Karadeniz Pet

sultan papağanım tıkanıyor

zuhresum

Yeni Üye
Merhaba. Sultan papağanım 2 yıldır bizimle, aldığımız yer yavru demişti ama olmadığını düşünüyorum. Geçen sene ocak ayında birden hapşırır gibi yapıp ağzından ve burnundan kan geldi. Daha önce hiçbir belirti vermemişti. O gün birkaç kez yaptı, akşamına götürdük veterinere. Solunum yolu enfeksiyonu olduğunu söyledi vitaform verdi. 5 gün kullandık. Hiçbir şikayetimiz kalmadı. Ekim 2021’e kadar. Tıkanır gibi yapıp burnunu kaşıyarak birkaç kez hapşırdı, burnundan hırıltı sesleri geldi, durgunlaştı. Veterinere götürdük röntgen çekti, akciğerlerinde bulutlanma var dedi. Yine vitaform kullanın dedi. O zamandan beri dönem dönem piko böyle yapmaya başladı. Ama kesinlikle üşütmüyor rüzgarda kalmıyor kafesini duvarın yanında tutmuyorum soğuk almasın diye. Geçtiğimiz kış 3-4 ker vitaform kullandık. Öyle oluyor 4-5 gün kullanıyoruz, geçiyor. Birkaç hafta sonra yine aynısı. Geçen hafta yine oldu. Nefes alırken hırıltı yapıyor, boğuluyormuş gibi kafasını uzatıp ağzını açıyor ve keyifsiz. Çok fazla hapşırıyor ve burnu ıslanıyor. İnternetten birçok kuş veterinerine yazdım ama ilgilenmiyor. Sakaryada kuştan anlayan vet yok. Geçen hafta dediğim gibi olup yemek yemesi de azalınca internette bulduğum ve yakında bir veterinerin söylediği doximixi aldım ve 6. gündeyiz. Ama burnundan hala hırıltı geliyor. Sürekli değil ama arada. Ne yapacağımı şaşırdım, doximixi 50 ml suya 4 damla koyuyorum 12 saatte bir değiştiriyorum. Acaba ilaç daha etkisini göstermedi mi yoksa işe yaramadı mı anlamadım. Yardımcı olursanız çok memnun olurum. Şimdiden teşekkür ederim.
Videoda keyifli gözüküyor ama hala tam enerjisi yerine gelmedi.
az önce kafesinden tıkırtı geldi gidip baktım ve dilinin üstü boğazına doğru ıslaktı. daha önce ıslak olduğunu görmemiştim. su da içmemiş normal mi bu