petshop
petshop

                   

 1. Türkiye'nin en büyük Muhabbet Kuşu Forumuna Hoşgeldiniz
  Eğer sitemize yaptığınız ilk ziyaretiniz ise, lütfen öncelikle Forum Kurallarını okuyunuz. Forumumuzda bilgi alışverişinde bulunabilmeniz için Kayıt olmalısınız. Üye olmayanlar forumumuzdan yararlanamazlar.
  Eğer zaten kayıtlı kullanıcı iseniz, lütfen kullanıcı adınız ve şifreniz ile, Giriş yapınız. (Sitemize üyelik ücretsizdir)

  Notu Gizle

9 günlük yavru kuşum da öldü :( yardımmmmmm

Konusu 'Muhabbet Kuşu Diğer Sorular' forumundadır ve Şule Akkaya tarafından 31 Ekim 2014 başlatılmıştır.

 1. Şule Akkaya
  Çevrimdışı

  Malesef 9 günlük yavru kuşum öldü. Bundan iki gün önce de 2 günlük kuşum ölmüştü. Neden böyle oluyor? Anne çok mu besliyor, sindiremiyor mu? Ya da yanlış yaptığım bir şey mi var? Lütfen yardım edin. İki yavru daha var. Onlar da ölecek diye korkuyorum :( :( :(
  http://i.hizliresim.com/DkgVjO.jpg
  http://i.hizliresim.com/JEbrmQ.jpg
   
 2. Taner ALTIN
  Çevrimdışı

  Taner ALTIN Active Member
  Altın Üye

  Katılım:
  1 Temmuz 2014
  Mesajlar:
  1.667
  Beğenileri:
  0
  kuşları gözlem altına al erkek veya dişi ne yapıyor iyice izle belkide onlar öldürüyordur diyecem ama çok güzel beslemiş yavruyu kursağı doluymuş niye ölüyor acaba ya çok çok geçmiş olsun :(
   
 3. Şule Akkaya
  Çevrimdışı

  teşekkür ederim ya çok üzülüyorum. iki kuş daha var. biri dün sabah çıktı. diğeri 6 günlük. anne ya da baba öldürseydi bir iz falan olmaz mıydı? Acaba çok mu beslemiş yani kursağı fazla dolunca da ölebilir mi yavru?
   
 4. Taner ALTIN
  Çevrimdışı

  Taner ALTIN Active Member
  Altın Üye

  Katılım:
  1 Temmuz 2014
  Mesajlar:
  1.667
  Beğenileri:
  0
  1 haftayı dolduran yavrularda kursakları doluyken ölen yavrular en büyük belirtidir. Genellikle kış aylarında karşılaşılır havaların ısınması ile de ya tamamen ortadan kalkar ve ya çok az sayılara iner. Bildiğiniz gibi muhabbet kuşları tropikal kuşlardır ve yaşadıkları ortam oldukça sıcaktır. Şimdi dişi bir muhabbet kuşunu ele alalım. Her 2 günde, 1 yumurta yaptığını düşünürsek ve bu dişi 6 yumurta yapsa ilk yumurtadan itibaran kuluçkaya yatan bir dişi son yumurtasının çıkışı ile birlikte tam 30 gün yuvada yatmış olacaktır. ( Bir yumurtanın 18 günde çıktığı düşünülerek hesaplanmıştır.) Bu dişi yuva da yatmaktan sıkılımış olması muhtemeldir. Yavrularını beslemekte sıkıntı çekmeyecek ancak yuvadan sıkılmış olması nedeni ile içeride kalmayacak ve yavruların ihtiyacı olan ısıyı onlara sağlamayacaktır. Buda henüz tüylenmemiş olan yavruların vucut ısılarını dengeleyemeyeceklerinden dolayı ölümle sonuçlanacaktır. Bu durumun önüne geçmek için ya kuşlarımızın bulunduğu ortamı ani ısı değişimlerinden koruyan bir ısıtma sistemi gerektirmektedir, yada buna alternatif olarak yuvadaki çıkmamış yumurtaları yuvadan almamak, tüm yumurtaların çıkmış dahi olsa içeriye bir tane gerçek manada boş yumurta konulmalıdır.( İçeri konulan yumurta için de ölmüş embriyo bulunmayan, dölsüz bir yumurta olmalıdır.) Dişi bu doş yumurtanın çıkması için yuvada kalacak ve en azından yavrular tüylenmeleri gerekli ısıyı ve süreyi kazanacaklardır. Bazılarımız bilir, herkuşla olmamakla bereber bazı dişiler altındaki boş yumurtaları alınca yuvadan çıkar ve hatta yavruya bile bakmazlar,bizlerde kuşun huylandığından dolayı yuvayı terkettiğini düşünürüz. Aslında bu gerçek olmayan bir sebeptir. alıntıdır...
   
 5. Şule Akkaya
  Çevrimdışı

  .
  ya ben dün bir yumurtasını boş olduğu için almıştım. gerçi genelde yuvalıkta kuşum ama.

  -- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 19:46 -->-> Daha önceki mesaj 19:38 --

  arkadaşlar yardım edecek başka kimse yok mu?
   
 6. Cihan UYĞUR
  Çevrimdışı

  Cihan UYĞUR Active Member

  Katılım:
  29 Ekim 2014
  Mesajlar:
  3.112
  Beğenileri:
  16
  Geçmiş olsun Şule hnm:(
   
 7. Şule Akkaya
  Çevrimdışı

  teşekkür ederim.
   
 8. muhabbetçi
  Çevrimdışı

  Katılım:
  5 Eylül 2013
  Mesajlar:
  613
  Beğenileri:
  4
  geçmiş olsun
   
 9. yusufkral
  Çevrimdışı

  yusufkral Active Member

  Katılım:
  29 Kasım 2013
  Mesajlar:
  2.828
  Beğenileri:
  3
  öncelikle geç miş olsun ... yuva ölcüleri nedir ... ilk kuluçkasımı ... dişi cok besleme diye bir şey olmaz o sorun olmaz ... yuvada kuşlarda bit vardır ışık kapalıyken birden ac bak bit varmı diye varsa kanlarını emer ve ölir yavru :( birde imkanını varsa kafese kamera koy bir izle 4 saat felan cek izle hızlandır şekilde belgin damızlıklar yuvaay girip kavga ediyorlardır yavrular bu nedenle eziliyordur
   
 10. Yusuf Kürşat AKKUŞ
  Çevrimdışı

  Katılım:
  27 Mayıs 2013
  Mesajlar:
  9.143
  Beğenileri:
  231
  Yusuf Bey doğru söylemiş yuvalığınızda bit olabilir onlar kanını emer ve dirençsiz bırakırlar
   
 11. Kaan KARAN
  Çevrimdışı

  Kaan KARAN Member
  Altın Üye

  Katılım:
  12 Şubat 2013
  Mesajlar:
  728
  Beğenileri:
  1
  1-Öncelikle oda sıcaklığı sabit mi, 15-16 derecenin altına düşmesi iyi olmaz.
  2-Yuvalıklarda karşılıklı havalandırma delikleri var mı? Yuva küçükse yuva için havalandırma deliği şart, hatta büyük yuvalarda bile açılmalıdır.
  3-Küçük ve yüksekliği fazla yuvalarda anaç kuşlar yavrunun üzerine basıp öldürebiliyor, gerçi bu durum anaç kuşların karakterinden de kaynaklanıyor bazen, çok kıskanç ebeveynler yavrunun üzerine çok yatıyor ve yavruyu ya eziyor ya da çarpık bacak yapıyor.
  4-Bit, gerçi bit olduğu zaman yuvada görünür ama vilmeceddin gibi bir ilaç kullanın. Yuvayı iyice temizleyin
  5-Yavruların tüylenmeden ölmelerinin bir nedeni de mycoplazma, bu soğuk algınlığına neden olan bir mikroptur ve yavrularda siyah benek hastalığı denilen bir karaciğer hastalığına neden olur, yavruların kursakları dolu olmalarına rağmen karın bölgelerinde siyah veya morarma gibi bir durum oluşur, yavrular tüylenmeden sanki morarıyormuş gibi kuruyarak ölür, bunun tek çaresi anaç kuşlara çiftleşmeden, çiftleşmeye başladıklarında ve ilk yumurtasından yavru çıkmasından bir kaç gün önce kuşların sularına birer hafta tylan eklemek, tek çözüm bu.
  6-Kursak mantarı, bu yavruluların besinleri sindirememesine neden olur, diyazm 256 veya yoğurt suyu gibi probiyotik kullanılabilir ama kursak mantarı ise biteral gibi ilaçlar kullanılmalıdır, tabi kuşlara tam teşhis konulmadan bu ilaç kullanılmamalıdır.
  7-Kuşlara verilen mamaların içine eklenen mama katkıları da bu durma neden olabilir.
   
  #11 Kaan KARAN, 1 Kasım 2014
  Son düzenleme: 1 Kasım 2014

Sayfayı Paylaş

Kullanıcılar bu sayfayı, aşağıdaki kelimeleri arayarak buldu :

 1. muhabbet kuşu olen yavruları alalim mi