Barış B.

Süper Üye
21 Ocak 2017
108
24
18
34
İstanbul
Kuşlarımızın güneş ışığı almasının faydaları yada zararları hakkında neler söylenebilir?

oguzhan5881

Profesyonel
7 Eyl 2016
200
15
18
18
benim kuşlarda perde kapalıyken ışık gelmiyoken erkek kuş sakin duruyor hiç kıpırdamıyor ama perdeyi açıp ışık geldiğinde kur yapmaya ordan oraya zıplayama başlıolar neşeleniyo sanırım

• Beğen
Tepkiler: Barış B.

Barış B.

Süper Üye
21 Ocak 2017
108
24
18
34
İstanbul
tıpkı insanlar gibi desene. bizde öyle değilmiyiz. güneşli havalarda keyfimiz yerinde olur, gezmek isteriz. kapalı havalarda battaniye altında film moduna geçeriz.

• Beğen
Tepkiler: oguzhan5881

Ayşe32

Profesyonel
26 Eki 2016
454
200
43
Evcil Hayvanı
M. Kuşu, Sultan P.
Kuş sayısı
2 ile 5 tane
Sabah güneşini benim çocuklar hep alıyorlar. Güneş demek D- vitamini demek hepimiz için. Benim çocukların güneşte yaptıkları ilk şey tüylerini temizlemek oluyor. Ben faydası var kanaatindeyim.

• Beğen

Barış B.

Süper Üye
21 Ocak 2017
108
24
18
34
İstanbul
Sabah güneşini benim çocuklar hep alıyorlar. Güneş demek D- vitamini demek hepimiz için. Benim çocukların güneşte yaptıkları ilk şey tüylerini temizlemek oluyor. Ben faydası var kanaatindeyim.
bende güneşe çok maruz kalmadıkları sürece faydalı olduğunu düşünüyorum. ama yinede tecrübeli bakıcılardan deneyimlerini bekliyorum.

Ayşe32

Profesyonel
26 Eki 2016
454
200
43
Evcil Hayvanı
M. Kuşu, Sultan P.
Kuş sayısı
2 ile 5 tane
Saatlerce güneş altında bırakmıyoruz ki. Ev ortamında camdan ne kadar güneş alabilirlerse o kadar. Bende çocuklar serbest güneşe doyan odanın diğer tarafına gidiyor zaten. Hem doğada kuşlar güneş altındalar çoğu zaman . Güneş sağlıktır. Sen cayır cayır güneş altında hiç hareket etmeyecek şekilde sabitlersen kuşu işte o zaman havale geçirir ölürler. Her şeyin fazlası zarardır her zaman.. Kararında olan herşey iyidir..

Emre Özcan

Profesyonel
24 Ara 2015
320
32
28
Saatlerce güneş altında bırakmıyoruz ki. Ev ortamında camdan ne kadar güneş alabilirlerse o kadar. Bende çocuklar serbest güneşe doyan odanın diğer tarafına gidiyor zaten. Hem doğada kuşlar güneş altındalar çoğu zaman . Güneş sağlıktır. Sen cayır cayır güneş altında hiç hareket etmeyecek şekilde sabitlersen kuşu işte o zaman havale geçirir ölürler. Her şeyin fazlası zarardır her zaman.. Kararında olan herşey iyidir..
bende yavrular biraz büyüdüğü zaman yuvalık kapağının şeffaf güneş geçiren bir kapakla kapatıyoru gerçekten çok yararlı güneş ışığı bir veteriner önermişti

• Beğen

Ayşe32

Profesyonel
26 Eki 2016
454
200
43
Evcil Hayvanı
M. Kuşu, Sultan P.
Kuş sayısı
2 ile 5 tane
Barış bey ne dışarısı. Hangi il'desiniz bilmiyorum ama kış mevsimindeyiz havalar bu yıl çok soğuk. Mubiş güneş çarpmasından değil zatürre den ölür.. Yaz mevsiminde de direk güneşe mubişleri bırakmak da tabi cinayet olur..

• Beğen

busrazumru

Aktif Üye
8 Ara 2016
56
10
8
Güneş Işığı insanlar için önemli olduğu kadar kuşlar içinde önemlidir.güneşte uva ve uvb bulunur bunlar kuşunuzun d vitaminini salgılamasıni sağlar.uva kusunuzun psikolojik sağlığı içinde onemlidir uva tüy yolma ve diğer tahrip edici davranışları önlemeye yardımcı olabilir.ancak güneşteki uva ve uvb cam tarafından filtre edilir bu nedenle guneslendirmek istiyorsaniz balkona çıkarmanız gerekir.veterinerler evde beslenen kuşlar için full spektrum lamba kullanılmasını tavsiye ediyorlar.

• Beğen

Barış B.

Süper Üye
21 Ocak 2017
108
24
18
34
İstanbul
Güneş Işığı insanlar için önemli olduğu kadar kuşlar içinde önemlidir.güneşte uva ve uvb bulunur bunlar kuşunuzun d vitaminini salgılamasıni sağlar.uva kusunuzun psikolojik sağlığı içinde onemlidir uva tüy yolma ve diğer tahrip edici davranışları önlemeye yardımcı olabilir.ancak güneşteki uva ve uvb cam tarafından filtre edilir bu nedenle guneslendirmek istiyorsaniz balkona çıkarmanız gerekir.veterinerler evde beslenen kuşlar için full spektrum lamba kullanılmasını tavsiye ediyorlar.
bu lambaları nerden alabiliriz. nasıl kullanılır

busrazumru

Aktif Üye
8 Ara 2016
56
10
8
Türkiye de varmi bilmiyorum ama yurtdisinda satılıyor ve getirtebilirsiniz isterseniz özellikle kuşlar için olanını almanız lazim Türkiye de sürüngenler ve balıklar için olanı satılıyor bildiğim kadarıyla bunlar ise kuşlar için zararlı sadece kuşlar için yapılmış olanının kullanılması gerekiyor.

• Beğen

Muhammed Necib Karabulut

Profesyonel
Muhabbet Kuşu Üreticisi
24 Ara 2014
970
153
43
20
Ankara Pursaklar
www.muhabbetkusu.com.tr
Evcil Hayvanı
M. Kuşu
Kuş sayısı
1 tane
Evet yurtdışından getirebilirsiniz ancak
Bu konuyla ilgili bilgisi olan bu lambalardan satın alan birileri varsa ve bilgilerini paylaşirsa çok iyi olur kuşseverler icin
Konuyu gündemde tutalım
Ayrıca ebay de ve amazonda satılıyor