Karadeniz Pet

psittacus pelet yem hakkında.

_alper_

Meraklı Üye
Arkadaşlar Selam,

Bu pelet yemi aldım direk koyup ana yem yerine kullanabilirim diye düşünüyordum ancak üzerindeki tavsiye sebze meybe ile zenginlestirip günlük değiştirilmesi yönünde. Direk koyup kullanamaz mıyım sadece bunu. Mama gibi görünüyor şu an ki tarifi ile.

Tabiki direkt olarak verebilirsiniz. İlk etapta kuşunuz yemeyebilir. Normal yem karıştırıp verebilirsiniz zamanla yem miktarını düşürüp pelet oranını arttırak alıştırabilirsiniz.

teşekkürler kuşu 1 ay önce aldim suan 2.5 3 aylık yarın deneyeceğim umarım alışır.

Bu süreç çok uzun sürebilir. Sabırlı olun. Ben 6 ay kadar uğraştım ama başarısız oldum. İnşallah siz başarabilirsiniz
Teşekkürler dışarı saldiktan sonra kafese koydugumda yem yemeye iniyor direk beğenmezse iki didikleyip bırakıyor mamayı yediremedim bunu da gözlemleyecem. Umarım yer vitamin, mineral, besin eksikliği var mi diye elimde vitaminle koşturmam.

Ben zamanında 80 lira bayılıp almıştım. Pelet yem beklerken toz gibi bir şey geldi. Kokusu da çok ağırdı, kuşlar yüzüne bile bakmadı, azar azar oranı değiştirmeye çalıştım, hiçbir yemliğe yanaşmadılar, uçmaları için saldığım zaman sultan papağınının kafesine uçup, hayvancağızın yemlerini yiyorlardı.

Ben zamanında 80 lira bayılıp almıştım. Pelet yem beklerken toz gibi bir şey geldi. Kokusu da çok ağırdı, kuşlar yüzüne bile bakmadı, azar azar oranı değiştirmeye çalıştım, hiçbir yemliğe yanaşmadılar, uçmaları için saldığım zaman sultan papağınının kafesine uçup, hayvancağızın yemlerini yiyorlardı.
Ben henuz açmadım ancak paketin üzerindeki resimde küçük gibi görünüyorlar dediğiniz gibi ayni marka pelet yem miydi aldığınız? petshopdan 45 tl ye aldim 1 kg olanı. Yiyip yemediğini bu konu icerisinde güncellerim bu hafta icerisinde ama bu kadar yememe durumu varken benimkide yemez herhalde diye düşünüyorum :confused:

Psittacus Formula Micro 1KG almıştım. Seninki heralde 350 gr olan. 'Micro' olan bildiğin toz. Benim kuşlar beğenmedikleri yemleri yemlikten döker ama buna yanaşmadılar bile. Tohumla karıştırdım, yumurta mamasının içine döktüm, havuç-elma rendesinin içine döktüm, yulafın içine karıştırdım... Hiçbirine dokunmadılar.

Amerika'da Roudybush ve Harrison' çok övüyorlar ama onları deneme imkanım olmadı.

Psittacus Formula Micro 1KG almıştım. Seninki heralde 350 gr olan. 'Micro' olan bildiğin toz. Benim kuşlar beğenmedikleri yemleri yemlikten döker ama buna yanaşmadılar bile. Tohumla karıştırdım, yumurta mamasının içine döktüm, havuç-elma rendesinin içine döktüm, yulafın içine karıştırdım... Hiçbirine dokunmadılar.

Amerika'da Roudybush ve Harrison' çok övüyorlar ama onları deneme imkanım olmadı.
Yok hocam 1 kiloluk olanı aldım 350 gr olan 22 tl gibi bir fiyatı vardi. Bakalım birazda ben uğraşayım yedirebilecekmiyim.

ben kuşlarıma yavaştan geçiş yaptım gibi. şimdilik tamamen pelet yemiyolar. daha doğrusu ben vermiyorum. biraz daha araştıracağım tam geçiş için. günde belli bi miktar tabağa koyup kafeslerinin üstüne bırakıyorum. ordan silip süpürüyolar. ben şöyle alıştırdım. kahvaltı yaparken masaya dökülen ekmek kırıntılarını yemeyi çok seviyolardı benim kuşlar. kırıntıların içine peletten de döktüm. yavaş yavaş onu da didiklemeye başladılar. öyle öyle alıştılar. şimdi bayağı severek yiyolar. bence mama kabında değil de başlangıç için masa üstüne ya da bi tepsiye falan dökün tepeleme değil ama dağılsın yem, ordan yesin. daha hoşuna gider diye tahmin ediyorum

• Beğen
Tepkiler: Kca
ben kuşlarıma yavaştan geçiş yaptım gibi. şimdilik tamamen pelet yemiyolar. daha doğrusu ben vermiyorum. biraz daha araştıracağım tam geçiş için. günde belli bi miktar tabağa koyup kafeslerinin üstüne bırakıyorum. ordan silip süpürüyolar. ben şöyle alıştırdım. kahvaltı yaparken masaya dökülen ekmek kırıntılarını yemeyi çok seviyolardı benim kuşlar. kırıntıların içine peletten de döktüm. yavaş yavaş onu da didiklemeye başladılar. öyle öyle alıştılar. şimdi bayağı severek yiyolar. bence mama kabında değil de başlangıç için masa üstüne ya da bi tepsiye falan dökün tepeleme değil ama dağılsın yem, ordan yesin. daha hoşuna gider diye tahmin ediyorum
Teşekkürler güzel bir yöntem bahsettiğiniz ancak kuşum daha bize alışmadı henüz pek samimi olduğumuz söylenemez sadece kafesinden yiyor yem, dal darı vs. uçtuğu bir iki yer var belki oraya da koyarım peletlerden bir tabak içerisinde yer belki o şekilde.

2, 3 gündür normal yemi ile karıştırıp veriyordum ilk başta değişik bakışlar attı ama sonra gitti yedi yemini tabi aralardan eskileri seçip yiyordur muhtemelen. Bugün sadece pelet yem koydum 2, 3 kere gaga atıp çıktı salıncağa baktım yemeyecek yine yeminden ekledim gitti yedi 10 dk. Bir hafta daha karışık verip yine deneyeceğim bu sırada normal yemini azaltmaya çalışacam.

Bu konuda artık pek başarıya ulaşabileceğimi sanmıyorum. Hayvan sadece bu pelet yemi görürse merdivenden bakıp dönüyor direk. Uzerine normal yem serptigim zaman 2 dk sonra inip tohumlari yiyor. Yine denemeye devam ama pek umudum kalmadi açıkçası.