Karadeniz Pet

sevda papağanı sonradan gelen ısırma problemi

garnizon

Yeni Üye
Kolay gelsin. Öncelikle yeni kaydoldum.Herkese merhabalar

bir yaşını yaklaşık 14 aylık bir sevda papağanım var. yeme düştüğünden beri benimle. yaklaşık 1 aylıktı aldığımda. Çok çabuk alıştı bana. kesinlikle benden ayrılmıyor. başka bir odaya geçtiğimde yahut ayaklandığımda hemen gelip omzuma konuyor.
Ancak son 4-5 aydır sık sık kanatacak şekilde aşırı ısırmaya başladı. Bu ısırma o gagasıyla hafif dokunuşlardan çok daha farklı. sağı solu hiç belli olmuyor. Bunun sebebini bir türlü çözemedim. Sonradan gelen bir davranış oldu. keşif ısırığı gibi vs. değil. ama onun dışında yine benden ayrılmıyor. yine başını boynunu kaşıttırıyor bana. ancak bu ısırma problemi canımı çok sıkmaya başladı. dönemsel midir? çiftleşme kızgınlaşma belirtisi mi, yeni çıkan tüylerinin kapsülleri mi rahatsız ediyor? bir türlü anlayamadım. bu saldırgan ve kanatacak şekilde şiddetli ısırıkların sebebini bulamadım. Sizin görüşünüzü bekliyorum.

( bunun dışında kafesine müdahale ettiğimde suluğuna yemliğine oyuncağına vs. saldırganca ısırıyor. ona da tamamım içgüdüsel bölgesini korumak istiyor. ayrıca yuvasında kalamar kemiği gaga taşı ve mineral bloku her zaman mevcuttur. tüm oyuncakları ahşaptır)