Muhabbet Kuşu Türleri ve ırkları

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

alpdna

Yönetici
Site Yöneticisi
Katılım
12 Haz 2016
Mesajlar
1,177
Konum
istanbul
Evcil Hayvanı
Cennet P., Monk P.
Kuş sayısı
2 tane
Muhabbet Kuşu Irkları - Türleri

Genel Bilgi:

Muhabbet kuşlarının ana vatanı Avustralya’dır. Coğrafi keşifler sonrası dünyanın her yerine götürülen muhabbet kuşları insanlar arasında oldukça popülerdir. Birbirine sokularak ve kafeslerde çiftler halinde yaşamalarından dolayı onlara bu isim verilmiştir. Genellikle 5 veya 10 yıl arası yaşamaktadırlar. Genç olanları daha iyi taklit daha erken konuşma yeteneğine sahiptirler. Ayrıca erkek muhabbet kuşları kolay bir şekilde konuşma öğrenebilirken dişi olanlar ise nadiren konuşabilmektedir. Yani muhabbet kuşunun yaşı, cinsiyeti ona yetenek kazandırmada önemli rol oynar. Bu yüzden sahip olduğunuz kuşun özelliklerine dikkat etmenizi tavsiye edilmektedir.

Muhabbet Kuşu Türleri:

Dünya üzerinde halen 50 milyondan fazla muhabbet kuşu olduğu bilinmektedir. Bilinen en popüler muhabbet kuşu türleri ise şunlardır. Genellikle doğal yaşam alalarının isimleri ile adlandırılırlar.

Çekoslovak Muhabbet Kuşu

cek1.png


Fiziksel Yapısı: Bu kuş türünün kendine has bir kuyruk ve kanat yapısı vardır. Çekoslovak Muhabbet Kuşu vücut yapısı ince uzun şeklindedir. Ortalama boyları diğer muhabbet kuşlarına göre daha iridir; tüyleri de oldukça uzundur. Ortalama fiyatları 100-150 lira arasında değişmektedir.

Bakımı: Bu kuş türünün bakımı özenli bir şekilde yapılmalıdır. Parazitlerden arınma bu kuş türü için oldukça önemli bir konudur. Çünkü bu kuşlar hassas yapıları ile bilinmektedir.

Beslenme: Çekoslovak muhabbet kuşlarının beslenmesi de diğer bütün muhabbet kuşları gibidir. Bu kuşlar hassas yapısı gereği uzun süre susuzluğa dayanamazlar. Bu yüzden yem ve suyunun sık sık kontrol edilmesi gerekmektedir.

Pakistan muhabbet kuşu

pakistan.png


Fiziksel yapısı: Pakistan muhabbet kuşu adından da anlaşılacağı gibi Pakistan orijinli bir kuş türüdür. Diğer kuşlara göre boyutu oldukça küçüktür. Türkiye’de çok fazla popüler bir kuş türü değildir. En uygun fiyata satılan muhabbet kuşu türüdür.

Bakımı: Çok küçük yapılarından dolayı bakımları oldukça zordur. Pakistan muhabbet kuşları zayıf ve dayanıksız kuş türüdür.

Beslenme: Hazır tahıl yemlerle beslenmesi yapılmaktadır.

Açık yeşil muhabbet kuşu

acikyesil.png


Fiziksel yapısı: Türkiye de en çok bakımı yapılan kuş türü açık yeşil muhabbet kuşlarıdır. Bu kuşlar kendi cinsinin orijinal rengini taşıyan tek muhabbet kuşu ırkı olduğu bilinmektedir. Fiziksel yapısı diğer kuşlara göre biraz daha küçüktür. 18 cm civarında boy uzunluğuna sahiptirler.

Bakımı: Muhabbet kuşu bakımı denildiğinde ilk akla bu kuş türü gelmektedir. Çünkü bakımı biraz zahmetlidir. Hareketli yapıları nedeniyle arada kafes dışında vakit geçirmek isterler. Konuşmayı ve hareket etmeyi çok severler. Sahipleriyle uğraşmaya bayılırlar. Yoğun ilgili bir hayvan tercihiniz varsa açık yeşil muhabbet kuşu tam size göre.

Beslenme: Genellikle tohumla beslenilen bu kuş türünün meyve ve sebzeye düşkünlüğü bilinmektedir. Tatlı meyve ve sebzeleri tercih ederler. Arada kuşlar için kullanılan özel ilaçlardan (troid, parazit gibi )kullanmanız da gerekli olabilir.

Bu anlatılanların dışında daha başka şu muhabbet kuşu türleri de bulunmaktadır. Lutina,İngiliz, Hollanda, Gri, Yerli, Albino(beyaz)
 
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst