Karadeniz Pet

Muhabbet Kuşlarında Hastalık Belirtileri

alpdna

Yönetici
Yönetici
Muhabbet kuşları, tıpkı insanlar gibi hastalıklarıyla ilgili çeşitli belirtiler gösterebilmektedir. Muhabbet kuşlarında hastalık belirtilerini farkedebilmek için, kuşa bakan kişinin dikkatli gözlem yapması şarttır. Çünkü kuşlar insanlar gibi dertlerini dille ifade edemezler. Yapabilecekleri tek şey hareketleriyle dertlerini belli etmektir. “Muhabbet kuşu hastalık belirtileri nelerdir?” sorusuna şu şekilde cevap vermek mümkündür;

• Dışkılamada anormallik,
  • Vücutta yumru halinde kabarıklıklar ve şişlikler,
  • Kusma ve kanama,
  • Nefes düzensizlikleri ve solunum güçlüğü,
  • Aşırı şekilde tüy dökme,
  • Duruş bozukluğu ve kamburluk,
  • Kafesin zemininde oturma davranışı,
  • Ani kilo kaybı,
  • Tüylerde aşırı kabarıklık veya dağınıklık,
  • Kuşun tüylerini yolması,
  • Baş ve kanatlara olan hakimiyetin kaybedilmesi,
  • Tünekte dengeli bir şekilde duramamak,
  • Uyku düzeninde bozulma,
  • Aşırı su içme isteği,
  • Keyifsizlik ve hayattan kopukluk,
  • Sürekli uyuma isteği,
  • Uyuşukluk, yalpalama, eşe karşı ilgisizlik
Yukarıda bahsedilen belirtilerden birkaçı bir arada görülüyorsa, muhabbet kuşunun uzman bir veterinere götürülmesi en doğrusudur. Muhabbet kuşları hastalık belirtilerinin hepsi her hastalıkta gözlenmez. Muhabbet kuşu hastalık belirtilerini hastalıklara göre kategorize etmek, hastalığın anlaşılması açısından daha faydalıdır.

Muhabbet Kuşlarında Mantar Hastalığı Belirtileri

Muhabbet kuşunda mantar hastalığı; kuşun gagasıyla sürekli kendini kaşıması, tüylerini tiftik tiftik etmesi, tüylerinde aşırı dökülme, tüyleri dökülmüş bölgelerde kellik ve kızarıklık oluşumu gibi belirtilerle kendini çok rahat bir şekilde belli edebilmektedir. Bu tür bir problem karşısında veteriner tarafından tavsiye edilen şampuanla kuşun kafesi, suluğu, mama kabı iyice köpürtülerek yıkanmalıdır. Ayrıca yine veteriner tarafından tavsiye edilecek olan ilaçlar kuşa verilmeli, içme suyuna karıştırılmalıdır.

Muhabbet Kuşlarında Soğuk Algınlığı Belirtileri

Muhabbet kuşlarında soğuk algınlığı da diğer hastalıklar gibi, kendine özgü birtakım belirtiler göstermektedir. Bu belirtiler; öksürük benzeri sesler çıkarma, boğuluyormuş gibi olma, enerji düşüklüğü ve hareket etmede isteksizlik, iştah kapanması, tüylerde aşırı kabarıklık, devamlı uyuma hali, burun akması olarak kendini gösterir.

Soğuk Algınlığı karşısında veterinerin verdiği ilaçlar ve vitaminler kullanılmalıdır. Ayrıca kuşun doğal yollardan vitamin alabilmesi için besinleri arasına sebze-meyve eklenmelidir.

Muhabbet Kuşlarında Çiçek Hastalığı Belirtileri

Çiçek Hastalığı, virüs kaynaklı ve ölümcül bir hastalıktır. Riskli bir hastalık olduğu için, tedavi süreci son derece önemlidir. Çiçek hastalığı kendisini, gaga ve ayak çevresindeki kızarıklıklar, iştahın kapanması ve enerji kaybı ile belli etmektedir.

Bu hastalık virüs kaynaklı olduğu için antibiyotikler tedavide etkisizdir. “Kanareien Pocken” aşısı, bu hastalığa yönelik olarak her sene mutlaka yapılmalıdır. Bu aşının uygulanması için kuş yaşındaki alt sınır 6 haftadır. Kuş 6 haftalık olmadan bu aşının yapılması sakıncalıdır.

Muhabbet Kuşunda Kuruma Hastalığı Belirtileri

Muhabbet kuşlarında ölüm riskinin çok yüksek olduğu bir hastalıktır. Hastalığın belirtileri; iştahın kapanması ve buna bağlı kilo kaybı, ishal ve kusma, hareket etmede isteksizlik, kuşun antibiyotiklere cevap vermemesidir. Bu hastalık evde tedavi edilemeyecek kadar ciddidir ve acilen veteriner hekime başvurulması gerekmektedir.

Muhabbet kuşu hastalıkları ve belirtileri genel manada bu şekildedir. Muhabbet kuşunun sağlıklı kalması kadar hastalığının erken teşhisi için de bu belirtileri bilmek son derece önemlidir.

merhaba kuşumun kuyruğundaki kısım süreklı aşağı yukarı sallanıyor yapabileceğim bir şey var mı ? :(

İç paraziti göremedim onun belirtileri nedir acaba ve nasıl tedavi edilir

Redmi Note 6 Pro cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

merhaba kuşumun kuyruğundaki kısım süreklı aşağı yukarı sallanıyor yapabileceğim bir şey var mı ? :(

benimkinde de ayni sorun var ozellikle korktugunda asiri hizlaniyor,sanirim solunumuyla ilgili :( suana kadar okuduklarimdan onu anladim :( ama tabiki deneyimli yada bilen birileri yardimci olsa daha iyi olur.

MUHABBET KUSU DIL RENGI
Muhabbet kusum surekli durgun sadece bn yanina gidip ilgilenince korkup hareketleniyor, yada disardan yada evde sesler duydugunda , 4 ay gecti ama bana malesef hala alisamadi ,sadece korkup bi o tünege bi bu tünege atliyor uzaklasinda da agzini aciyor 1 kerelik ve kuyrugunu hep salliyor ? Muhabbet kuslarinin dil rengi beyaz mi? Actiginda goruyorum ve daha once hic ilgimi cekmemisti ,internette yada forumdada dil rengiyle ilgili bisi bulamamadim.

20200519-174445
Merhaba .Kuşumuzu 2 hafta once aldık .Bu hafta alıştırma evresine girdim.Fakat bugün kanatlarinda titreme ve dışkısının poposunda kaldığını gözlemledim. Titremesi epey var kafes bile tirliyor.Boylede kabarik.Sabahlari cok canli, ogleden sonra bu vaziyette.Sorun mu var?

20200519-174445
Merhaba .Kuşumuzu 2 hafta once aldık .Bu hafta alıştırma evresine girdim.Fakat bugün kanatlarinda titreme ve dışkısının poposunda kaldığını gözlemledim. Titremesi epey var kafes bile tirliyor.Boylede kabarik.Sabahlari cok canli, ogleden sonra bu vaziyette.Sorun mu var?
Cevaplayacak birileri vat mi acaba
Yanlis yere mi yukledim

Cevaplayacak birileri vat mi acaba
Yanlis yere mi yukledim

Forumda aşağıdaki link üzerinden hastalıkları ve tedavileri araştırabilir, yeterli cevap bulamamanız durumunda sağ üst köşede bulunan Yeni Konu AÇ kısmını kullanarak konu açabilirsiniz. Konu açtığınızda kuşunuzun hastalığı ile ilgili olduğunu düşündüğünüz tüm belirtileri, mevcutsa fotoğrafları yükleyiniz.

Merhaba , dün es olarak aldigim muhabbet kusum malesef ki uçamiyor (kuyrugu kesilmis yada zarar gormus )
:( ve bugun diskisini kontrol ederken kafesin tabaninda kirmizimsi fotograftaki gbi seyler gordum. Poposunu surekli kasiyor, kendinden koparmis olabilir mi o parcalari?
Bir de resimdeki gibi boynu onde uyukluyor.
Kuyrugunun disinda baska bi problemi olabilir mi ? Hareketli ve diskisi normal gibi , henuz yem yemedi yeni yerinde.

Merhaba, Muhabbet kuşum hareketli,neşeli, oyuncu yani hastalık belirtisi göstermemesi rağmen burnu sürekli akıyor. Birazda kuyrukta aşağı ve yukarı titreme gozlemliyorum. Vitamin c veriyorum. Ek gidalar veriyorum. Hasta mı değil mi onu bile anlamadım. Ancak burnundaki akıntı beni tedirgin ediyor. Ne yapmalıyım bilemedim. Yardım ederseniz çok teşekkür ederim.

Merhaba, Muhabbet kuşum hareketli,neşeli, oyuncu yani hastalık belirtisi göstermemesi rağmen burnu sürekli akıyor. Birazda kuyrukta aşağı ve yukarı titreme gozlemliyorum. Vitamin c veriyorum. Ek gidalar veriyorum. Hasta mı değil mi onu bile anlamadım. Ancak burnundaki akıntı beni tedirgin ediyor. Ne yapmalıyım bilemedim. Yardım ederseniz çok teşekkür ederim.
Merhaba öncelikle yeni konu açarsanız daha iyi olur. Kuşun videosunu çekip koyun, ayrıca dışkı fotoğrafı da ekleyin.

Muhabbet kuşları, tıpkı insanlar gibi hastalıklarıyla ilgili çeşitli belirtiler gösterebilmektedir. Muhabbet kuşlarında hastalık belirtilerini farkedebilmek için, kuşa bakan kişinin dikkatli gözlem yapması şarttır. Çünkü kuşlar insanlar gibi dertlerini dille ifade edemezler. Yapabilecekleri tek şey hareketleriyle dertlerini belli etmektir. “Muhabbet kuşu hastalık belirtileri nelerdir?” sorusuna şu şekilde cevap vermek mümkündür;

• Dışkılamada anormallik,
  • Vücutta yumru halinde kabarıklıklar ve şişlikler,
  • Kusma ve kanama,
  • Nefes düzensizlikleri ve solunum güçlüğü,
  • Aşırı şekilde tüy dökme,
  • Duruş bozukluğu ve kamburluk,
  • Kafesin zemininde oturma davranışı,
  • Ani kilo kaybı,
  • Tüylerde aşırı kabarıklık veya dağınıklık,
  • Kuşun tüylerini yolması,
  • Baş ve kanatlara olan hakimiyetin kaybedilmesi,
  • Tünekte dengeli bir şekilde duramamak,
  • Uyku düzeninde bozulma,
  • Aşırı su içme isteği,
  • Keyifsizlik ve hayattan kopukluk,
  • Sürekli uyuma isteği,
  • Uyuşukluk, yalpalama, eşe karşı ilgisizlik
Yukarıda bahsedilen belirtilerden birkaçı bir arada görülüyorsa, muhabbet kuşunun uzman bir veterinere götürülmesi en doğrusudur. Muhabbet kuşları hastalık belirtilerinin hepsi her hastalıkta gözlenmez. Muhabbet kuşu hastalık belirtilerini hastalıklara göre kategorize etmek, hastalığın anlaşılması açısından daha faydalıdır.

Muhabbet Kuşlarında Mantar Hastalığı Belirtileri

Muhabbet kuşunda mantar hastalığı; kuşun gagasıyla sürekli kendini kaşıması, tüylerini tiftik tiftik etmesi, tüylerinde aşırı dökülme, tüyleri dökülmüş bölgelerde kellik ve kızarıklık oluşumu gibi belirtilerle kendini çok rahat bir şekilde belli edebilmektedir. Bu tür bir problem karşısında veteriner tarafından tavsiye edilen şampuanla kuşun kafesi, suluğu, mama kabı iyice köpürtülerek yıkanmalıdır. Ayrıca yine veteriner tarafından tavsiye edilecek olan ilaçlar kuşa verilmeli, içme suyuna karıştırılmalıdır.

Muhabbet Kuşlarında Soğuk Algınlığı Belirtileri

Muhabbet kuşlarında soğuk algınlığı da diğer hastalıklar gibi, kendine özgü birtakım belirtiler göstermektedir. Bu belirtiler; öksürük benzeri sesler çıkarma, boğuluyormuş gibi olma, enerji düşüklüğü ve hareket etmede isteksizlik, iştah kapanması, tüylerde aşırı kabarıklık, devamlı uyuma hali, burun akması olarak kendini gösterir.

Soğuk Algınlığı karşısında veterinerin verdiği ilaçlar ve vitaminler kullanılmalıdır. Ayrıca kuşun doğal yollardan vitamin alabilmesi için besinleri arasına sebze-meyve eklenmelidir.

Muhabbet Kuşlarında Çiçek Hastalığı Belirtileri

Çiçek Hastalığı, virüs kaynaklı ve ölümcül bir hastalıktır. Riskli bir hastalık olduğu için, tedavi süreci son derece önemlidir. Çiçek hastalığı kendisini, gaga ve ayak çevresindeki kızarıklıklar, iştahın kapanması ve enerji kaybı ile belli etmektedir.

Bu hastalık virüs kaynaklı olduğu için antibiyotikler tedavide etkisizdir. “Kanareien Pocken” aşısı, bu hastalığa yönelik olarak her sene mutlaka yapılmalıdır. Bu aşının uygulanması için kuş yaşındaki alt sınır 6 haftadır. Kuş 6 haftalık olmadan bu aşının yapılması sakıncalıdır.

Muhabbet Kuşunda Kuruma Hastalığı Belirtileri

Muhabbet kuşlarında ölüm riskinin çok yüksek olduğu bir hastalıktır. Hastalığın belirtileri; iştahın kapanması ve buna bağlı kilo kaybı, ishal ve kusma, hareket etmede isteksizlik, kuşun antibiyotiklere cevap vermemesidir. Bu hastalık evde tedavi edilemeyecek kadar ciddidir ve acilen veteriner hekime başvurulması gerekmektedir.

Muhabbet kuşu hastalıkları ve belirtileri genel manada bu şekildedir. Muhabbet kuşunun sağlıklı kalması kadar hastalığının erken teşhisi için de bu belirtileri bilmek son derece önemlidir.
Benim kuşum dilini gagasına sürtüyor sanki dili kaşınıyor gibi neden olabilir

Geri