Sultan Papağanları Hakkında İlginç Bilgiler

Melih.S59

Bilgili Üye
Sultan Papağanları Hakkında İlginç Bilgiler

1. Teflon pişirme kaplarından çıkan dumanların sultan papağanınızı öldürebileceğini biliyor muydunuz?
2. Sultan papağanları ilk 1770 yılında Avustralya'da keşfedilmesine rağmen, 19. yüzyılda Avustralya'ya altın aramaya gidenler tarafından evcil hayvan olarak yetiştirilmeye başlanmıştır.
3. Papağanınıza verdiğiniz yem tohumlarının hala taze olup olmadığını kontrol etmek istiyorsanız, filizlendirmeyi deneyin. % 70'den azı filizlenmişse, tohumlar ölmüş demektir ve çok az besin değerine sahiplerdir.Tohumları filizlendirmek için kağıt havlu ile kaplı bir tabağın üzerine koyabilirsiniz. Tohumları su püskürterek ıslatın ve yaklaşık 4 ila 5 gün boyunca nemli tutun. Filizlendikten sonra onları papağanınıza verin.Filizlenmiş tohumları severek tüketecektir.
4. Galatiel adı verilen bir papağan türü, dişi sultan papağanı ile Galah kakdunun( kırmızı göğüslü kakadu) çiftleşmesi sonucu ortaya çıkmıştır.
5. Sultan papağanları çok sosyal kuşlardır ve uzun süre yalnız kalmayı sevmezler. Uzun süre yalız bırakacaksanız ona bir arkadaş edinin, yalnızlıktan strese girip tüylerini yolabilir, sinirlenebilir veya yem yemeyi bırakabilir.
6. Erkek sultan papağanları dişilere göre daha iyi konuşur ve ıslık çalar.Bu sesleri vahşi doğada dişi sultan papağanlarının ilgisini çekmek için kullanırlar.
7. Elle beslenen yavru sultan papağanların konuşma olasılığı anne ve babasından daha fazladır.
8. Sultan papağanları için ıslık çalmak,konuşmaktan daha kolaydır.
9. Bir sultan papağanı 22 yıl yaşayabilir, fakat ortalama ömürleri 15 yıldır.
10 . Hava akımı sultan papağanları için çok kötü bir durumdur, bu yüzden papağanlarınızı rüzgardan ve hava akımından uzak tutun.
 

Benzer konular

Üst