Sultan Papağanlarında Cinsiyet Ayrımı

alpdna

Yönetici
Site Yöneticisi
Cinsiyet ayrımı yapmak için Sultan papağanlarında birkaç farklı yol bulunmaktadır. Sultan papağanları cinsiyet ayrımı için sıklıkla kullanılan yöntem ise bu türlerin tüy yapısına bakmaktır. Tüy yapısı haricinde Sultan papağanları cinsiyeti için bakılacak bir diğer durum ise bu papağanların seslerine bakmaktır. Fakat sesten dolayı Sultan papağanları cinsiyet ayrımı yapmak için kuşların yaklaşık 6 aylık bir yavruluk dönemini geçirmiş olmaları gerekmektedir. Bunlar için yapılacak olan cinsiyet ayrımında yanlış sonuçlar almak da mümkün olmaktadır. Bu bakımdan Sultan papağanları cinsiyeti için mutlaka DNA testi yaptırmak gerekmektedir. Bu türler için yapılacak olan test türlerin cinsiyeti hakkında kesin sonuçlar da sunacaktır.

Erkek ve Dişi Sultan Papağanları Ayrımı

6 aylık erkek Sultan papağanları artık dişi Sultan papağanlarına kur yapmaya başlayacaktır. Ayrıca erkek Sultan papağanları yaklaşık 6 aylık olduklarında görüntü bakımından hafif ayrık olan kanatları ile uçmaya başlayacaktır. Ayrıca farklı şekillerde ötmeye de başlayacaktır. Bu papağan türleri incelendiğinde gerçek anlamda cinsiyet ayrımının ancak 6. Aydan sonra göstermeye başlandığı görülmektedir. Sultan papağanları özellikleri arasında en fazla dikkat çeken bir konu da bu olmaktadır. Sultan papağanları cinsiyetleri arasında bulunan belirleyici özellik ise bu iki tür arasında bulunan kafa yapısı ile ortaya çıkmaktadır. Baş kısmında bulunan tüy renkleri Sultan papağanları cinsiyeti hakkında fikir vermektedir. Baş kısımda yer alan tüyler ve kuyruğun alt kısmında bulunan en uzun kuyruğun tüy kısmında yer alan enine çizgiler bize Sultan papağanları dişi özellikleri taşıdığını göstermektedir.

Sultan papağanları Ses İle Cinsiyet Ayrımı

Sultan papağanları için 3 tür haricinde bulunan hayvanların ses ile cinsiyet ayrımı yapılmaktadır. Albino, Lutino ve Pied türü Sultan papağanları için ses ile ayrım yapmak mümkündür. Çünkü bu türlerde dış görünüş ile Sultan papağanı cinsiyet ayrımı yapmak oldukça imkansızdır. Bu türlerin içinde yer alan Sultan papağanları dişileri tek türde ses çıkarmaktadır. Fakat aynı tarzda yer alan erkek Sultan papağanları ele alındığında ise bu türlerin kanarya gibi yüksek alçak ya da daha farklı sesler çıkardıkları görülmektedir. Sultan papağanları ses ile cinsiyet ayrımı bakımından bu yöntem sadece tek cins için değil bütün türler için geçerli değildir.

DNA Testi İle Sultan papağanları Cinsiyet Ayrımı

Sultan papağanları, için en iyi sonuç ile cinsiyet ayrımı yapmak isteyenler için en sağlıklı seçenek DNA ile gerekli ayrımı yapmaktır. Fakat bu test şu anda ülkemizde yapılmamaktadır. Sadece yurt dışında yapılan Sultan papağanları cinsiyet testi de bu durumda ekstra maliyet isteyen bir durumu oluşturmaktadır. Ortalama 100 euro kadar bir miktar ile Sultan papağanları cinsiyetini öğrenmek mümkün olmaktadır. ayrıca bu test ile öğrenilen sonuç yüzde yüz geçerlilik göstermektedir ve sağlıklı sonuca ulaşım sağlamaktadır.
 

M. Kartal

Yeni Üye
Bu kuşun cinsiyeti nedir
 

Ekli dosyalar

  • IMG-20200526-WA0000.jpg
    IMG-20200526-WA0000.jpg
    31 KB · Görüntüleme: 30

Benzer konular

Üst