Sultan Papağanı Çiftleşmesi

alpdna

Yönetici
Site Yöneticisi
kwflapewdolo5nqijy2b.jpg


Sultan Papağanı Çiftleşmesi

Erkek sultan papağanları en erken altı aylıkken kızıştırma hareketlerine başlarlar. Kanatlarını hafifçe aşağı doğru sarkıtarak daldan dala atlamaya ve farklı ses tonlarında öterek dolaşmaya başlarlar. Yerdeki yürüyüşleri zıplamalar şeklinde olur. Dişiye fazlası ile yaklaşarak kulağının dibinde ötmeye ve onu etkilemeye çalışırlar.
Sultan papağanlarında kafa kaşıma, sokulma ve öpüşme gibi davranış şekillerine sıkça rastlanır. Bu onların kendi aralarında dostluk kurma yöntemidir. Ancak bu davranışlar karşı cins ile aralarında olduğu gibi kendi cinlseri arasında da olabilir. Bu yüzden bu davranış şekillerini kur gibi algılamamak gerekir. Yine de uzmanlara göre bunları yapmaları, çiftleşmeleri için gerekli olan üreme organlarının aktif olmasına yaramaktadır. Yani bu hareketler sadece çiftleşme işareti değildir. Erkek sultan papağanları da kendi aralarında kafalarını aşağıya eğerek diğerinin gagasıyla yüzünü ve başını kaşımasına izin verir.
Sultan papağanlarının gagalarını karşılıklı olarak birbirlerine sürtmesi ve bıcır bıcır sesler çıkarmaları da olağan davranış şeklidir. Duruma göre kızışma işareti olarak da kabul edilebilir.
Çiftleşme sırasında dişi sultan papağanı yere iyice yapışır ve kendini iyice düzleştirerek erkeği davet eder. Bu arada sessizce ötüşmeler başlar. Derken erkek dişinin üzerine çıkar. Doğal ortamlarda erkek sultan papağanları kendilerini göstermek için de benzer davranışlar gösterebilir. Bu sırada dişinin yumurtlamaya hazır olup olmaması çok da önemli değildir.
Sultan papağanlarının çiftleştikleri görüldüğü anda kafese bir yuva konmalıdır. Bir de onların yuva yapmasını sağlayacak minik dal parçaları, kuru otlar ve iptilk parçaları bırakılmalıdır. Dişi sultan papağanı bunları kullanarak yumurtlayacağı yuvayı hazırlayabilir.
Yavrular yumurtadan çıktığı zaman, yapılacak en güzel şey anne ve babayı güzel beslemektir. Yavrulara dokunmak veya beslemeye çalılmak yapılacak en büyük yanlıştır. Onlar ne yapılacağını çok iyi bilirler. Yine de yavruların beslendiğinden emin olmak için uzaktan izlemek gerekmektedir.
 

Benzer konular

Üst