Karadeniz Pet

3 haftalık yavru muhabbet kuşu

• Konbuyu başlatan Kemal
  • Başlangıç tarihi
K

Kemal

Guest
Arkadaşlar benim çiftimin 1 tane (ilk yavruları) yavru besliyorlardı.Ama 3 gündür yavru tuhaf biçimde bağırıyordu ve ben baktığımda karanlık olduğu için göremiyormuşum.Oysaki anne kuş yavrunun kafasını gagalıyormuş.Bugün sabah dikkatlice baktığımda yavrunun kafasının 3 ayrı yerinin kanadığını farkettim ve hemen ayırdım.Ama nasıl bakılacağı hususunda detaylı bilgi bulamadım.Youtube kapalı olduğu için çoğu bilgiye ulaşılmıyor zaten.Mama nasıl hazırlanmalı,ne sıklıkla ve ne şekilde verilmeli detaylı bir bilgi çok iyi olur. Mesela gece kalkıp beslemelimiyim ? Bunu çok merak ediyorum ne kadar elle beslemeliyim ?

Bilgisiz olunca bu kadar yazılıyor kusura bakmayın :confused:

Hocam diğer yavrularada aynı şekilde davranıyormu yoksa sadece 1 tane yavruya mı öyle yapıyor , bagırmasının nedeni aç olduğu zaman bağırır yemek ister yavru. Elinde beslemen için ise sulu mama yapıp şırınga ile beslemen lazım oda biraz zor yemek borusuna denk getirmen lazım mahzallah nefes borusuna gelirse kötü olur.

Yavru tekti zaten annesi kafasını maffetmiş tekrar beslemesi için yanına koyamam.Şırınga ile veriyorum zaten ama ağzına sokamıyorum.Ağzının kenarına biraz sıkıyorum ama çok az yiyiyor sesi çok az çıkıyor.yavru 20 ila 24 günlük...kafası yaralı olduğu için böyle yapıyordur herhalde.

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 17:30 -->-> Daha önceki mesaj 21:57 --

Arkadaşlar mama çok az yiyiyor ve zorla yedirmeye çalışıyoruz neden böyle yapıyor olabilir?
Mamayı yumurta sarısı, beyazı ve etimeği su ile incelterek püre gibi yapıyorum.Şırınga ile vermeye çalışıyorum ama zorla ve çok az yedirebiliyoruz.Bayağı hareketli kanat falan çırpıyor ama mama yememesi bizi endişelendiriyor lütfen yardımcı olun :(

Yavru tekti zaten annesi kafasını maffetmiş tekrar beslemesi için yanına koyamam.Şırınga ile veriyorum zaten ama ağzına sokamıyorum.Ağzının kenarına biraz sıkıyorum ama çok az yiyiyor sesi çok az çıkıyor.yavru 20 ila 24 günlük...kafası yaralı olduğu için böyle yapıyordur herhalde.

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 17:30 -->-> Daha önceki mesaj 21:57 --

Arkadaşlar mama çok az yiyiyor ve zorla yedirmeye çalışıyoruz neden böyle yapıyor olabilir?
Mamayı yumurta sarısı, beyazı ve etimeği su ile incelterek püre gibi yapıyorum.Şırınga ile vermeye çalışıyorum ama zorla ve çok az yedirebiliyoruz.Bayağı hareketli kanat falan çırpıyor ama mama yememesi bizi endişelendiriyor lütfen yardımcı olun :(

Şırınganın ucuna ince serum hortumu takıp yapman lazım ama arkadaşın dediği gibi yemek borusunu tutturman gerekir yoksa hayvana zarar verebilirsin.

o yemez zaten, sen şırınga ile kursağını dolduracaksın yavrunun.. 2-3 saatte bir kursağını kontrol et, boşaldıysa yeniden besle... gece yatmadan beslersen sabaha kadar yeter ona.. mamayı cok katı yapma, sulu olsun biraz.

ağzını kapatıyor zorla açıyorum onda da geri çıkarıyor bazen ama o hortum işini yapamam başka bir yönntemi var mıdır ? mama için önerileriniz var mı birde ? bu arada buda yavrunun fotorafı ;

IMG20140408175401.jpg

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 18:01 -->-> Daha önceki mesaj 17:57 --

Babasını ayrı bir kafese ayırsam o beslermi yavruyu, annesinin yanına alamam kafasını kanattığı için ayırdım yavruyu zaten.

yavruyu babayla ayrı bir kafese alın ve baba besler

bu dns ile youtube a girebilirsiniz.
195.46.39.39
151.203.0.85
ben bunu kullanıyorum. ordaki videolardan bakarsınız :)

Bu kuşun yaşamasını için 2 yol var
1- anneyi kafesten alın baba besler.. Baba beslemezse 2. Çözüm hastanelere yakın eczanelerde serum hortumu ve şırınga ikisside en küçük boy a101 dden hero baby mama var 1.15 kuruş karışık meyveli muzlu falan (küçük kavanozda) bu mamayı şırıngayla hortumu iyice sokun korkmadan yavaşça basın burnundn çıkmıyo doğru yoldasın zaten kursak şişliğinden hemen hissedersiniz

babasını ayrı bir kafese aldım yavruyuda tabanına koydum yavru sürekli bağırıyor ama babası yukarıda duruyor sürekli tanımaya mı çalışıyor acaba?

Yavruyu folluğa koy tekrar baba girip beslesin

Bir kez kafasını kanattıkları için güvenemiyorum o şekilde yapmaya sanırım elde beslemeye devam edeceğim baba yine canını acıttı yavrunun, ama babasını görünce resmen yavru çıldırdı.Benimde canım sıkıldı ama yapacak bir şey yok şu a 101 de satılan mama ne karışımı olacak peki :)

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 20:52 -->-> Daha önceki mesaj 19:25 --

Arkadaşlar yem yediğini keşfettik şimdi ama kabuğunu kıramıyor direkt miğdeye yolluyor bu şekilde yese zararı olur mu ? piyasada içi çıkmış kuş yemi gibi bir ürün var mıdır ?

Kabuksuz yemler var petşhoplarda bulabilirsiniz.

peki bu kabuksuz yemi bulamazsam kabuklu yemi böyle kabuğuyla yiye yiye kırmayı öğrenebilir mi ? Ve kabuğuyla yemesinde herhangi bir sakınca var mıdır? Mamayı yemeyen iştahsız sandığım yavru bu kabuklu yeme öyle bir saldırdı ki inanamadım :D

Hayvan açlıktan ölecek kabuksuz yem veya kanarya yemi alın bulamamak imkansız

Çok güzel moral verdiniz :D

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 21:44 -->-> Daha önceki mesaj 21:41 --

Şu an yemlerin kabuklarını kendi ağzımla çıkarıyorum yok böyle bir şey ya :D

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 15:15 -->-> Daha önceki mesaj 21:44 --

Arkadaşlar kabuksuz yem aldım,kafesede koydum ama yemden pek yemiyor onuda kırmaya çalışıyor gibi ağzında geveliyor, ağzından yere düşürüyor çoğu kere, aç olduğu belli ama neden yemiyor olabilir?

IMG20140409151218.jpg

IMG20140409151443.jpg

Kanarya yemini mutlaka yer kanarya yemi alın. Yavru için yumurta maması yapsın çok az karıştırın kanarya yeni ile arada onu da yerse eğer çok iyi olur kuş için.

Yemek çok az yediği için herhalde kuş durgunlaştı sürekli bir uyuma durumu içerisinde... Kanarya yeminide bir deneyeceğim teşekkürler :) Pazar günü şehir dışına çıkıp, yavruyu aileme emanet edeceğim için, içim rahat ayrılmak istiyorum. Bakımı ile ilgili öneri ve tavsiyelere açığım :)

iyi cesaret etmişsiniz anne babayı bir tarafa bırakıp maşşalh kuşunuz da sizi hiç üzmemiş, bundan sonrası yavrunuzla bol keyifli anlar...

Geri