Sultan Papağanlarının Kökeni Neresidir?

alpdna

Yönetici
Site Yöneticisi
cockatiel-cage11.jpg


Sultan Papağanlarının Kökeni Neresidir?

Sultan papağanları
, doğal yaşamlarında sürü içinde yaşamayı severler. Binlercesi biraraya geldikleri zaman güneşin önüne bir bulut gelmiş gibi olur. Genelde tohumla beslenirler ve Avustralya’nın uçsuz bucaksız yeşil alanları onlar için çok uygundur. Sultan papağanlarının vatanı Avustralya’dır ama bu ülkenin doğası zorludur. Stepler, çöller, çalılıklar ve geniş okaliptüs ormanları bulunmaktadır. Bu bölgeler sultan papağanlarının yumurtlama döneminde uygun yuvalama imkanı verir. Genelde yağmur zamanları yumurtlama dönemidir ve bu zamana kadar sultan papağanları tam bir göçebe yaşamı sürer. Bu süre içinde tüm çabaları yiyecek bulmak içindir.
Kakadu familyasından gelen bu küş türünün Latince ismi Nymphicus Hollandicus’tur ve genç kız, gelin anlamına gelir. Yunan Mitolojisi’nde Nymphe, Zeus’un kızıdır ve zamanının çouğunu şarkı söyleyerek, dans ederek geçirir. Bu hoş zamanlarda aynı şekilde eğlenceli ve oyuncu kuşların da, kendisine eşlik ettiği söylenir. Tanrı Odysseus, Nmphe’yi ilk gördüğü zaman başının onunla şarkı söyleyen böyle güzel bir kuş varmış. Sultan papağanlarına Nymphicus ismi bu yüzden verilmiş olabilir. Hollandicus ismi ise bu kuşların anavatanını tanımlıyor. Avustralya’yı 1600’lü yılların başında keşfeden bir Hollandalı denizcidir. O dönemde bu kıtaya Yeni Hollanda denmiştir.
Sultan papağanlarının Avrupa’ya gelişleri ondğkuzuncu yüzyıl ortalarında olmuştur. Ancak yabancı olmalarına rağmen iklime uyum sağlamaları ve üremeye başlamaları hızlı olmuştur.
 

Benzer konular

Üst