Karadeniz Pet

Muhabbet Kuşu Mamasında Bira Mayası Kullanımı

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

muhabbetkusu

Yönetici
Site Yöneticisi
Louis Pasteur; Avrupalı bira imalatçılarından daha kaliteli bir bira yapabilmek amacıyla gelen istekler üzerine, bira mayası üzerine araştırmalar yapan ilk ünlü kişidir. Aslında bira mayası; bir tip tek hücreli mantarın (Saccharomyces cerevisiae) hücrelerinin ezilip toz haline getirilmiş ve kurutulmuş halidir. Üstteki fotoğrafta (oldukça büyütülmüş) bira mayası hücrelerinin nasıl tomurcuklanarak çoğaldığını görmektesiniz. Bira mayası; B-kompleks vitaminler ve proteinler (tüm esansiyel amino asitler dahil- vücutta üretilemeyen ve dışarıdan alınması zorunlu amino-asitler), mineraller (özellikle krom) açısından zengin bir kaynaktır.

BİRA MAYASI
''Son yıllarda tıp ilmi,insanların sıhhatı ve beslenmeleriyle ilgili bir çok önemli keşiflerle bir hayli ilerledi.Elverişli bir gıda rejimi tayininde Dünya'nın bilgisinde önemli bir ilerleme oldu.

Mütehassıslar ve ilim adamları,beslenme ve diğer sahalarda mümkün olan her ilerlemeyi tatbik ederek kanaryaları incelediler.Norveç'te,İngiltere-Britanya adalarında-kuş yetiştirme merkezlerinde,New York ve Rochester'deki laboratuvarlarda kanaryalar için hangi gıdaların en elverişli olduğu ve hayatlarına,sıhhatlarına ve seslerine tesiri meselelerinde bilimsel araştırmalar en uygun biçimde tatbik edildi.

Bu inceleme ve deneylerde;bira mayasının kanaryalara lüzumu kanaatında;örnek gelişme değerinde muntazam ilerlemeler oldu.Bu geniş sahanın bildiği gelişme her ne kadar basit ve az masraflı ise de,beş yıl kadar bir zaman,yüzlerce kanaryayı deneysel bir inceleme ve tatbiklere tabi tutmayı icap ettirdi.Kanaryalara bira mayasının lüzumunun tam değerini anlamak için,yapılan teşebbüslerde kaldırılmamış bir taş kalmamıştır.Eğer bir mahzura rastlanırsa,bu ihmal ki beslenme hatasından olacaktır.

Kanaryalar için bira mayasının şaşırtıcı faydaları:Kuşlarla bilimsel ve deneysel çalışmalar 1917'de,insanların beslenme problemlerini incelemekle başladı.Pirinç yemek bütün bütün imkansızlaştığı zaman;Beriberi'ye engel olmak için,ceviz ve bademin dış kabuğunda bulunan bir maddenin lüzumlu olduğunu bu deneyler gösterdi.Beriberi bir sinir sistemi hastalığıdır.Bununla beraber kabuklu pirinç,kabuksuz pirincin yerini tuttuğu zaman bu hastalık görünmüyordu.
Eksikliği Beriberi hastalığına sebep olan muayyen maddelerle muvazeneli gıdalarda,buna benzer gerekli maddelere vitamin denmeye başlandı.Vitaminlerin mahiyeti hakkında bilgi arttıkça,bunların tabii olarak mevcut bulundukları çeşitli gıda maddelerine ait bilgi de genişledi.Bira mayası,balıkyağı,yeşil sebzeler gibi bazı gıdaların vitamin bakımından zengin oldukları keşfedildi.Bira mayasının,B vitamininin kuvvetli menbaı olduğunu ispat edildi,bunun kuş bisküvisine ilave edilebilmesinden hasıl olacak fayda mülahazası ile kanaryanın gıdasına böyle bir ilavenin değerini belirtmek için deneylere başlandı.

Bu beslenme deneyleri üç kanarya neslinde dikkatle devam etti.Bira mayası bisküviye katılmasıyla,kanaryalar için koruyucu bir gıda haline geldiği denemelerde sabit bir şekilde açıkca görüldü.Bu gıda sindirimi kolaylaştırıyor,iştah açıyor,barsaklardaki lüzumsuz maddelerin dışarı atılmasına yardım ediyor,üşütmeye ve diğer alelade rahatsızlıklara karşı vücudun mukavemetini artırıyordu.Bira mayası hayatın ve sesin uzamasına yardım eden vitaminleri temin ediyordu.

Yetiştirme denemelerinde:Bira mayası ile beslenerek daha fazla sayıda kanarya yetiştirilebiliniyordu.Özel bir yavru kuş gıdası ile beslenen kanaryaların sayısı aşağıda gösterildiği gibi iki mislinden fazla artmıştır.Kuş bisküvisine bira mayası ilave edilmekle;

a) Dişi kuş tarafından yumurtlanan yumurta sayısı çoğalır.
b) Yavru veren yumurta sayısı artar.
c) Çıkan yavrucukların yaşama nisbeti fazlalaşır.
d) Dişi kuş tarafından yetiştirilen yavru sayısı yükselir.

Kuşların mudat gıda rejimlerinde normal olarak mevcut olandan daha fazla,bol miktarda B vitamini verildiği takdirde bu sonuçlar önceden kesin olarak bilinebilir.

bira mayasını kuşlarımın kuru mamalarında mutlaka kullanırım ve bunun çok çok etkisini gördüm kuşlarımda..

Evet Serkan abim hazırlamış olduğu tüm mamalarda bira mayası kullanmaktadır ve bunun etkisini gözle görülür şekilde fark edebilirsiniz sizlerde.. Mutlaka mamalarınızda bira mayası kullanın.. Abi bira mayasının kullanımı hakkında ve mama hazırlanışı hakkında sitemizde güzel zengin içerikli bir konu paylaşırsan bizlerle çok seviniriz :)

çokkk yakında güzel bir derleme hazırlayacağım..Acele etmeyin çünkü hemen olacak bişey değil ..Çok açıklayıcı ve bol fotoğraflı net bir mama tarifi hazırlamak istiyorum..

Tamam abi sabırsızlıkla beklemekteyiz :) Şimdiden teşekkürler güzel abim.

Fırsatım olsa bu hafta hazırlayacaktım güzel bir konu ama malum akşama kadar yoğundum sayende evime gelemedim :) gökhan müjdat sen derken akşam anca gelebildim evime ve saat geç olduğu için uğraşmak istedim..bu hafta artık inşallah hazırlamaya çalışacağım..

Bekliyoruz Serkan abim..:)

..................................

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 23:23 -->-> Daha önceki mesaj 21:04 --

Bira mayası aldım mamaya katacağım kuşlarımda faydasını görürüm inşallah.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Kesinlikle kullanmalısınız faydasını görürsünüz..

Arkadaslar, peki bu bira mayasi nerde bulunur ? Fiyati nedir ?

İnternet üzerinden alabilirsiniz.Bazı petshoplarda da mevcuttur..

Boyutuna göre fiyatı değişir.

NATURAL BİRA MAYASI 850 GR - VITAMINOR alldım internetten kargoda. 30 tl.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Geri