Karadeniz Pet

Muhabbet kuşumun uzun süredir devam eden kusma hastalığı

wermem

Yeni Üye
Merhaba abilerim ablalarım konuyu yanlış yere açtıysam özür dilerim fakat çaresiz kaldım ne yapacağımı bilemiyorum.
Kuşumda 5 ay önce ağzında salya kustuğunu fark ettim ve veterinere götürdüm. Belirtilerin arasında iştahsızlık, dışkının siyah olması ve kuşumun kokusunun acı ve rahatsız edici bir kokuya bürünmüş olmasıydı.
Veteriner hekime gittiğimde kuşumun kusmasının neden olduğunu net olarak söyleyemeyeceğini fakat antibiyotik ve bir takviye ilaç vereceğini söyledi.
5 günlük antibiyotik ve takviye ilaçları kullandıktan sonra kuşumun durumu iyileşti fakat yerine bam başka bir kuş gelmiş gibi oldu. Bazı hareketlerinde değişiklik oldu ve ötme yeteneğini neredeyse tamamen kaybetti.
Önceden sesi sokaktan duyulan kuşum şuan öttüğünde yan odadan duyulmayacak kadar kısık bir sese sahip.
Aradan 1 1,5 ay geçtikten sonra hastalık tekrar etti ve veteriner aynı ilaçları tekrar verdi.
Hastalığı tekrardan geçti fakat son 5 gündür durumu gün geçtikçe kötüleşiyor. Bana kursağını rahatlatması için vermiş olduğu Avicare - Digestive isimli ilacı kullanıyorum fakat hiç bir faydasını göremiyorum.
Vermiş olduğu antibiyotik ve yukarıda belirttiğim Avicare - Digestive isimli ilacı suyuna katarak veriyorduk. 5 günlük antibiyotik bittiğinde diğer ilaç bitene kadar günde 5 damla yarım su koyup verdik.
2. hastalığında yarım suluğa 10 damlaya çıkardı ve şuanda o şekilde devam ediyorum.
Şuan kuşumun sağ tarafında bulunan kursak kısmı şiş bir durumda görsellerde gözükmektedir.
Lütfen yardımcı olur musunuz?

Salya kustuğu video

IMG_20240301_092321.jpg
IMG_20240301_092304.jpg
IMG_20240301_092242.jpg

Merhabalar
Kuşunuzun durumu acil. Kursak mantarı ihtimal dahilinde. Veya megabakteri de olabilir. İyi bir kanatlı kuş veterinerine götürmelisiniz. Kursak mantarında salyalı ekşimsi kötü koku,ishal,dışkı bozukluğu,iştah kaybı,ses problemi,kursak şişliği vs görülebilir belirtiler.
Yaşadığınız yeri söylerseniz kanatlı veterineri tavsiye edebiliriz ,vakit kaybedilmemesi lazım.

Kursak mantarında mantarlar gaz üretir ve kursağı şişirir. Kötü koku oluşur. Tedavi edilebilir hastalıktır. Önemli olan iyi bir veterinere gitmek. Kuş veterinerine gitmek lazım. Sıradan veterinerler anlamıyor kuştan.

Kursak mantarında mantarlar gaz üretir ve kursağı şişirir. Kötü koku oluşur. Tedavi edilebilir hastalıktır. Önemli olan iyi bir veterinere gitmek. Kuş veterinerine gitmek lazım. Sıradan veterinerler anlamıyor kuştan.
Yanıt için teşekkür ederim. İstanbul Kartal'da bulunmaktayım. Veteriner tavsiyesini bu bölgede yapabilirsiniz.
Şimdiden teşekkür ederim.

İstanbul Anadolu Yakası

Red Kit Pet ve Kuş Veteriner Kliniği,

GALAKSİ PET ve KUŞ VETERİNER KLİNİĞİ,

Ümraniye Vetumay Pet ve Kuş Veteriner Kliniği

Avrupa Yakasındakiler
Vetform Veteriner Alternatif Tıp Merkezi,
ABC veteriner kliniği,
Şirinvet kuş veteriner klinik,
Sefaköy vet-max klinik,
Meydanpark Pet Kuş Veteriner Kliniği,

Eğer buralara gitme imkanınız yoksa Googleye İstanbul Kartal kuş veterineri yazın, hizmetler bölümünde kuş yazanlar varsa, kanatlı alanında başarılı bilgili yerse gidin vakit kaybetmeden.

Ayrıca kafesinizi de tedavi süresince profesyonel bir dezenfektanla dezenfekte edin geri bulaş olmaması için. Virkon S tavsiye ediyoruz veya muadil bir ürünü alabilirsiniz.

Ayrıca kafesinizi de tedavi süresince profesyonel bir dezenfektanla dezenfekte edin geri bulaş olmaması için. Virkon S tavsiye ediyoruz veya muadil bir ürünü alabilirsiniz.
Öncelikle hızlı şekilde yardım ettiğiniz için size müteşekkirim. Kuşumun şuan ki durumu düne göre çok iyi, kursağındaki şişlik gözle görülür şekilde azaldı ve yem yemeye başladı.
Dışkısıda siyahtan açık yeşil tonlarına (normale) döndü gibi duruyor. Fakat dünkü kusmasından dolayı halsizliği devam ediyor.

Veteriner önerileriniz içinde teşekkür ederim fakat belirtilen adreslere kuşumu getirmem mümkün değil çünkü aracım bulunmamakta. 😟

Muhabbet kuşumun şuan ki durumu iyiye giderken bu hastalığı tamamen önleyebilmem için bana önerebileceğiniz bir ilaç veya takviye bulunmakta mı ?

Öncelikle hızlı şekilde yardım ettiğiniz için size müteşekkirim. Kuşumun şuan ki durumu düne göre çok iyi, kursağındaki şişlik gözle görülür şekilde azaldı ve yem yemeye başladı.
Dışkısıda siyahtan açık yeşil tonlarına (normale) döndü gibi duruyor. Fakat dünkü kusmasından dolayı halsizliği devam ediyor.

Veteriner önerileriniz içinde teşekkür ederim fakat belirtilen adreslere kuşumu getirmem mümkün değil çünkü aracım bulunmamakta. 😟

Muhabbet kuşumun şuan ki durumu iyiye giderken bu hastalığı tamamen önleyebilmem için bana önerebileceğiniz bir ilaç veya takviye bulunmakta mı ?
Kursak mantarı için genellikle Triflucan isimli ilaç önerilir ama önce iyi bir veteriner tarafından onay verilmesi lazım. Veterinere gitmeniz için araca gerek yok ki. Gerekirse otobüse ya da taksiye binip götürün. Ben de kuşum hastalandığında öyle yapmıştım. Acil bir kanatlı uzmanı veterinerin görmesi gerek. Kafamıza göre ilaç kullanmayalım, sonuçta bir canlı söz konusu. En iyisini yapmak şart 👍

Hatice hanıma katılıyorum,bilinçsizce ilaç kullanmak doğru değildir. Örneğin kuşta kursak mantarı yoksa megabakteri varsa ama kursak mantarı için ilaç verilirse megabakteriye çözüm olmaz çünkü megabakteri daha zordur tedavisi de başkadır. Yalnız şunu söyleyebilirim,veteriner kursak mantarı teşhisi koyarsa care4birds fungistop tavsiye ederim kursak mantarı tedavisi için. Suyuna katılan bir ilaçtır.
Yaşadığınız şehirde bolca kanatlı veterineri mevcut. İmkanları zorlayıp gitmek gerek.
Kuş taşıma çantaları mevcut.

Öncelikle zamanınızı ayırıp bilgi verdiğiniz için size ne kadar teşekkür etsem azdır. Kuşumu veteriner ve kuş üretimi yapan kişilere getirdim kursak mantarından şüphelendiler ve çeşitli ilaçlar aldırdılar.
Fakat bu sabah kuşumu kaybettim. Tekrardan hepinize teşekkür ederim, zamanınızı aldıysam hakkınızı helal edin.

Öncelikle zamanınızı ayırıp bilgi verdiğiniz için size ne kadar teşekkür etsem azdır. Kuşumu veteriner ve kuş üretimi yapan kişilere getirdim kursak mantarından şüphelendiler ve çeşitli ilaçlar aldırdılar.
Fakat bu sabah kuşumu kaybettim. Tekrardan hepinize teşekkür ederim, zamanınızı aldıysam hakkınızı helal edin.
Geçmiş olsun, başınız sağolsun.

Geri