Karadeniz Pet

plavcı kuş

ibrahim_var

Yeni Üye
Merhaba, youtube den muhabbet kuşları ile ilgili videolar izlerken bir videoda üretimdeki muhabbet kuşlarının mamalıklarına pirinç pilavı yada ıslatılmış pirinç gibi bi şey verildiğini gördüm.
Sorum şu kuşlarımıza pilav verebilir miyiz faydası zararı nedir?
Oldu olacak şöyle biberli soğanlı tereyağlı salçalı meyhane pilavıda verelim mi? :)

Bence vermeyin sadece pirinç bile zararlı olabilir.

Bence vermeyin sadece pirinç bile zararlı olabilir.
ben şimdiye kadar hiç vermedim, garibime gitti video da görünce bilgim olsun istedim, google amcaya sordum
karbonhidrat ,protein, demir, b1 vitamini , fosfor , potasyum, posa, niasin var yazıyor
biz kuşlarımıza bunların bir kısmı için vitaminli su ve mama yapıyoruz, hem doğal hem de çeşitlilik olur diye olabilir mi acaba?

Doğrudur, bizim verdiğimiz yem ve mamalarda da var onlardan. Vitamini, takviye amaçlı veriyoruz. Pirinç vermenin çok da sağlıklı olacağını sanmıyorum çünkü çok fazla karbonhidrat içeriyor diye biliyorum ama bulguru, çekebileceği kadar kaynar suda bekletip verebilirsiniz

ben şimdiye kadar hiç vermedim, garibime gitti video da görünce bilgim olsun istedim, google amcaya sordum
karbonhidrat ,protein, demir, b1 vitamini , fosfor , potasyum, posa, niasin var yazıyor
biz kuşlarımıza bunların bir kısmı için vitaminli su ve mama yapıyoruz, hem doğal hem de çeşitlilik olur diye olabilir mi acaba?
Fakat biliyorsunuz ki pirinç büyük oranda glukoz içerir . Bunun için insanlarda bile yenilmesinin tavsiye olunduğunu duymadım ama kaçınılması gerektiğini çok duydum . Bu açıdan bakarak vermemenizi önerdim . Bilenler varsa yardımcı olacaklarıdır . Ayrıca içinde her vitamin prot. mineral olan besin maddesi kuşlara verilmemeli . Bu kuşlara vermek için yeterli bir sebep değil kuşlar üzerinde farklı etkileri olabilir

İnsan için de kuşlar için de prinç yerine bulgur daha uygundur. Ama az miktarlarda yağsız tuzsuz prinç pilavı verilebilir. Sakıncası olmaz.

İnsan için de kuşlar için de prinç yerine bulgur daha uygundur. Ama az miktarlarda yağsız tuzsuz prinç pilavı verilebilir. Sakıncası olmaz.
Pilavdan yağ ve tuz çıktımıydı geriye kalana benim bildiğim pirinç lapası deniliyordu
Bu şekilde pirinç lapası verilebilir anlıyorum
Selçuk YÜKSEL bey ve diğer fikir sahibi arkadaşlar peki tavsiye edermisiniz?
Gerçekten bilgi için soruyorum.

Şimdi besin değerlerine baktım da %28 karbonhidrat varmış. Bence ancak nadiren verilebilir. Sık vermek bağırsak düzenini bozabilir, gereksiz kilo alımına sebep olabilir diye düşünüyorum

Geri