Sultan Papağanları Nasıl Besleniyorlar?

alpdna

Yönetici
Site Yöneticisi
1ecf923ab369027287dcbd18932a15cf.jpg


Sultan Papağanları Nasıl Besleniyorlar?

Anavatanlarında gece ile gündüz arasında aşırı sıcaklık farkı bulunduğu için, günün yoğun sıcağında yarı kuruyan su birikintileri, gece ısının düşmesi ve sabah oluşan çiğ ve nem yüzünden çoğalmaktadır. Bu yüzden sultan papağanları sabah ve akşamları suyun bol olduğu bu alanlara çok sık gelirler. Bugün evlerde yetiştirilen sultan papağanları da genelde akşam ve sabah beslenirler. Yani genlerindeki bu davranış şekli hala sürüyor.
Doğal yaşamlarında sürüler halinde beslenen bu kuşlar, bu yoldan aynı zamanda sosyal konumlarını güçlendirmekte ve çiftleşmek için gerekli ortamı daha rahat bulmaktadır. Evlerde beslenen sultan papağanlarının biri, bugün de çevreyi gözetleyerek yemliğe önden gider, diğerleri onu takip eder. İçlerinden biri ürkse, hepsi birden havalanır.
Sultan papağanları çekirdeği sever. Özellikle ayçiçeği çekirdeğini çok severler. Bunun yanında birçok meyve ve sebze türünü yiyebilirler. Ancak bunları fazla vermek ishal olmalarına neden olabilir. Üstelik ölümlerine de yol açabilir. Kuru incir içi, kuru üzüm, armut sapı ve kiraz sapı da sevdikleri arasındadır.
Evlerde sultan papağanlarına dal darı ve yulaf ezmesi de verilebilir. Ancak en doğrusu sultan papağanları için satılan karma yemlerden almaktır.
Unutmamak gerekir ki sultan papağanlarının mideleri kaslıdır. Mide asitleri yoktur. Yediklerini öğütebilmeleri için mineral öğütücülere ve taşlara ihtiyaçları vardır. Yemliklerine yakın bir yere ama ayrı bir kaba mutlaka kum taşı koymak gerekiyor. Büyük parçaları yuttukları zaman ancak bu taşlar sayesinde sindirimi rahatlabilirler.
İçecekleri suları hergün tazelenmelidir. Genelde çelik su kapları önerilmektedir. Sık aralıklarla olmamak üzere bu suya güçlendirici minareler ve vitaminler ilave edilebilir.
Bir de sultan papağanları kalabalık ortamları sever. Kafeste sürekli kapalı kalmak pek hoşlandıkları birşey değildir. Hareketi severler. Bu yüzden geniş ve büyük kafeslerde yaşamaları ve içindeki su ve yem kaplarının uçarak ya da tırmanarak ulaşabilecekleri bir konumda olmaları gerekmektedir. En azından onlara doğal yaşam koşulları yaratabilmek için.
 

Benzer konular

Üst