Karadeniz Pet

Muhabbet Kuşum Yem Yutamıyor :(

emre.ozer

Yeni Üye
Merhaba Arkadaşlar,

Muhabbet kuşumun hastalık sürecini anlatacağım. Cuma günü memlekete gitmiştim kuşumu 2 gün yemini suyunu koyup bırakmıştım. Pazar günü geldiğimde yemlerin üzerinde kabuk vardı onları üfledim yani yem yemişti. Kuşumun uzak olduğu noktadan tek taraflı 5 dk camı açtım o gün hava alsın ortamı diye daha öncede yapardım. Asıl sebebi bu mudur bilmiyorum. Salı günü işten eve geldiğimde kuşumun uçtuğunu hareket ettiğini gördüm ama sanki enerji tasarrufu gibi bir moddaydı. Neyse dedim belki uyuklamıştır filan sonra bir kaç saat sonra dikkatimi çekti ki pazar günü kabuklarını attığım yemde hiç yeni kabuk yok. Hava çok soğuk olmasına rağmen arabayı kapının önüne getirip kuşu Ataşehir Veteriner Kliniğine götürdüm. Saat gece 23:30 idi. Klinikteki veteriner gagasına açıp baktı ağızda yara yok dedi. Ardından steteskop ile göğüsünü dinledi nefes alışı biraz düzensiz dedi. Heyecandan olabilir dedi. Dıştan bir parazit ilacını iğnesiz şırınga ile boynuna damlattı. Ardından ağzına 2-3 damla şekerli su verdi. Bana da jel kıvamında bir antibiyotik ve kahverengi bir parazit ilacı verdi antibiyotiği agızdan günde iki kere parazit ilacını ise bir kere vermemi söyledi. Şırınga ile ağzına vermeyi pek beceremedim çoğunu bocaladım ilk denemelerimde. Aynı veteriner eğer yem yemezse çeyrek çay bardığına 2-3 kesme şeker at karıştırıp 1-2 damla ver ayrıca yumurtanın sarısını ayırıp iyice karıştırıp şırınga ile günde bi kere 1-2 damla ver dedi. .Neyse pek beceremesemde bir gün bunu denedim.

Kuşum hala yem yemediği için Yenişehir Veteriner Kliniğindeki Oğuz Beye götürdüm. Kuşu elle muayene etti dışkı normal dedi. Diğer veterinerin verdiği ilaçlara baktı anlamadı onları bırak deyip bir şırıngaya vetril antibakteriyel ve C vitamini çekip karıştırdı. Bunu sabah akşam 2-3 damla ver dedi. Dediği gibi yaptım. Fakat kuşum hala yem yutamıyor ağzında geveleyip bırakıyor dün aradım kabuksuz yem ver zeytinyağı damlat ağzına iki damla dedi. Nafile yine işe yaramadı. Denemediğim şey kalmadı. Kuşcuya gittim bana aspur verdi bunu da kıramazsa başka şey kıramaz dedi. Gerçekten aspura ilgisi farklıydı yaklaşık 30 dk yemin başında oyalandı diğer yemleri soymakta güçlük çekerken aspuru kolayca soyuyor ama ağzında baya yuvarlayıp sonra bırakıyordu. Ama diğer yemlere göre inatla devam ediyordu. Neyse buda başarılı olmayınca kuru kuş maması alıp verdim yanına bile yaklaşmadı. Bu arada çok sevdiği muz kabuğu, muz, salatalık, brokoli, marul verdim ama hepsine gagasını ağzını şaplatarak dibine kadar yaklaştırıp çekti. Sanki yemek istiyor yemeği görünce ağzına bişey geliyor gibi ilginç geldi. En sonunda bende dün akşam yine Oğuz Bey'in verdiği ilacı içirdim ardından Aptamil 7 tahıllı sütsüz bebek maması alıp ılık su ve bal ile karıştırıp şırınga ile zorlayarak ve her damlada dinlendirerek 10 damla filan verdim ağzına ne kadarını yuttu bilemiyorum artık. Bu sabahta işe gitmeden 1 saat önce kalktım yine ilacını verdim 3 damla şeklinde. Sonra Ballı su yapıp 3-4 damla verdim ardından yumurta sarısınıda yine aynı şekilde yapıp 3-4 damla ağzına bıraktım. Bu şekilde ne kadar yararlı olacak bilmiyorum ama aç bir şekilde durması çok moralimi bozuyor. Dün akşam son olarak Florya'daki İstanbulVet'ten randevu aldım fiyatları fahiş ve evime min 25-30 km uzak olsa da son çare onlar gibi geliyor artık. Bu klinik hakkında yorumunuzu alabilir miyim? Kuşumun ilk kusma gibi bir hareketinin dikkatimi çekmesi ve yem yememesi üzerine ilk veterinere götürmüştüm. Videosu aşağıdadır.

Ardından normal yemini ve kabuksuz yemi yiyememe videosu;

Ardından aspuru iştahlı ve kolayca soyması ama yutamaması;

Ayrıca acemilikten tüylerine deydirdiğim antibiyotik ve özellikle yumurta sarısı kalıntıları kaşıntı yapmaya başladı.

Son olarak kuşumun dün aldığım dışkı görüntüsü; Normalde hep açık yeşil olan kısmı koyu yeşil şeklinde ve biraz da kıvamlı ve yapışkan bir halde.
http://i.hizliresim.com/vX43MO.jpg
vX43MO.jpg

Acaba gaga boyunda mı sorun vardır diye onunda resmini ekliyorum.
http://i.hizliresim.com/YqboYz.jpg
YqboYz.jpg

http://i.hizliresim.com/8P1jVV.jpg
8P1jVV.jpg

Yardımınızı ve önerilerinizi bekliyorum. Özellikle beslenme konusunda kuşum kaç gündür aç. Yaklaşık 3.5 yıldır bakıyorum. Evde yalnız kaldığım için bana bir ev arkadaşı oldu, kaybetmek istemiyorum onu :(

Gecmis olsun hastalik ve ilaclardan anlamam bilgili arkadaslar yardimci olucaklardir hazir elle besleme mamasi alabilirsiniz yada bebe biskuvisini hafif sulandirarak siringadan gececek kivama getirip verebilirsiniz elle besleme aparati alin bulamazsaniz serum plastigi ni siringaya takin 3 4 cm olmasi yeterli isitin siringaya plastik sabitlessin elle beslemeniz iyi olur boyle devam etmez acil sifalar diliyorum gecmis olsun

Direk yemek borusundan beslemeyi beceremem diye korkuyorum şırınga ile verirken bile çok debeleniyor. Bir üretici filan bulsam bana gösterebilse belki deneyebilirim.

Direk yemek borusundan beslemeyi beceremem diye korkuyorum şırınga ile verirken bile çok debeleniyor. Bir üretici filan bulsam bana gösterebilse belki deneyebilirim.
İlk korkutucu gorunebilir ama mideye direk mideye basmak aslinda en kolayi bilgili bir arkadastan yardim alin iyice guc kaybetmesin

İlk korkutucu gorunebilir ama mideye direk mideye basmak aslinda en kolayi bilgili bir arkadastan yardim alin iyice guc kaybetmesin
Versele-Laga Orlux Handmix diye bir toz aldım. Aptamil yerine bunu vereceğim artık. Çevremde hiç besleme yapan biri yok veterinerlerde biz bilmiyoruz diyorlar. Yarın 2'de randevum var istanbulvet'te orada gösterirler herhalde. Yemek borusuna zarar verme yada soluk borusuna basma tehlikesine girmeden bu akşam ve yarın sabahki öğünlerinde handmix i yine şırınga ile verip idare etsem kaç damla vermeliyim şırınga ile bu ürünü kullanan oldu mu hiç?

Emre bey Merhabalar;
Öncelikle kuşunuzu kesinlikle aç kalmaması lazım. Sizin yeriniz nerede belliki kuşun durumu acil. Ben maslak'tayım. isterseniz akşam gelin hem elle beslemeyi gösteririm size uygulamalı olarak hemde kendim inceler veterinerlerin söyledi teşhis ve verdiği ürünleri incelerim ona göre konuşuruz. yalnız bahsettiniz olay anladım kadarıla iç parazitten dolayı müdahale etmişler ve vitamin takviyesinde bulunmuşlar ama bu kuşta iç parazitten daha önemliisi kursak mantarı var büyük iht. Ama gözlemleyip teşhis etmeden buna kanat getirmek tam olarak zor, zaten acileti varken yanlış bir müdahale yapılmasın

Versele-Laga Orlux Handmix diye bir toz aldım. Aptamil yerine bunu vereceğim artık. Çevremde hiç besleme yapan biri yok veterinerlerde biz bilmiyoruz diyorlar. Yarın 2'de randevum var istanbulvet'te orada gösterirler herhalde. Yemek borusuna zarar verme yada soluk borusuna basma tehlikesine girmeden bu akşam ve yarın sabahki öğünlerinde handmix i yine şırınga ile verip idare etsem kaç damla vermeliyim şırınga ile bu ürünü kullanan oldu mu hiç?
Kahraman bey yardimci olucak hic tereddut etmeden ziyaret edin lutfen

Emre bey Merhabalar;
Öncelikle kuşunuzu kesinlikle aç kalmaması lazım. Sizin yeriniz nerede belliki kuşun durumu acil. Ben maslak'tayım. isterseniz akşam gelin hem elle beslemeyi gösteririm size uygulamalı olarak hemde kendim inceler veterinerlerin söyledi teşhis ve verdiği ürünleri incelerim ona göre konuşuruz. yalnız bahsettiniz olay anladım kadarıla iç parazitten dolayı müdahale etmişler ve vitamin takviyesinde bulunmuşlar ama bu kuşta iç parazitten daha önemliisi kursak mantarı var büyük iht. Ama gözlemleyip teşhis etmeden buna kanat getirmek tam olarak zor, zaten acileti varken yanlış bir müdahale yapılmasın
Çok teşekkürler Ümraniye'de kalıyorum. Ama iş çıkışı gelebilirim hemen. Saat 5:40 gibi evde oluyorum. Hemen araçla gelebilirim. Telefon numarasını mesaj olarak mı atayım yoksa burdan yazabilir miyiz?

0538 581 96 82 numaram bende 5te çıkacam 5.30 da evde olurum. Veterinerin verdi tüm ürünleri getirin kuşunuzla beraber, elle besleme mama ve aparatı varsa elinizde onlarıda getirin. Gelirken whatsapp'tan yazın konum atarım elimden geldi kadar yardımcı olurum

Aparat yok elimde sadece şırınga var iki veterinerinde verdiği tüm ilaçları getiririm. Kafese filan gerek var mıdır. Hagen vision kafes vardı büyük biraz yoksa sadece taşıma kafesi yeterli midir? Benimde cep numaram 0507 251 69 25. En azından istanbulvet' e götürene kadar açlığını kesmeyi becerebilsem yeter çok teşekkürler yardımınız için 3.5yıldır bakıyorum kuşuma gerçekten aç gördükçe moralim bozuluyor. Aparat konusunda alabileceğim bir yer varsa gelirken onu da alabilirim.

Şırınga ucuna kursaktan beslemek için kelebek seti alırsanız eczaneden idarelik işimiz görür kolay olur resmini yüklüyorum. Taşıma kafesi yeterli olacaktır. istanbul'da kanatgilden anlayan doğru düzgün veteriner yok zaten bakırköy de bi veterinerden memnun olan arkadaşlar vardı ama onun dışında memnun kalan görmedim ciddi faturalar çıkartıyorlar sonuç alınmıyor

Ekli dosyalar

• Fotoğraf1823 - Kopya.jpg
    Fotoğraf1823 - Kopya.jpg
    303.4 KB · Görüntüleme: 122
Şırınga ucuna kursaktan beslemek için kelebek seti alırsanız eczaneden idarelik işimiz görür kolay olur resmini yüklüyorum. Taşıma kafesi yeterli olacaktır. istanbul'da kanatgilden anlayan doğru düzgün veteriner yok zaten bakırköy de bi veterinerden memnun olan arkadaşlar vardı ama onun dışında memnun kalan görmedim ciddi faturalar çıkartıyorlar sonuç alınmıyor
Tamamdır gerçekten çok teşekkürler herşey için. :)

Merhaba Emre bey aynı sorunları ben de yaşadım hala da yaşıyorum nerdeyse 3 aydır kuşumu elle besleme mamasıyla besliyorum. Ben de kursak mantarı olduğunu düşünmüştüm sağolsun Kahraman beyin gönderdiği ilaçla kuşum toparlandı yem yemeye başlamıştı ama bir süre sonra yine eski haline döndü artık anlayan bi veterinerin görmesi gerekiyordu ve Bitlis'ten İstanbulVet'e gittik.Gerçekten ilgileniyorlar kuşlardan anlıyorlar ve teşhisi dışardan bakarak değil inceleyerek koyuyorlar. Benim kuşumda yoğun miktarda megabacter bulundu. İlaç verdiler. İlaçları kullandıktan 2 hafta kadar sonra aylardır konuşmayan kuşum konuşmaya başladı. Hala yem yemiyo elle besliyorum ama o da düzelicek inşallah. Uzun lafın kısası İstanbulVet'e bence gönül rahatlığıyla gidebilirsiniz ama kuşun bi şekilde beslenmesi gerekiyo. Benim kuşum bana çok alışıktı başta mamada ben de biraz sıkıntı yaşadım yanlış bir şey yaparım diye direk kursağına basmaya korktum o yüzden damlalıkla beslemeye çalıştım. Başlarda istemedi zorla da olsa yemesini sağladım ama daha sonra mamayı kendisi yemeye başladı umarım siz de bi şekilde aç kalmamasını sağlarsınız ve kuşlarımız eski sağlıklarına kavuşurlar.

Not: Mama olarak ben Versele Laga nutribird A21 kullanıyorum memnunum

Merhaba Emre bey aynı sorunları ben de yaşadım hala da yaşıyorum nerdeyse 3 aydır kuşumu elle besleme mamasıyla besliyorum. Ben de kursak mantarı olduğunu düşünmüştüm sağolsun Kahraman beyin gönderdiği ilaçla kuşum toparlandı yem yemeye başlamıştı ama bir süre sonra yine eski haline döndü artık anlayan bi veterinerin görmesi gerekiyordu ve Bitlis'ten İstanbulVet'e gittik.Gerçekten ilgileniyorlar kuşlardan anlıyorlar ve teşhisi dışardan bakarak değil inceleyerek koyuyorlar. Benim kuşumda yoğun miktarda megabacter bulundu. İlaç verdiler. İlaçları kullandıktan 2 hafta kadar sonra aylardır konuşmayan kuşum konuşmaya başladı. Hala yem yemiyo elle besliyorum ama o da düzelicek inşallah. Uzun lafın kısası İstanbulVet'e bence gönül rahatlığıyla gidebilirsiniz ama kuşun bi şekilde beslenmesi gerekiyo. Benim kuşum bana çok alışıktı başta mamada ben de biraz sıkıntı yaşadım yanlış bir şey yaparım diye direk kursağına basmaya korktum o yüzden damlalıkla beslemeye çalıştım. Başlarda istemedi zorla da olsa yemesini sağladım ama daha sonra mamayı kendisi yemeye başladı umarım siz de bi şekilde aç kalmamasını sağlarsınız ve kuşlarımız eski sağlıklarına kavuşurlar.

Not: Mama olarak ben Versele Laga nutribird A21 kullanıyorum memnunum
En son konuşmamızda herşeyi atlattı diye sevinmiştim tekrar yaşamasada idi keşke benzeri durumları. İnşallah kökten atlatır da tamamen sağlığına kavuşur tekrardan sizin kuşunuz da Fulya hanım, üzüldüm açıkcası

Kahraman beyin dediği gibi kuşta kursak iltihaplanması veya kursak biti var. Kaşınması parazitten falan değil tüylerine bakım yapıyor. Kusmuk lekelerini temizlemeye çalışıyor. Antibiyotik tedavisi başlayın 3-4 günde bariz iyileşme olmazsa Megabacterdir yüksek ihtimalle. Gelişmeleri yazın duruma göre tavsiyelerde bulunuruz.
Aslında Hastalanmadan önce önleyici tedbirlerle bu sorunların önüne geçebilirdiniz. Örneğin Haftada 2 defa Bir suluğa 4 damla elma sirkesi bir gün vitamin geri kalan her gün Probiyotik takviyesi yapmış olsaydınız kuşunuz sağlığını yüksek ihtimalle kaybetmezdi. Ama her gün suyu değişecek mutlaka. İçinde ilaç olsun veya olmasın her gün.. İlaç varsa ve imkan dahilindeyse günde iki kez değiştirseniz daha iyi olur.

En son konuşmamızda herşeyi atlattı diye sevinmiştim tekrar yaşamasada idi keşke benzeri durumları. İnşallah kökten atlatır da tamamen sağlığına kavuşur tekrardan sizin kuşunuz da Fulya hanım, üzüldüm açıkcası

Ben de çok sevinmiştim ama demek ki hastalık direncini düşürüp kurumaya çevirmiş de olabilir. Veteriner çok umutlu konuşmadı çok yoğun miktarda megabacter var dedi ilaç hepsini temizler mi bilmiyorum dedi.Amphotericin verdi bugün son günü ilacın.Daha iyi gibi ama hala mamayla besleniyo. Şimdi tek yapmam gereken Bitlis'te 3 kuşun da dışkısının mikroskop görüntüsünü alabileceğim bi yer bulup veterinere göndermek :) ilaca devam edip etmeyeceğine bakması için.

Amphotericin adlı ilacı nerden temin ettiniz bir de fiyatı ne kadardı ?

İlacı veteriner verdi Türkiye'de bulunmuyomuş zaten yurtdışından getirtiyormuş kendisi de fiyatı biraz yüksekti 10 gr kadarı 100tl

Kuşu dün istanbulvet e götürdüm. Veteriner baya tuzlu imiş 330 tl tuttu :/. Çok bilgisi var mı bilmem söylendiği gibi ama tam bakteriyi bulma konusunda güzel sadece laboratuvar bilgilerine de bu kadar para verilir mi onuda bilemedim. Ayrıca bir ara kuşu kaçırdılar kedilerin olduğu odada kuşu tez zamanda kaybediyordum az kalsın sayelerinde. Birde kuşu kursaktan besleyelim mi bak ölebilir ama demesi de komik geldi bir veterinerin. Zaten tek bir tane elle besleme aparatları varmış onu da 15dk aradılar. Veteriner tecrübelerim bu şekildeydi. Sonuç olarak banada ampho ve enro verdi iki adet. Kuşun içinde mega bakteri ve gram negatif var dedi. Üzgünüm çok fazla var garanti edemem iyileşmesini dedi. Ampho yu sabah 0.15 ml aksam 0.15 ml şeklinde Enro yu sabah 0.2 ml akşam 0.2 ml şeklinde vermemi söyledi. 15 gün boyunca bu şekilde olacak 15 günün sonunda yeniden dışkı testi yapılacak. Tabi ilacı çok az verdi yetecek mi bilmiyorum. Bir ara elini korkak alıştırma diyesim geldi. :) Ben önermiyorum ama kursaktan besle madem yem yemiyorsa dedi yem yemeye başlayınca bize haber ver pelet mama söyleyelim sana dedi. İlacı ağzından vermek yerine ben 3.5 ml mama içine, 0.15ml ampho sonra 3.5 ml diger mama içine 0.2 enro koyup karıştırıp veriyorum kursaga gittiğini garanti etmek için. Tabi mamasız direk ilacı kursağa bassak nasıl olur bilemiyorum yada ağızdan damla damla vermek yuttuğu kadarıyla daha mı sağlıklıdır acaba bu konuda görüşünüzü alabilirim. Ayrıca şöyle bir sorunumda var sabah saat 6da çıkıp akşam 6da evde oluyorum yani 12 saat dışardayım. İşyerim evden 45km uzaklıkta. Sadece sabah bir kez akşam iki kez mama verebilirim. Ne yapmam gerekiyor inan bilmiyorum çok çaresiz kaldım. Veteriner arabayla iş yerine götür kuşu gibi bir teklif sundu ama plaza içinde bunu yaparsam gazeteye çıkarım herhalde tabi güvenlikten alırlarsa kuşu. :/ Böyle bildiğiniz kuşu hafta içi bırakabileceğim parası ile bu hizmeti yapan birileri var mıdır? Bu arada kuşum hala yemin başında saatler harcıyor ama ya ağzında geveliyor yada kırıp yutamıyor. Versele Laga Nutribird A21 i aldım bende. Bu arada tüm yardımları için @Kahraman KÖROĞLU 'na teşekkür ederim. Elinden geldiği kadar yardım etmeye çalıştı bana. :)

Moderatör tarafında düzenlendi:
Yaşadığınız talihsizlikler için üzüldüm Emre bey özellikle de benim tavsiye etmemden sonra. Ama ben oraya gitmeden önce çok fazla veteriner araştırdım İstanbul'da Ankara'da. Evet kuşlardan anlıyoruz diyenlerin eğitim özgeçmişlerine baktığımda ya özgeçmiş yoktu ya da kuşlarla ilgili bi seminer dahi yoktu. Avian vet yani kuş veterineri sertifikası olan tek veteriner bunlardı ben de bi sıkıntı yaşamadığım için size güvenerek tavsiye ettim.Umarım yaşanan sıkıntılara değer de kuşunuz eski sağlığına kavuşur. Bence işe gitmeden önce kuşu beslerseniz işte olduğunuz süre boyunca bi sıkıntı olacağını düşünmüyorum tabii ki ustalar daha iyi bilir. Pelet mamayı alıp almama konusu size kalmış ama bana da deneme amaçlı bi 100 gr verdiler yem yiyen iki kuşum yüzüne bile bakmadılar.

Geri