Karadeniz Pet

Yumurtalar

Omer3461

Onursal Üye
Muhabbet Kuşu Üreticisi
Merhaba arkadaslar daha once yavrulayan bır kusum vardı 4 yumurta 3 dolu 1 bosdu 2 yavrus cıkmısdı dıgerı kırılıp yavru ıcınde olmusdu dıerlerıde cıkdıkdan bı kac gun sonra oldu sımdı tekrar yumurtladı kusum dun 3.yu yapdı fakat ılk yumurta yıne catlamıs ama bu sefer kırılmamıs sadece hafıf ıce gocmus bende kusun dıskısını o yere surdum ve kurudu yumurtayı flash ıle kontrol eddım damarlar vardı 2.yumurtadada aynı sekılde ılk bakdıgımda 3 gunlukken damar yokdu catlak yumurtada suan var yanı yumurta bozulmamısdır degılmı emın olmak ıstedım ıcım rahat edmıcekdı yoksa yumurta gelısıyor gıbı gozukuyor ve ben baska yumrutlayan bır dısım vardı onun yumurtalarınıda almısdım altından bozulmusdu sıkısma olunca yumurtadan kalkmısdı cunku sadece 6. yumurtasından hıc kalkmadan yatmısdı onuda yenı yumurtlayan dısının altına surdum bugun 9.gunu yumurtanın ve kontrol eddıgımde damarlar vardı fakat 1 damarı dıerlerınden daha kalın ve kırmızıydı bu bır sıkıntımı yoksa normalmı cevaplarsanız cok sevınırım ıcım rahat eder sımdıden yardımcı olanlara tesekkurler guzel forumlar

Çatlak olan yumurtanın içindeki ince zarı yırtılmadıysa gelişme devam eder. Damarlı dediğiniz yumurta ise eğer ki kırmızı bir görüntü yerine siyah bir görüntü varsa ölmüş demektir. Çatlak yumurtayı bir kaç gün gözlemleyin damarlanma gitmezse gelişim devam ediyordur. Zaten yavrunun hareketleri ilerleyen zamanda çok bariz belli olucak.

Çatlak olan yumurtanın içindeki ince zarı yırtılmadıysa gelişme devam eder. Damarlı dediğiniz yumurta ise eğer ki kırmızı bir görüntü yerine siyah bir görüntü varsa ölmüş demektir. Çatlak yumurtayı bir kaç gün gözlemleyin damarlanma gitmezse gelişim devam ediyordur. Zaten yavrunun hareketleri ilerleyen zamanda çok bariz belli olucak.
sımdı catlak yumurta 3 gunde bakdıgımda damar yokdu dıskı surdum oraya zar da sıkıntı yokdu kabuk ıcıne gocmusdu cok hafıf yumurta kararmamısda bugun bakdım 6. gunu damarlar vardı dıer damarlı yumurtada rengı koyu degıl kesınlıkle kırmızımsı ama damarın bır tanesı dıerlerınden kalın ve rengı daha belırgın kırmızı sıkıntı varmıdır

atar damamrmı denir ne denirse işte ana damardır işte o ömer kılcal damarlar onun etrafında gelişecek işte. ben öyle düşündüm

atar damamrmı denir ne denirse işte ana damardır işte o ömer kılcal damarlar onun etrafında gelişecek işte. ben öyle düşündüm
olabılır kardesım bu konu hakkında bılgım olmadıgı ıcın merak eddım cunku bundan once ben yumurtaları bukadar erken kontrol edmemısdım bakdıgımda hep komple dolu gormusdum ılk defa az damarlı sekılde bakdım :D ınsallah dedıgın gıbıdır

Bu yumurtalar dolumu arkadaşlar

Ekli dosyalar

• 20171221_172343.jpg
    20171221_172343.jpg
    339.2 KB · Görüntüleme: 36

Kardeşim yazınızı okurken çok zorlandım hepsi aynı boyda, virgül yok cümle nerede başlıyor vs. lütfen bunlara dikkate edin gözlerim çok yoruldu, inanın takıntılı bir imlâ kullanan biri değilim, bu şekilde demek istemiyorum. Yanlış anlaşılmasın. :)
Bu resmini çekip attığınız yumurta boş görünüyor fakat anne ne zamandan beri üzerine yatıyor o önemli.,Yumurtanın gelişimini şu şekilde söyleyebilirim:
Misal, yavrunun bedeni oluşmadan önce yumurtada damarlanma görürsünüz ilk önce, sonraki gün kalp atışını görürsünüz. Üçüncü gün bu bedenine yansır yine kalp atışlarını hızlı hızlı görürsünüz. üçüncü günden sonra da kalp atışı görülebilir ama dikkatli incelemek gerekir. Üçüncü günde oluşan bedeni bir mercimek tanesinden daha küçüktür ama kafasının nerede oluştuğuna kadar görürsünüz, kafası karnına doğru eğiktir. Cenin pozisyonu gibi düşünün, baktığımda her zaman Allah'ım nasıl yaratıyorsun demişimdir. Gözlerimin önünde yaratılan bir canlıyı görüyorum, ruhunun bahşedilmesine tanık oluyorum :)

Arkadaşların söylendiği gibi, yumurta da çoğu zaman bu tür sorunlar olduğu zaman içindeki zar zedelenmedi ise yumurta bozulmaz. Yaşamaya devam eder. Bunu biraz gözlemleyin, bozulduğunu ve yaşam belirtisinin yok olduğu siyahlıktan anlarsınız zaten.

Onun dışında merak ediyorum, yuvada folluk ve talaş var mıdır? Yoksa şayet yumurtalar çarpışır, kırlır, ezilir, çatlar, birarada durmaz vs. Yuvalık küçükse de bu sıkıntıyı yaşarsınız, hatta anne baba yumurtaya bastığı için yavrularda çarpık bacak rahatsızlığını görürsünüz. Dikkat edin.

Kardeşim yazınızı okurken çok zorlandım hepsi aynı boyda, virgül yok cümle nerede başlıyor vs. lütfen bunlara dikkate edin gözlerim çok yoruldu, inanın takıntılı bir imlâ kullanan biri değilim, bu şekilde demek istemiyorum. Yanlış anlaşılmasın. :)
Bu resmini çekip attığınız yumurta boş görünüyor fakat anne ne zamandan beri üzerine yatıyor o önemli.,Yumurtanın gelişimini şu şekilde söyleyebilirim:
Misal, yavrunun bedeni oluşmadan önce yumurtada damarlanma görürsünüz ilk önce, sonraki gün kalp atışını görürsünüz. Üçüncü gün bu bedenine yansır yine kalp atışlarını hızlı hızlı görürsünüz. üçüncü günden sonra da kalp atışı görülebilir ama dikkatli incelemek gerekir. Üçüncü günde oluşan bedeni bir mercimek tanesinden daha küçüktür ama kafasının nerede oluştuğuna kadar görürsünüz, kafası karnına doğru eğiktir. Cenin pozisyonu gibi düşünün, baktığımda her zaman Allah'ım nasıl yaratıyorsun demişimdir. Gözlerimin önünde yaratılan bir canlıyı görüyorum, ruhunun bahşedilmesine tanık oluyorum :)

Arkadaşların söylendiği gibi, yumurta da çoğu zaman bu tür sorunlar olduğu zaman içindeki zar zedelenmedi ise yumurta bozulmaz. Yaşamaya devam eder. Bunu biraz gözlemleyin, bozulduğunu ve yaşam belirtisinin yok olduğu siyahlıktan anlarsınız zaten.

Onun dışında merak ediyorum, yuvada folluk ve talaş var mıdır? Yoksa şayet yumurtalar çarpışır, kırlır, ezilir, çatlar, birarada durmaz vs. Yuvalık küçükse de bu sıkıntıyı yaşarsınız, hatta anne baba yumurtaya bastığı için yavrularda çarpık bacak rahatsızlığını görürsünüz. Dikkat edin.
yorumlarınız ıcın cok tesekkur ederım o yumurta benım degıldı baska bır arkadas atmıs benım 3 yumurtamda dolu 1 ı daha bellı degıldı 2 gun sonra bakıcam sadece bırının damarı dıer damarlara gore kalındı (dıer 2 yumurtada damar vardı catlak olandada vardı ılk bakdıgım 3.gunde yokdu damar ama dun bakdıgımda damarı gordum gelısıor gıbı yumurta catlak cok hafıfdı ve ıce gocmus sekıldeydı dıskı surdum sanırsam onun sayesınde kurtuldu zaten zarına zarar gelmemısdı) yuvalıga gelınce plastık folluklu jumbo yuvalıgı gıbı genıs bır yuvalık ıcınde talasda mevcut yumurtanın catlama sebebı babadan olabılır cunku cıftlesmek ıcın yuvaya gırıp dısıyı sıkıstırıyor ama cıddı bı catlak degıl o yuzden sıkıntı olcagını dusunmuorum damarları gorunce fakat dedıgım gıbı 1 yumurtadakı damar dıerlerınden daha kalın ve kırmızıydı bunun nedenı ne olabılır yumurtada kararma gıbı bır sey suan yok

bu gibi çatlak durumlarında acaba çabuk kuruyan sıcak silikon damlatsak tam çatlakların oraya azcık ne olur? ya da başka bişey...

bu gibi çatlak durumlarında acaba çabuk kuruyan sıcak silikon damlatsak tam çatlakların oraya azcık ne olur? ya da başka bişey...
kardesım dıskı surun dıorlar anne kusun dıskısı bıraz sulu oldu ıcın alıp suruorsun catlak yere kuruyunca hava gecmıyor daha ben bu tuyoyu uretıcı bır abıden ogrenmısdım basına gelırsa uygularsın kı ınsallah gelmez

Yok hayır sıcak silikon asla damlatılmaz olur mu hiç. Kimyasal sonuçta, kokusu dahi zarar verebilir kurtaralım derken zehirleyebiliriz. Çatlamış yumurtalarda şu anda en uygun yöntem dışkının sürülmesi olur, en sağlıklısı budur. Yahut bir bant yapıştıran oluyor ama bu sefer de yavrunun çıkış zamanına dikkat etmek gerekiyor, yoksa içeride kalabilir; çıkamazsa yine kaybederiz.