Karadeniz Pet

Muhabbet kuşlarım daha eş tutmadan kafese yuvalık takmalı mıyım?

stefanb

Yeni Üye
Arkadaşlar kuşlarımın ikisi de çok kızgın bugün yuvalık taktım dişi olan sürekli girip çıkıyor. Fakat dediğim gibi daha eş olmadılar. Erkek dişiden uzak duruyor. Ama kavga vs. yok. Yuvalık takılı kalsın mı veya takmak için eş tutmalarını mı beklemeliyim. Bilgisi olan arkadaşlar paylaşırlarsa sevinirim.
a8779b5142bd072eb6821ef2d3dcfdf9.jpg
7edf0d54521002432853e8f050605536.jpg
205110e13d4771eb18b6667623d7aaff.jpg

Sent from my SGH-T999 using Tapatalk

Bir zararı olacağını düşünmüyorum yavru almak istiyorsanız dursun. Dişi yuvalık ile ilgileniyorsa yavaş yavaş eş tutarlar. Ayrıca çiftleşip çiftleşmediklerini bilemezsiniz. Eş tutturma biraz sabır istiyor. Ek olarak dişinin ilk kuluçkası felansa kızgınlık yumurtası felan gelebilir. Eğer yumurtlarsa 8-10 gün kadar bekleyin yumurtaları kontrol edin telefon ledi ile doluluk kontrolu yaparsınız.

Bir zararı olacağını düşünmüyorum yavru almak istiyorsanız dursun. Dişi yuvalık ile ilgileniyorsa yavaş yavaş eş tutarlar. Ayrıca çiftleşip çiftleşmediklerini bilemezsiniz. Eş tutturma biraz sabır istiyor. Ek olarak dişinin ilk kuluçkası felansa kızgınlık yumurtası felan gelebilir. Eğer yumurtlarsa 8-10 gün kadar bekleyin yumurtaları kontrol edin telefon ledi ile doluluk kontrolu yaparsınız.
Evet yavru almak istiyorum. İlk kuluçkada yavru alma ihtimali var mıdır peki?

Çiftleşme gerçekleştiyse olabilir. Normal bakımlarına devam edin siz eğer yumurtlama gerçekleşirse fazla rahatsız etmeyin bi 8-10 gün sonra kontrol edin yumurtaları.

Çiftleşme gerçekleştiyse olabilir. Normal bakımlarına devam edin siz eğer yumurtlama gerçekleşirse fazla rahatsız etmeyin bi 8-10 gün sonra kontrol edin yumurtaları.
Tamam çok teşekkürler bilgilendirdiğiniz için. Son bir şey sorayım. Yuvalıkta şu anda talaş, kum vs. yok. Bir şey koymalı mıyım?

O konuda şöyle söyliyim mesela kum yumurtaları bozuyor diyenler felan var ısı değişiminden dolayı, talaş çam talaşı olursa kullanılabilir ama ben tavsiye etmem. Mısır granülü felan var ondan bulabilirseniz daha iyi olur. Şuan bişey koysanızda eğer yavrulayacaksa yuvalıktan atabilir. En iyisi şimdilik bişey koymayın.

O konuda şöyle söyliyim mesela kum yumurtaları bozuyor diyenler felan var ısı değişiminden dolayı, talaş çam talaşı olursa kullanılabilir ama ben tavsiye etmem. Mısır granülü felan var ondan bulabilirseniz daha iyi olur. Şuan bişey koysanızda eğer yavrulayacaksa yuvalıktan atabilir. En iyisi şimdilik bişey koymayın.
Tamam o zaman öyle yapayım teşekkürler.

Kedi kumu öneririm. Pro line. Herhangi bir ısı sorunu yaşamadım bugüne kadar. Tahta malzemelere göre daha az bitlenme riski var. Ayrıca şimdiden koyun. Dişi içeriyi kendine göre hazırlasın.

Kafes çok küçük değil mi?
Yok fotoğrafta küçük görünüyor da pet shoptan üretim kafesi diye almıştım. Zaten bu erkek kuşla üretim yapmıştım önceden bu kafeste. Sonradan eşi öldü bu renkli olan yeni eşi, eş tutmalarını bekliyorum.