Sultan Papağanı üretimi için ipuçları

alpdna

Yönetici
Site Yöneticisi
sultan194.jpgSultan Papağanı üretimi için ipuçları


Sultan papağanı üretimi şimdiye kadar üretimini denediğim canlılar arasında neredeyse en zahmetli olanıdır. Adeta çok bilinmeyenli denklem gibidir. Bu sebeple bir çok üretici arkadaşımız sultan üretimini bıraktı ve bırakıyor. Ama eksilerinin yanında yavru alındığı zamanda bir o kadar keyif veren bir türdür. Şirinlikleri ve cana yakın olmaları sebebiyle çok rağmet gören bir tür olduğu için bir avuç üretici olarak mücadele vermekteyiz


Aşağıda kendi deneyimlerinden yola çıkarak bazı ipuçları ve püf noktalarını vermeye çalışıcam. Umarım faydalı olur.

1) Aşk evliliği: Bu terimden anlaşılacak olan şey, sultanlara mutlaka salma kafes dediğimiz büyük kafeslerde eş seçme imkanı verilmeli ve buradan eşlemeden gelicek olan çiftler üremeye alınmalıdır. Yani 1 dişi+1 erkek bir araya getirilip üremeye zorlanmamalıdır. Elimde 2 şekilde de meydana getirdiğim çiftlerim var. Aşk evliliği yaptırdığım çiftlerimin yumurtadan yavru çıkartmadan tutun da, yavrulara bakması, beslemesi, ısıtması, onları sağlıklı şekilde uçurma süreci, diğer çiftlere göre bariz şekilde çok ama çok iyi. Bu konu literatürde de yer alır. Araştırın.

2) Sağlıklı Üreme süreci: Sultan üremesi için çiftimizin sadece yumurtlaması yeterli değildir. Nette ilanlar var.( hem de resimli. üreyen yavrusu alınmış diye. altlarında yumurtalı foto var.) Özellikle sultan papağanında, kimse, sağlıklı üreme süreci yaşayan çiftini kolay kolay satmaz arkadaşlar. Komple üretimi bırakıyordur o ayrı.
Sağlıklı Üreme Sürecinin evreleri; yumurtlama, yumurtaların döllü çıkması, yumurtaları zamanında çevirip uygun ısı ve nemi verme; yumurtalardan yavru çıkartma, yavruları dağıtmadan uygun ısıyı verme, sağlıklı besleme(burada bize de çok iş düşüyor), onları beslerken düzgün şekilde enzim ve kursak sütünü de verme, düzgün geliştime.. ve en önemli ve son aşama; sultanlar yavruların uçmasına yakın tekrar kızışıp çiftleşicek ve tekrar yumurtlayacaktır. İşte bu aşamada hem yumurtalara yatıp hem de uçmak üzere oln yavruları besleme. İşte bu aşamalardan birisi eksik oldu mu sonuç da olmaz. Bu aşamaların hepsini yapabilen bir çift adeta ALTIN'dır.O sebeple nette ''daha önce yavrusu alınmış çift'' ilanlarına inanmayın derim.

3) Yuvalık seçimi: Sultan yuvalığı kesinlikle ağaçtan olmalı ve yeterince büyük olmalıdır. (40*25*25). Yuvalık büyüklüğü niye önemli?. Çünkü yavrular çıktığında içerde 35-40 gün arası vakit geçirecekler. 2 ebeveyn + 5 yavruyu hesap etmeniz gerekli.
Yuvalığın dibinde mutlaka yeterli genişlik ve derinlikte dış bükey olmalı. yani çukurluk.. bu hem yumurtaların dağılmamasını ve hem de yavruların dağılmamasını sağlayacaktır. Yavru ölümlerinin neredeyse %50 si yavruların dağılması ve yeterli ısıyı alamadığı için soğuktan ölmesinden kaynaklıdır.
yuvalığın üst kısmında 2 cephede mutlaka pis hava tahliye delikleri olmalıdır.

4) Talaş: Sultanlar, cennet ve sevdalar gibi yuvaya malzeme taşıyarak yuva yapmazlar. Yuvalık malzemesini direk biz yuvaya koyarız. Burada kullandığımız materyal talaştır. Emiciliği yüksek hamster talaşlarından kullanmanızı tavsiye ederim. Yavrular çıktıktan sonar talaş düzenli olarak değiştirilmeli ve seviye sürekli yükseltilmelidir.Yavruların altları kuru kalmalıdır. Ölümlerin bir çoğu da, yuvadaki dışkı kaynaklı ıslaklık ve nem kaynaklıdır.

5) İç parazit - dış parazit sağaltımı: Belirli periyodlarla iç parazit ve dış parazit için koruma amaçlı uygulamalar yapmalıyız. Genelde ilaç ismi vermiyorum. özel mesaj ile soran arkadaşlara yardımcı olurum. Çünkü yanlış doz ve uygulamalar olabiliyor. Kuşlarına hergün vitamin veren arkadaşlar var. Gerisini siz düşünün.

6) Beslenme diyeti ve yumurta maması: Özellikle üreme dönemindeki sultanların beslenme diyetleri çok önemlidir. Forumumuzdaki beslenme diyetine uyulmasını, özellikle vermiş olduğumuz aspur oranına dikkat edilmesini tavsiye ederiz. Altında yavru olan sultanlara günde 2 defa yumurta maması verilmelidir.

7) Damızlık seçimi:yerli mi, ithal mi?: Çok fazla polemik yaratmamak adına fazla girmiyorum. sadece başımdan geçen örneği paylaşmak istiyorum. Sultana ilk başlarken 2 çift ithal kuşla başladım. 2 çiftim de sürekli yumurtlamasına ragmen, enteresandır, 1 tane döllü yumurta alamadım. ithalleri kısırlaştırıyor diyorlar, hibrit diyorlar, vs.. bilemem.. bu yazdıklarımdan ithal kuştan yavru alınmayacağı anlamı çıkartılmamalı.. tavsiyem; ithal ya da yerli olsun... mutlaka yavru ya da genç kuş alın.. geçmişi temiz olsun yani. siz yetiştirin ve üremeye alın..

8) Sürekli ve düzenli kontrol: Yuvadaki yavrular sürekli ve düzenli şekilde kontrol edilmeli. Kursakları ve gelişimleri kontrol edilmeli. Geç gelişen yavrular başka yuvalara aktarılmalı. yuvanın içinde dağılmış yavrular biraraya toplanmalı. Özetle sultan üretimi, önüne sadece yemi suyu koyma işi değil arkadaşlar..

9) Düzenli dinlendirme: 1 yavru büyütmek bile inanılmaz efor istemektedir. kaldı ki 4-5 yavru büyüten çiftin halini siz düşünün. Kuşlarımızın makina olmadığını unutmamalı, ticari kar tasasını bir kenara bırakarak, kuluçka aralarında mutlaka mutlaka dinlendirme yapmalıyız. Yavru ölümlerinin bir sebebinin de yorulmuş ebeveynler yüzünden olduğunu unutmamalıyız.

10) Hastalıklar: Sultan yavrularındaki ölüm sebeplerinden birisi de hastalıklardır(kara leke, kursak mantarı, vs.) Bu sebeple damızlıklarımızı alacağımız kümes seçimi çok önemlidir.Bazı hastalıkların, alacağımız damızlıklarla sınırlı kalmayacağını, horizontal ve vertical yayılabileceğini aklımızdan çıkartmamalıyız.

Peki tüm koşulları eksiksiz yerine getirdik. Yavru ölümü olmayacak mı? elbette olacak. böyle bir dünya yok zaten. benim kümesimde tek sultan yavrusu ölmez diyen yalan söyler.

Not: Burada paylaştığımız bilgilerin çoğu kaynaklarda bulunmaz arkadaşlar. Kuruluşumuzdan bu yana bilgilerimizi sadece kendimize ayırmadık, paylaştık. paylaşmaya da devam edicez.

Saygı ve sevgilerimizle;
 

Benzer konular

Üst