Karadeniz Pet

Muhabbet kuşumda şişlik var

MuhabbetKuşuOsman

Yeni Üye
Muhabbet kuşumun popo kısmında bir şişlik var, internetten biraz araştırdım ama yağlanma veya ur/tümör olup olamayacağını ayırt edemedim o yüzden burada size sormak istedim. Daha önce bir tanıdığımızın da başına gelmiş bu ve hatırladığım kadarıyla onların ki tümördü. Gittikleri veteriner ameliyat demişler ama kaldıramaz da demişler. Zaten kuşları da veterinerin yaptığı bir iğneden sonra ölmüş. Ben de kuşumun ölmesinden çok korkuyorum, veterinere göstermeyi düşünüyorum ama eğer tümör/ur ise ameliyatı kaldıramaz ölür diye tedirginim. Sürekli kabarık ve uykulu duruyor ama yeme içmesinden genel olarak bir problem yok. Kuşum yaklaşık 5 yaşlarında, rica ediyorum ne yapabilirim yardımcı olun.

resimag.com/p1/dd5615f33804.jpeg

resimag.com/p1/54c3d6b8fe58.jpeg

Umarım resimler gözüküyordur.

Bu şişlik daha önce de vardı (3-4 ay kadar önce) ama küçülmeye başlamıştı biz de geçici bir şey demek ki diye düşünmüştük. Bu aralar tekrar şişmeye başladı dediğiniz gibi yumurta olma ihtimali var mıdır?
Dişi kuşlar çiftleşmek istediklerinde yani kızıştıklarında kızgınlık yumurtası yaparlar. Bu yumurtanın içi boştur. Kuşunuzun kalamar kemiği tüketiminde artış varsa, dışkıları büyüdüyse, kuyruğu aşağı doğru düşük duruyorsa, daha hızlı nefes alıp veriyorsa yumurta olma ihtimali yüksek.

Bu şişlik daha önce de vardı (3-4 ay kadar önce) ama küçülmeye başlamıştı biz de geçici bir şey demek ki diye düşünmüştük. Bu aralar tekrar şişmeye başladı dediğiniz gibi yumurta olma ihtimali var mıdır?
Siz eğer imkanınız varsa veterinere götürün. Yumurtadan başka bir şey ise kuşunuzda bir problem vardır. Çünkü böyle bir şişlik yumurta varsa eğer, kuş yumurtlamadan inmez.

Dişi kuşlar çiftleşmek istediklerinde yani kızıştıklarında kızgınlık yumurtası yaparlar. Bu yumurtanın içi boştur. Kuşunuzun kalamar kemiği tüketiminde artış varsa, dışkıları büyüdüyse, kuyruğu aşağı doğru düşük duruyorsa, daha hızlı nefes alıp veriyorsa yumurta olma ihtimali yüksek.
Evet kuyruğu aşağı doğru düşük nefes alış verişi hızlı ve sürekli uyuyor kabarıyor

Geri