Karadeniz Pet

33 günlük yavru yuvadan çıkmadı

Batuhan SEZER

Meraklı Üye
33 günlük tek olan yavrum yuvadan hiç çıkmadı. 4 gündür elime alıyorum her akşam ve sürekli böyle kuytu, karanlık bir yere girmeye çalışıyor. Sanırım sürekli yuvada durmaktan karanlık yer istiyor. Bu durumda yapılacak bir şey yok değil mi? Yani kuşun kendisinin çıkmasını beklemeliyim. Hayvan yem kırıyor mı kırmıyor mu haberim yok.

15 dk önce bende yavruyu başka kafese aldım ana baba gagalamaya başladı çünkü kendi başına yemleri yemeye çalışıyor senin dediğin gibi kafes dışında sürekli karanlık yere gitmek istiyor bence sende ayır bir kaç gözlemle kırıyorsa yemi koyma yanlarına ben öle yapacam

Yem kırmayı öğrendiyse ayırın yavruyu ortama alıştıkdan sonra normale döner merak etmeyin

İşte hayvan hiç yuvadan çıkmadığından dolayı yemi kırıp kırmadığı hakkında herhangi bir bilgim yok.

Bu gibi durumlarda kafesin altını tamamen beyaz kağıt ile kapatmanızda fayda var. Yavruyu iyi dinleyin eğer annesinden yemek isterken çıkardığı sesi az da olsa çıkarmaya çalışıyorsa yem yemeyi tam olarak öğrenmemiş demektir, eliniz ile beslemeli, gelişim aşamasında da bol vitaminli takviyeler yapmalısınız.

Hayvan bugün itibari ile 34 günlük ve 2 gündür annesi yavruya bağırıyor. Bende az önce kuşu kafesin içine koydum yuvadan alıp. Tüneklere falan çıkmaya çalışıyor hayvan. Fakat annesi yavrunun gagasına sert bir şekilde vuruyor ve yavruda annesi böyle yapınca ciyak ciyak bağırıyor. Acaba annesi artık istemiyor mu yavruyu?

Yavruyu ayırma vakti gelmiş yem kırmayı biliyormu kanarya yemiyle normal yemi karıştırıp verin kanarya yemi ince kabukludur kırması kolay olur

Ayrı kafese koyun yavruyu tek tünek olsun kafesde ve tüneğin yanına bir mama kabı koyun aynı zamanda tabanada biraz yem koyun biraz gözlemleyin aç kaldığında yem yicekmi izleyin

Ozaman kafeste bir süre daha kalsın ama gözönünde olsun anne fazla zarar vermeden müdahale edebilirsiniz

Zaten şuan anne ve baba yavruyu takmıyor. Dişi yuvaya girmiş erkek ona kur yapıyor yuva dışından. Bizimkide öyle tünekte dengesini kurmaya çalışıyor.

Aynısı benimde basima gelmişti çok sabırsız oluyor insan karanlık yere girmesinin sebebi sıcaklık ve korku hissidir eninde sonunda çıkacak 40 'ı geçmez yani ...

Hepsini okuyup cevap verdim.
sen 33 gündür yuvadan çıkmıyor demişsin ben onu yuvalık sandım ..

Ayırdım yavruyu. Yere kanarya ve muhabbet kuşu yemi koydum. Tek tünek var şuan.

Geri