Karadeniz Pet

Muhabbet Kuşumda Uçma Sorunu

ouzzhhan

Yeni Üye
Arkadaşlar merhaba,

Yaklaşık yedi aydır düzeyli bir baba oğul ilişkimiz olan muhabbet kuşumda uçma sorunu başladı. Yaklaşık 1-2 haftadadır azman gibi uçan kuş gitti uçamayan uçamadığı için kafesinden çıkmak istemeyen uçmakdan çekinen bir kuş oluverdi. Daha önceleri kuşu kafesine sokamazken, sokmaya çalışırken ben yorulurdum o yorulmazdı şimdi kafesinden çıkası yok. Bulunduğu güneş alan ve devamlıda bizim oturduğumuz oda. Yani devamlı bizimle birlikde. Suyunuda bu olaydan önce haftalık yeniler ve likid vitaminini ekleyerek değiştirirdim. Kafes kapısıda devamlı açık istedeği zaman çıkar girerdi. İlk uçamadığını şu şekilde anladık; tavandaki avizeye uçdu fakat uçarken yavaştı ve konduğunda nefes nefese kaldı ve vik vik diye ses çıkarıyordu. Sonra kafesine girmeye uçtugunda kafesine giremedi tekrar avizeye yöneldi fakat gücü yetmedi sanırım halı üzerine düştü (ayaklarının üzerine). O günden bu güne uçuyor fakat eski formunda değil, uçmak istesede çok güçlü olmadığı anlaşılıyor. Kuşun uçma konusunda özgüveni kalmadı. Kafesindeykende dikkat ettik devamlı kanadını kaldırıyor kanadını germe hareketi yapıyor. Kanatlarını kaldırma hereketini çok sık yapıyor. Resimlerden de göreceksiniz kanadındaki uzun tüyler çapraz duruyor. Bu bir hastalık belirtisimi bilmiyorum ama kuyruguda devamlı aşağı yukarı oynuyor. Kuşum canlı hasta gibi durmuyor ama aklımdada hep soru işareti var. Resimlerini ve videosunu ekledim. Yorumunuzu bekliyor olacağım, teşekkürler.

IMG_1520.JPG

IMG_1522.JPG

Günceldir arkadaşlar bilgi verebilecek biri yokmu :(

Keşke bu kadar uzman biri olabilseydim :( kuşunuz kanatlarını stresten dolayı kendimi çekti yoksa döküldüler mi acaba. french molt hastalığı değildir inşaallah. Geçmiş olsun

Ağzı ile temizler gibi yapıyor, kendi yapıyor sanırım. Kuşun kanat altındaki kısımdada tüyü az derisi güzüküyor neredeyse. Videoda gözüküyor, bu normal mi o kısımda tüy olurmu

Arkadaşlar, sorun hala devam ediyor. Akıl verebilecek kimse yok mu :(

Arkadaşlar, sorun hala devam ediyor. Akıl verebilecek kimse yok mu :(
Bence kuşunuzun kanat tüyleri kalmadığı için uçamıyor yani tek bir tane uzun tüy kalmış oda yeterli olmaz diye düşünüyorum bi bakın kanatlarına yenisi çıkıyor mu diye birde suyun haftalık olarak değiştirilmesi bence doğru değil birde suya vitamin katıp bir haftada bi değiştiriyorsanız bu hiç doğru değil .

Arkadaşlar 1 ay önce aldim yavru kuyruk kısa ve kanat tüylerinden sağ ve sol olmak üzere 2 veya 3 er tane kanat eksik miş bugün farkettim ne yapmam lazım kesik.e benzemiyo çekilmiş gibi duruyo diplerine baktığımda çıkıyo gibi duruyo ama bilemedim ne yapmam lazım akıl verin bana piskolojim bozuldu valla

Ekli dosyalar

• 1491853170982-477947931.jpg
    1491853170982-477947931.jpg
    4.4 MB · Görüntüleme: 134
Arkadaşlar 1 ay önce aldim yavru kuyruk kısa ve kanat tüylerinden sağ ve sol olmak üzere 2 veya 3 er tane kanat eksik miş bugün farkettim ne yapmam lazım kesik.e benzemiyo çekilmiş gibi duruyo diplerine baktığımda çıkıyo gibi duruyo ama bilemedim ne yapmam lazım akıl verin bana piskolojim bozuldu valla
Eğer diplerinde tüy kökleri varsa çekilmiş olabilir tavsiyem b vitamini takviyesi yapın haftada bir maydanoz verebilirsiniz ve yulaf verin tüyler hızlı gelişsin

Eğer diplerinde tüy kökleri varsa çekilmiş olabilir tavsiyem b vitamini takviyesi yapın haftada bir maydanoz verebilirsiniz ve yulaf verin tüyler hızlı gelişsin
Kuyrukta bir tüy kalmiş ti onuda ben çektim ama tüyün ucu kurumuş ben almasam kuş atacakmış zaten

Avisol plus veriyorum 15 damla suluğa olurmu diğerlerini de 10 15 günde bir kullanıyom

Ekli dosyalar

• 14918607649801314912011.jpg
    14918607649801314912011.jpg
    2.1 MB · Görüntüleme: 135
Avisol plus veriyorum 15 damla suluğa olurmu diğerlerini de 10 15 günde bir kullanıyom
Eğer bit yoksa diğerlerini ayda bir de yapabilirsiniz avisol plus içinde b vitamini varsa işe yarar ama yoksa b vitamini alın derim kutu üzerinde ne kadar yazıyorsa o kadar verin

Hocam öncelikle geçmiş olsun. Uzun bir tedavi süreci sizi bekliyor. Kuşunuzda tüy biti , Mantar veya akarlar nedeniyle tüy dökme var gibi görünüyor. Kuş kanatlarında acı hissettiği için o kanat hareketini yapıyor sürekli. Öncelikle Veterinerden Vilmectin ve Probiyotik , Eczaneden Mikostatin , Aktardan göz taşı alacaksınız.
İlk gün kuşun ense derisine bir damla Vilmectin , Ağzına da Sabah akşam birer damla Mikostatin damlatacaksınız. ( 5 gün sabah akşam birer damla ) Ayrıca her gün yarım suluğa 6 damla Mikostatin katıp 5 gün içirin.

İkinci gün Aktardan almış olduğunuz Göz taşı'nı bir suluk suya bir nohut Tanesi kadar katıp eriterek ve iyice karıştırarak kuşun göz ve ağzına denk gelmeyecek şekilde kuşun her yerini o suyla ıslatacaksınız. Göz ve ağzı dışında her yerini ıslatın derisine de temas etsin.Özellikle de kanat tüyü diplerine. Banyo yapma alışkanlığı varsa aynı dozda göz taşı konulmuş suyla banyo yapsın. Yapmazsa siz fısfısla gözüne gelmeyecek şekilde ıslatın bütün tüylerini.
Üçüncü gün tüm kafesi ve kafes ekipmanlarını dezenfekte edin. Kaynar suya veya çamaşır sulu suya yatırabileceğiniz gibi Vanodin benzeri dezenfektan da kullanabilirsiniz.

Mikostatini hem ağızdan sabah akşam damlatın hem de yarım suluğa 6 damla katarak 5 gün o suyu içmesini sağlayın. suluğu her gün taze hazırlayın. Beş gün sonunda Mikostatini kesin Ve suyuna 3 gün boyunca Probiyotik + Multi Vitamin katın. Üç günün sonunda vitamini kesip Probiyotiğe devam edin. Probiyotiği yıl boyu her gün vermeniz bile sakıncalı değildir verebilirsiniz.

Not : Vilmectin kullanımından 10 gün geçtikten sonra 1 damla daha damlatın ense derisine gelecek şekilde. Vilmectin damlattığınız gün kuşu yıkamayın.

Bu tedavi yöntemi hem iç ve dış parazit hem iç ve dış mantar tedavisi ve hem de akar sorunu tedavisi içindir. Arkadaşlar French Molt hastalığı olabilir demişler ama kesinlikle değil. Fransız tüy dökümü genetik kaynaklı bir hastalıktır. Ve yavruluktan itibaren etkiler kuşu. Öyle olsa yavruluktan itibaren uçamazdı ve tüy dökerdi.

Mikostatin 5 gün , Vilmectin 10 gün arayla iki defa , Göz taşı 7-10 gün boyunca günde bir kez uygulanacak. Geçmiş olsun.

Son düzenleme:
Hocam öncelikle geçmiş olsun. Uzun bir tedavi süreci sizi bekliyor. Kuşunuzda tüy biti , Mantar veya akarlar nedeniyle tüy dökme var gibi görünüyor. Kuş kanatlarında acı hissettiği için o kanat hareketini yapıyor sürekli. Öncelikle Veterinerden Vilmectin ve Probiyotik , Eczaneden Mikostatin , Aktardan göz taşı alacaksınız.
İlk gün kuşun ense derisine bir damla Vilmectin , Ağzına da Sabah akşam birer damla Mikostatin damlatacaksınız. ( 5 gün sabah akşam birer damla ) Ayrıca her gün yarım suluğa 6 damla Mikostatin katıp 5 gün içirin.

İkinci gün Aktardan almış olduğunuz Göz taşı'nı bir suluk suya bir nohut Tanesi kadar katıp eriterek ve iyice karıştırarak kuşun göz ve ağzına denk gelmeyecek şekilde kuşun her yerini o suyla ıslatacaksınız. Göz ve ağzı dışında her yerini ıslatın derisine de temas etsin.Özellikle de kanat tüyü diplerine. Banyo yapma alışkanlığı varsa aynı dozda göz taşı konulmuş suyla banyo yapsın. Yapmazsa siz fısfısla gözüne gelmeyecek şekilde ıslatın bütün tüylerini.
Üçüncü gün tüm kafesi ve kafes ekipmanlarını dezenfekte edin. Kaynar suya veya çamaşır sulu suya yatırabileceğiniz gibi Vanodin benzeri dezenfektan da kullanabilirsiniz.

Mikostatini hem ağızdan sabah akşam damlatın hem de yarım suluğa 6 damla katarak 5 gün o suyu içmesini sağlayın. suluğu her gün taze hazırlayın. Beş gün sonunda Mikostatini kesin Ve suyuna 3 gün boyunca Probiyotik + Multi Vitamin katın. Üç günün sonunda vitamini kesip Probiyotiğe devam edin. Probiyotiği yıl boyu her gün vermeniz bile sakıncalı değildir verebilirsiniz.

Not : Vilmectin kullanımından 10 gün geçtikten sonra 1 damla daha damlatın ense derisine gelecek şekilde. Vilmectin damlattığınız gün kuşu yıkamayın.

Bu tedavi yöntemi hem iç ve dış parazit hem iç ve dış mantar tedavisi ve hem de akar sorunu tedavisi içindir. Arkadaşlar French Molt hastalığı olabilir demişler ama kesinlikle değil. Fransız tüy dökümü genetik kaynaklı bir hastalıktır. Ve yavruluktan itibaren etkiler kuşu. Öyle olsa yavruluktan itibaren uçamazdı ve tüy dökerdi.

Mikostatin 5 gün , Vilmectin 10 gün arayla iki defa , Göz taşı 7-10 gün boyunca günde bir kez uygulanacak. Geçmiş olsun.
Allah rası olsun teşekkürler :) sonucu bildireceğim size

Slm arkadaşlar mavi kuşumu aldığım yere geri verdim kuyrukta tüyler çıkıyo ama uzun kanat tüyleri çıkmıyordu 1 ay önce almıştım ufak ufak konuşuyordu ama kuyruk sokumunun orda talaş gibi duran şeyler varmış ve tüy çıkış yerinde boşluk var tüy çıkmıyordu. Hareketliydi çivril çivil di ama içime sinmedi geri verdim yetişkin verdi bana adam.elede gelmiyo ne yapabiliriz,kanadını çekelimmi keselimmi birtanede yavru aldim değiştirmeden önce not.sarı olan yetişkin

Ekli dosyalar

• 14919385182901674216071.jpg
    14919385182901674216071.jpg
    5.1 MB · Görüntüleme: 109
Slm arkadaşlar mavi kuşumu aldığım yere geri verdim kuyrukta tüyler çıkıyo ama uzun kanat tüyleri çıkmıyordu 1 ay önce almıştım ufak ufak konuşuyordu ama kuyruk sokumunun orda talaş gibi duran şeyler varmış ve tüy çıkış yerinde boşluk var tüy çıkmıyordu. Hareketliydi çivril çivil di ama içime sinmedi geri verdim yetişkin verdi bana adam.elede gelmiyo ne yapabiliriz,kanadını çekelimmi keselimmi birtanede yavru aldim değiştirmeden önce not.sarı olan yetişkin
Kusa bosuna eziyet etmeyin alistirmak konusturmak icin yavru alinir uretmek icin damizlik yetiskin alirsiniz size alissin diye kanatlarini kesiceksiniz koparicakainiz cekecegi aciyi biliyormusunuz mikrop kapip olebilir bakteri ureyip eski kusunuz gibi olabir keserseniz kanadini ucamaz ve tuy donemine kadar oyle kalir yaziktir dogalarina aykiri ne istiyorsak oba gore kus almaliyiz dogru tercih yapalim lutfen

Geri