Sultan Papağanı Evcilleştirme ve Eğitim

alpdna

Yönetici
Site Yöneticisi
Katılım
12 Haz 2016
Mesajlar
1,170
Konum
istanbul
Evcil Hayvanı
Cennet P., Monk P.
Kuş sayısı
2 taneSultan papağanı evcilleştirme ve eğitim


Sultan papağanı karakteristik yapısına bakıldığı zaman gayet sakin ama bir o kadar da oyuncu bir kuştur. Sultan papağanları insanlarla kısa sürede Etkileşime girebilirler. Ciddi anlamda olumlu yanları olmasına rağmen sultan papağanları bazı psikolojik sorunları da üzerlerinde taşırlar. Erkek sultan papağanı insanlara güvenmek konusunda daha temkinli yaklaşımlar sergileyerek bu sürecin daha da uzun olmasına sebep olmaktadır. Bu durumda yapmanız gereken Sultan papağanı evcilleştirme ve eğitim sürecine sabırla yaklaşmak olmalıdır. Zira sultan papağanları Sizi her yönden zekâları ile denemektedirler. Bu Kuşların en önemli artısı büyük bir zeka potansiyeline sahip olmalarıdır. Eğer zeka potansiyelleri doğru olarak kullanılabilirse eğitimleri çok kısa sürede bitecek kısa zamanda sizinle akıllı sohbetlere gireceklerdir. Sultan papağanları yaklaşık 60 ile 80 arasında kelime ezberleyerek bu kelimeleri akıllı cevaplarla karşı tarafa sunmaktadır. Yani Sultan papağanına bir konu hakkında soru sorduğunuzda Örneğin Evde kim var? Sorusunu sorduğumuzda Sultan papağanı Doğru kelimeyi biliyorsa evde kimin olduğunu size söyleyecektir. Sultan papağanları daha basit kelimeleri sever. Bu nedenle Sultan papağanını Çok karmaşık kelimeler öğretmeye çalışmamanız gerekmektedir. Zira hayvan psikolojik olarak çok hassas bir yapıya sahiptir. Sultan papağanı ile iletişim kurarken ellerinizi çırpmadan ses tonunuzu yükseltmeden ılımlı bir ses tonuyla onunla iletişime geçmeye çalışmanız gerekmektedir. Eğer bu kurallara azami dikkat ederseniz üç ay içerisinde sultan papağanının sizinle akıl dolu sohbetler yaptığını göreceksiniz.

Erkek papağanların güven sorununa karşı dişi sultan papağanlar daha hızlı etkileşimin geçebilmektedir. Bu yüzden dişi sultan papağanlarının öğrenme ve sabır yetileri daha yüksek olarak sınıflandırılmaktadır. Fakat dişi sultan papağanlarının dezavantajlarından olan çabuk hastalanma ve çabuk kilo kaybı sağlık sorunlarınıSultan papağanı için dezavantajı dönüştürmektedir. Erkek ya da dişi olmaksızın aradığı minimum yaşam koşulları vardır. Bunları kısaca özetlemek gerekirse sultan papağanları tabiatta alışık olduğu materyaller üzerinde yaşamak ister. Örneğin Sultan papağanına demirden ya da çelikten bir kafes yaptığınızda Sultan papağanı burada yaşamak istemeyecektir. Çünkü sultan papağanları genellikle yağmur ormanlarında sürekli ağaç kokusuyla harmanlanmış hayvanlardır. Bu yüzden onu psikolojik olarak zorla sokmamak için ağaçtan tüneme çalıları ve de ağaçtan kafesler sultan papağanları için ideal olacaktır.

Sultan papağanları evcilleştirme ve eğitim konusunda daha pratik yöntemler ile öğrenmeleri yükseltilebilir. Örneğin ona söylediği bazı sözcükler karşılığında ya da öğrendiği bazı sözcükler karşısında hediye vermeniz onun öğrenmesini tetikleyecektir. Ayrıca sultan papağanları bilindiği üzere kuruyemişleri çok sevmektedir. Bu yüzden kuruyemiş sevgisini kullanarak ona birçok şeyi öğretebilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken konu ise fazla kuruyemişin Sultan papağanını birtakım mide hastalıklarına sevk edeceğidir. Bu yüzden daha çok meyve örneğin Kayısı, Erik gibi ürünler seçilirse Sultan papağanı hasta olmadan daha kolay evcilleştirilebilir olacaktır.
 

Melih.S59

Süper Üye
Katılım
6 Mar 2019
Mesajlar
638
Yaş
47
Evcil Hayvanı
Sultan P.
Kuş sayısı
1 tane
Sultan papağanı evcilleştirme ve eğitimi konusuna bende sultanım Lütfü ile deneyimlerimi paylaşayım.
Lütfü 10 gündür benimle birlikte,sadece 2 gün kafeste tuttum ve onunla sürekli ilgilendim.Sonra kafese elimi soktum Lütfü parmağıma gelmek için dünden hazırmış.:) Kafesten parmağımın üzerindeyken çıkartım.Elimde biraz durduktan sonra odanın içinde uçarak dört beş tur attı ve bilgisayar dolabımın üzerini kondu.1 saat onu dolabın üzerinde rahat bıraktım ve sürekli ismini Lütfü diye seslendim.Sonra dolabın üzerine parmağımı uzatım önce bana tısladı.Bende ona senin yaptığın gider benim hoşuma gider koçum dedim.:D Baktı ki beni korkutamadı mecburen parmağıma geldi ve kafesine zorla da olsa koydum.Ertesi gün onu kafesten çıkarmam için kafes içinde koşturmaya başladı.Parmağımla tekrar kafesten çıkartım.Lütfü bu sefer kolumun üzerinden omuzuma geldi.Biraz omuzum da durduktan sonra Lütfüyü kanat altlarını kontrol etmek için elimle yakaladım.Ellerimi yumuşak bir şekilde ısırdı kontrolden sonra göğsüme yaslayıp elimle sevdim.Keratanın hoşuna gitti.Bu bana güvenmesi için ilk ışık oldu.Şimdi ise sadece 8 günde Lütfü ile kanki olduk ve MAŞALLAH Lütfü adını söylemeyi öğrendi.Sultan papağanları gerçekten çok cana yakın canlılar.:cool:
 
Son düzenleme:

Melih.S59

Süper Üye
Katılım
6 Mar 2019
Mesajlar
638
Yaş
47
Evcil Hayvanı
Sultan P.
Kuş sayısı
1 tane
Lütfü 49 gün oldu benimle birlikte.Aramızdaki güven bağı şu anda çok güçlü ve fazlası ile bana bağlandı.
Lütfü her geçen gün yeni kelimeler öğreniyor.konuştuğu kelimeler : Lütfü, Lütfücüm ,Babacım,Yerim seni,Öpücük öpücük ve Ne oluyo lan :D

Lütfünün konuşmasından bir kesit : https://vocaroo.com/i/s1bHPL5YK1gu
 

Benzer konular

Üst