Karadeniz Pet

Muhabbet Kuşum Aldığım Günden Beri Elime Gelmedi (22 Gün Oldu)

Ona biraz daha zaman ver çok güzel zmanlar geçireceğinize eminim.

Muhabbet kuşumu alalı (erkek) koskoca 15 gün oldu ve hala parmağıma, elime kendi isteğiyle gelmedi. Birkaç kez bir şeyi olup olmadığına zorla alıp baktığım için kuşun güvenini kazanamamış olabilirim diye düşünüyorum. Ayrıca kuşu aldığımda yanında bir de dişi kuş vardı (pek anlaşamıyordu gerçi). Geldikten altı gün sonra öldü, o da etkilemiş olabilir diye düşünüyorum.

Parmağımın ucuna yem koyduğumda rahatça yiyor. Yemleri elimin içine yaydığımdaysa ürkek ürkek gelip yiyor, eğer yemler elimin ortasındaysa bazen tek ayağını elimin üzerine koyup yiyor yemi aldıktan sonra kaçıp ürkek ürkek geri geliyor. Ama hiç iki bacağıyla elimin üzerine almayı başaramadım. Marulu kıvırcığı falan çok seviyor parmağımın ucuyla veriyorum kıtır kıtır yiyor ama elimin içine koyup gelmesi için bekliyorum ürkek ürkek bakıyor ama gelmiyor. Bu kuşun bana alışması, kendi isteğiyle elime gelmesi için ne yapabilirim?

Not: Kuş çok zeki, bazen su iç dediğimde der demez su içmeye başlıyor. Bunu öğretmek için uğraşmadım bile kendi kendine öğrenmiş.

Edit: Az önce elime gelmesi için baya uğraştım, pek yapmak istemesem de kafeste biraz sıkıştırdım elime maydanoz koydum en sonunda elimde bir süre durdu yedi:p Sonra yavaşça indirdim dalına koydum.
Biraz utangaç sanırım benim kuşumuda kendisini sevdiriyor elime gelmiyor şimdi yapman gereken kafesin dışında elini hayvana doğru yaklaştırıp bekle biraz bekleten sonra yavaş bir şekilde kafesin içine doğru sok ve elinle orada bekle hemen hayvanı sıkma hergün yap baktın çok kaçmıyor ozaman elini tüneğe koy ve yavaşca hayvana doğru sürt eyer kaçıyorsa bekle bu kadar umarım alışırrr

Biraz utangaç sanırım benim kuşumuda kendisini sevdiriyor elime gelmiyor şimdi yapman gereken kafesin dışında elini hayvana doğru yaklaştırıp bekle biraz bekleten sonra yavaş bir şekilde kafesin içine doğru sok ve elinle orada bekle hemen hayvanı sıkma hergün yap baktın çok kaçmıyor ozaman elini tüneğe koy ve yavaşca hayvana doğru sürt eyer kaçıyorsa bekle bu kadar umarım alışırrr

Yorum yazmadan evvel tarihlere bakalım 👍🏻
2016 yılına ait konuya cevap yazmışsınız.

Geri