen çaresiz ve kördürler. Genç bir muhabbet kuşunun hayatının ilk birkaç günü için annesi onu beslemeli ve alıştırmalıdır. Onuncu günde, bebek muhabbetlerinin gözleri ilk kez açılır. Bu, tüyleri aşağıya doğru geliştirmeye başladıklarında ve annelerine güvenmeye başladıkları zaman da olur

Hayatın üçüncü haftasında, genç muhabbetlerin gerçek tüyleri geliştirmeye başlar. Birçok durumda, dişi muhabbet kuşlarının her zaman izin vermemesine rağmen, erkek partnerin de bebek muhabbetlerine yardım etmeye başlaması sağlanır. Son derece aşırıya kaçan tek anneler ve kuş çiftleri ara sıra bir çifte bir veya iki bebek verir. Parite bu rolü üstlenmek için yavruları yetiştirmeli veya yetiştirmelidir.
 

Benzer konular

Üst