Karadeniz Pet

Muhabbet Kuşu Uzun Yolculuk Yapmak mı, Birine Emanet Etmek mi ?

Ezgi Zeynep

Yeni Üye
Merhaba arkadaşlar, kurban bayramında memlekete gideceğiz. Yaklaşık 5-6 saatlik yol yapacağız. Kendi aracımızla yapmayı düşünüyoruz eğer bir aksilik çıkarsa ve otobüsle gitmeye karar verirsek zaten götürmeyeceğiz muhabbet kuşunu ama arabayla götürürsek nelere dikkat etmeliyiz ? Aslında bırakacak biri de var ilgilenirde ama kuş bize çok alışık ev değiştirdiğinde intihar etmesinden korkuyoruz. Bu arada muhabbet kuşum dişi ve 1,5 yaşında. Sizce yanımızda götürelim mi, yoksa düşündüğümüz kişiye emanet mi edelim ?

Biz kendi aracımızda 16 saatlik yolculuk yaptım. Tek zorluk çektiğimiz yer yol üstündeki Çorum'du o da sıcaklıktan dolayı bunalmıştı😁.
Yolda giderken kuşu hava akışına maruz kalmicak bir yere koyun. Kafes için yer yoksa küçük taşıma kafesi alın. Kendi kafesinide parçalara bölüp bagaja yerleştirin (Taşıma kafesini yolculuk dışında beslemek için kullanmayın)

Tasinirken 6 saatlik bir yolculuk yaptik, kafeslerini strec ile sarip(ust kismi acik kalicak sekilde tek tuneklik birakip, yemliklerini asagi takmistim , suluklarini kontrol ettim molalarda , kafesin altini esya ile destekleyip duzgun yerlestirdim, emniyet kemerlerini de taktim :) klima acmamistim kıştı.

Biz kendi aracımızda 16 saatlik yolculuk yaptım. Tek zorluk çektiğimiz yer yol üstündeki Çorum'du o da sıcaklıktan dolayı bunalmıştı😁.
Yolda giderken kuşu hava akışına maruz kalmicak bir yere koyun. Kafes için yer yoksa küçük taşıma kafesi alın. Kendi kafesinide parçalara bölüp bagaja yerleştirin (Taşıma kafesini yolculuk dışında beslemek için kullanmayın)
Kafes için yer var. Üç kişi gideceğiz ve eğer arabayla gidersek 2 kişi öne ben arkaya oturacağım kuşu da yanıma almayı düşünüyorum.

Ayrıca bir ayrıntıyı vermeyi unuttum. Köyümüz yüksekte kalıyor yani köye giderken dağın yanından falan geçiyorsunuz hava basıncı zarar verir mi kuşa ?

Kuşu yolda hararet basarsa yolculuk hem size hem kuşa zehir olabilir😕 Bence iki seçenekte de risk var, bakacak kişi kuş bakmasını biliyorsa ilgilenebilirse daha iyi bir çözüm olabilir.

Kuşu yolda hararet basarsa yolculuk hem size hem kuşa zehir olabilir😕 Bence iki seçenekte de risk var, bakacak kişi kuş bakmasını biliyorsa ilgilenebilirse daha iyi bir çözüm olabilir.
Emanet etmeyi düşündüğüm kişi daha önce muhabbet kuşu baktı. Ayrıca ilgileneceğini düşünüyorum kafesten çıkarır, konuşur. Ama güvenmediğim kişi kuşum yani çok küçüklükten beri bizimle ve sürekli omzumda durur yabancı bir yere gidince üzülür diye korkuyorum.

Bende aynı ikilimdeyim evde yalnız kalmasımı onu daha çok sarsar (3gün) yoksa yolculukmu? Her iki durumuda deneyimleyen arkadaşlar var ise bizede yol gösterici olacaktır. Tabi ki her kuşun farklı bir kişiliğe, huya, alışkanlığa sahip olduğunuda unutmamamız gerekir.

Bence birkaç saatten fazla olan yolculuklar çok bunaltıcı oluyor, zamanında birkaç kez deneyip her seferinde getirdiğime pişman olmuştum. Fakat diğer üyelerin dediği gibi etrafını sarıp araç için havayı uygun bir sabit sıcaklıkta tutunca belki daha iyi olabilir.

Normal şartlarda kafesten çıkarmadığınızda kendini ordan oraya sıkıştırmıyorsa ben olsaydım gönül rahatlığıyla 3 gün için evde bırakabilirdim. Ya da sıkıştırdığı şeyleri çıkarıp güvenli ortam oluşturarak

Emanet edebileceğin biri yoksa eğer evde yanlız bırakmanı tavsiye etmem. Yemini ve suyunu sağlasanda muhabbet kuşları çok hassas hayvanlardır. Yalnızlığa ve ilgisizliğe hiç gelemezler. Onu bıraktığınızı düşünüp strese girip ölebilir. Fakat yolculuktayken en azından seni görür. Yolculuğun süresi ne kadar ?
Bende aynı ikilimdeyim evde yalnız kalmasımı onu daha çok sarsar (3gün) yoksa yolculukmu? Her iki durumuda deneyimleyen arkadaşlar var ise bizede yol gösterici olacaktır. Tabi ki her kuşun farklı bir kişiliğe, huya, alışkanlığa sahip olduğunuda unutmamamız gerekir.

Bence birkaç saatten fazla olan yolculuklar çok bunaltıcı oluyor, zamanında birkaç kez deneyip her seferinde getirdiğime pişman olmuştum. Fakat diğer üyelerin dediği gibi etrafını sarıp araç için havayı uygun bir sabit sıcaklıkta tutunca belki daha iyi olabilir.

Normal şartlarda kafesten çıkarmadığınızda kendini ordan oraya sıkıştırmıyorsa ben olsaydım gönül rahatlığıyla 3 gün için evde bırakabilirdim. Ya da sıkıştırdığı şeyleri çıkarıp güvenli ortam oluşturarak
Benim kuşum bir gün bile kafesten çıkmadan duramaz. Eğer uzun süre çıkmazsa tünelinde ya da salıncağında takla atmaya başlar ya da onun gibi şeyler yaparak ilgi çekmeye çalışır. Ayrıca 1 hafta memlekette duracağız.

Emanet edebileceğin biri yoksa eğer evde yanlız bırakmanı tavsiye etmem. Yemini ve suyunu sağlasanda muhabbet kuşları çok hassas hayvanlardır. Yalnızlığa ve ilgisizliğe hiç gelemezler. Onu bıraktığınızı düşünüp strese girip ölebilir. Fakat yolculuktayken en azından seni görür. Yolculuğun süresi ne kadar ?
5 saat

Benim yolculuğumda aşağı yukarı o kadar sürecek. Yani benimkine bakacak biri olduğu için benim bırakma ihtimalim daha yüksek ama yanlız kalabilceklerini pek sanmam. Yine de senin muhabbet kuşunun tepkileri farklı olabilir. Buna sen karar ver. Eğer sana çok bağlıysa yanlız kalamaz ama öyle çok kafesten çıkmayan bir hayvansa belki durabilir.

Bugün bir konu okudum. Birisine emanet etmiş, suyuna pek bakmamış sanırım o kişi. Kuş enfeksiyon kapmış, durumu çok iyi değil.

Emanet edeceğiniz kişiden emin olmanız gerek, 2 günde 1 suluğu güzelce yıkayıp içme suyu koymalı.
Yemlerini her gün üflemeli, eksik olmamalı.
Hava akımı olan yere koymamalı.
Kedi, köpek gibi hayvan olmamalı, strese giriyorlar.

Eğer yanınızda götürecekseniz, kuşlar yolculuğu sevmezler ama şunlara dikkat edin;

Taşıma kafesi varsa ona koyun.
Kafesin sağını solunu streç film ile sarın üstü açık kalsın.
Suluk ve yemlik olsun ama suluk tam dolu olmasın.
Arabanın hava menfezi direkt kafese üflemesin, araba için çok sıcak ya da çok soğuk olmasın.

Aslında bunu, daha sonraları bu ikilemde kalacak kişiler içinde yazdım biraz. Google'da ya da forumda arayıp direkt bulabilsinler. Konu açarlarsa ve geç görürsek kötü olabilir.

Bugün bir konu okudum. Birisine emanet etmiş, suyuna pek bakmamış sanırım o kişi. Kuş enfeksiyon kapmış, durumu çok iyi değil.

Emanet edeceğiniz kişiden emin olmanız gerek, 2 günde 1 suluğu güzelce yıkayıp içme suyu koymalı.

Eğer yanınızda götürecekseniz, kuşlar yolculuğu sevmezler ama şunlara dikkat edin;

Arabanın hava menfezi direkt kafese üflemesin, araba için çok sıcak ya da çok soğuk olmasın.

Aslında bunu, daha sonraları bu ikilemde kalacak kişiler içinde yazdım biraz. Google'da ya da forumda arayıp direkt bulabilsinler. Konu açarlarsa ve geç görürsek kötü olabilir.

Bırakmayı düşünüyoruz. Emanet edeceğimiz kişi 2 sene öncesinde kadar muhabbet kuşu baktı. O yüzden ilgileneceğini düşünüyorum. Her gün arayıp bilgi alacağız. Ne yazık ki yolculuğu göze alamayacağım. Çünkü daha büyük problemler olur bence. Sonra hem bize hem de kuşa eziyet olmasın.

Bırakmayı düşünüyoruz. Emanet edeceğimiz kişi 2 sene öncesinde kadar muhabbet kuşu baktı. O yüzden ilgileneceğini düşünüyorum. Her gün arayıp bilgi alacağız. Ne yazık ki yolculuğu göze alamayacağım. Çünkü daha büyük problemler olur bence. Sonra hem bize hem de kuşa eziyet olmasın.
Yazdıklarıma dikakt edin ve dikkat etmesini söyleyin. Aklıma bunlar geldi şimdilik. Suluğun yıkanması çok önemli yaz aylarında.

Geri