Karadeniz Pet

Muhabbet kuşlarım hem dövüşüyor hem çifleşiyorlar.

Harry James

Yeni Üye
Öncelikle ben yeni muhabbet kuşu besliyorum aşağı yukarı 5-6 ay oldu alalı kuşları. Bu zamana kadar dişi kuş üç veya dört kere kuluçkaya yattı ancak sadece bir tanesi doluydu onu da daha sonra kuluçkadan kalkarak maalesef öldürdü. Erkek kuşum 2-3 ay önce dişi kuşumla dövüşmüştü gözünün üstünü biraz yaralamıştı. Daha sonra kuşları ayırdım geçen ay tekrar kuşları aynı kafese koydum dişi kuş yumurtladı tekrar ama yine boştu yumurtalar. Sonra erkek kuşum tekrar dövüştü. Dişi kuşumun ceresinin yarısını kopardı çok kötüydü gerçekten. Tekrar ayırdım . Dişi kuşum iyileşti tekrar aynı kafese koydum. Çifleştiler sanırım artık dövüşmezler dedim. Dün tekrar dövüştüler. En başta kuşu aldığım yer bunların eş olduğunu söyledi bana . Ve dişi kuşu ne yaparsam yapayım kızıştıramadım. Sadece aldığımda kızışmış haldeydi. Daha sonra hiç kızıştıramadım. Dövüşmelerini erkek kuşun çifleşmek istemesine bağlıyorum. Ne yapabilirim dövüşmelerini durdurmak ve yavru almak için ?

Erkek baskın orası kesin.
Havuç, nijer deneyebilirsiniz. Ama naçizane tavsiyem dişi kuş kızışmadan kuşları birleştirmeyin. Zarar görmemeleri, yavru almaktan daha önemli.

Şuan kuşlarım çifleşti hatta dişi kuşta yumurta olduğu belirgin ne yapmalıyım ?
Yumurtaların dolu olması için çiftleşmeye devam etmeleri gerekir.
Fakat kavgalar yaralama şeklindeyse, yumurta yerine kuşların sağlığı önemli diyip ayırmanız şart.

ve bir de kuşun
Yumurtaların dolu olması için çiftleşmeye devam etmeleri gerekir.
Fakat kavgalar yaralama şeklindeyse, yumurta yerine kuşların sağlığı önemli diyip ayırmanız şart.
tabiki kuşların sağlığı önemli ben yumurta kuşta belirgin olduğu için kuş için zararlı olmasın amacıyla demiştim. Olmadı eş değiştirir yeni eşine alışırken dinlenir kızışır kusura bakmayın pek bilmediğim için bu konuları yardımınız için teşekkür ederim :)

Deney gibi..Birleştir,ayır.İlla bir kuşun ölmesi mi gerek ..

Deney gibi..Birleştir,ayır.İlla bir kuşun ölmesi mi gerek ..
-Bu dilin bir faydası yok. Faydasından çok polemik yaratan, bedduamsı bir dil.
-Ölmesi veya yumurtlaması zerre umrunda olmayan birisi zaten başlık açmaz. Başlık açıldığına ve zaman ayrıldığına göre kuşların sağlığını önemseyen bir kişi.
-O yüzden tavsiye verelim, kişileri ithamlarla zan altına sokmak yerine.

-Bu dilin bir faydası yok. Faydasından çok polemik yaratan, bedduamsı bir dil.
-Ölmesi veya yumurtlaması zerre umrunda olmayan birisi zaten başlık açmaz. Başlık açıldığına ve zaman ayrıldığına göre kuşların sağlığını önemseyen bir kişi.
-O yüzden tavsiye verelim, kişileri ithamlarla zan altına sokmak yerine.
Polemik ya da beddua bana çok uzak kavramlar.Kimse kimsenin fikir özgürlüğünü engelleyemez.Sizede iyi günler.Dilerim tüm canlılar mutlu ve sağlıklı olur.

Geri