Karadeniz Pet

Acemi muhabbet kuşu bakıcısı üstadlardan yardım istiyor

• Konbuyu başlatan sercanhcoban
  • Başlangıç tarihi
S

sercanhcoban

Guest
Sevgili hayvan dostları öncelikle merhabalar... Mesajım biraz uzun olacak lakin sabredip sonuna gelirseniz ve yardımcı olursanız gerçekten minnettar olacağım.

Herşey 3 hafta önce doğum günü sabahımda bir muhabbet kuşunun (dişi) balkonuma konması sonrada evimin içine girmesiyle başladı. O sıra biraz maddi sıkıntı vardı, bir odayı ona tahsis ettim, elbise askılıklarından ona yaşam alanı yarattım. 2 gün sonra maddi olarak rahatlayınca hemen gittim bir tane erkek arkadaş aldım ona ve bir de tam donanımlı büyük bir kafes. Tabi donanımdan kasıt acemilik işte, büyük kafes, salıncak, suluk, ballı kraker (dün forumu baya bir araştırdım zararlıymış hemen çıkarttım onu okuyunca) v.s.

Fakat dışarıdan gelen minik misafirim hep kafasını sırtına gömüyordu, tüyleri kabarıktı, ısıramıyordu (ki dişiler çok fena ısırıyormuş normalde bir yerde okuduğuma göre), çıt çıt çıt ses çıkarıyordu devamlı, soğuk almamasını sağladım, ishali vardı vitamin aldım (o da sanırım kalitesizmiş bu forumda öğrendim onuda Avisol markası)... Sonra baktım o çıt çıt ses nefes alıp verirken geliyormuş meğerse, o kadar forumları araştırdım ama keyiflenince yapıyorlar falan diyordu. Her neyse baktım kuşçağız nefes almakta zorlanıyor hemen toparladım kafesi götürdüm veterinere. Veteriner "ben bakmayayım ağabey, sana ilaç vereyim sen ağzına damlat, ben muayene edersem para alırım gerek yok" dedi, semptomlarını anlattım adama, iştahı yerinde, ama kafasını gömüyor, halsiz vs.. İlacı aldım, küçük bir tüptü, maalesef doğum günü hediyem arabada eve varmadan gözümün önünde son kes gerindi :(

Sonra eve geldim, tabi moralim çok bozuk, diğer kuşu saldım odaya, kafesini yıkadım temizledim, şu antiparazit sprey ile hem kuşu, hem kafesi ilaçladım dikkatlice...

Şimdi buraya kadarı "neden bir kuş aldım"ın cevabıydı, bundan sonrası ise yardımınıza ihtiyaç duyduğum kısım. Eve gelip temizliklerini yaptıktan sonra, diğer kuştan bu kuşa da bulaşmış olabilir diye düşündüm ve diğerine aldığım ilacı en azından buna vereyim dedim. Çünkü onda da ishal vardı, poposunun çevresinde izler vardı, iyice hareketsizleşmeye başlamıştı. Normalde elimi uzatınca deli gibi kaçmasına rağmen, elimi uzatınca tepki vermiyordu. Gerçi belki güvenmişti ya da uyuyordu o ana denk geldi ama çok korkmuştum ve üzülmüştüm, hemen küçük dostuma ilacı hazırladım, her ne kadar elinize almayın dense de, zorla elime almak zorunda kaldım ilaç vermek için :( SOnra baktım çok korkuyor yavrucak, bu sefer havuçun üstüne sürerek vermeyi denedim, 3 gün böyle idare ettik, sonra baktım iyice canlandı, o uyuşuk hali gitti, kestim ilacı.

Fakat şimdi bu minik kuşum elime bir türlü gelmiyor, önceleri ödü patlıyordu elimi kafese sokunca, şimdi yine göbeğini okşamama bir kaç kaçıştan sonra izin veriyor fakat parmağıma alma şerefine sadece 1 kez, biraz uğraşarak, 2-3 saniye için nail olabildim. Bir de gece uyurken arada odasına gidip, kafes kapağını açınca hiç kaçmıyor seviyorum seviyorum güzel güzel hiç hayır demiyor ama o uyku sersemliği sanırım :)

Sorular:

1-) Minik dostum, yaşını bilmiyorum bu arada fotoğrafını göndereceğim birazdan yaşını tahmini söylerseniz sevinirim bu arada, elime alışır mı yoksa artık güvenini istemeden de olsa tamamen kaybettim anlamına mı geliyor? Elimi kafese sokuyorum ona alıştı şimdilik ama parmağımı uzatıyorum kaçıyor, tekrar önüne getiriyorum kaçıyor, tekrar getiriyorum biraz kovalamaca oynuyoruz, kalbi güm güm atıyor ama zarar vermeyeceğimi anlasın diye en son göbeğine dokunduruyorum parmağımı öylece duruyorum. Bu alıştırma yönteminde hatalı mıyım?

2-) Bana alışsın diye aynalı salıncağını falan çıkarttım, ama şimdi boşboş duruyor öyle, canı sıkılıyor mudur diye düşünüyorum, gerçi hep yanımda tutuyorum kafesi, dönüp konuşuyorum sık sık... Ama salıncağı taksam mı?

3-) Hergün mutalaka 2-3 kere salıyorum, yakında bir odayı komple ona vereceğim o zaman serbest uçacak, salıncağını yaklaştırdığım zaman geliyor allahtan hiç zorluk çıkartmıyor kafese girmek adına. Bu serbest bırakmalar ilişkimize zarar verir mi?

4-) Yalnız yaşamasına kıyamıyorum, bir eş almayı düşünüyorum lakin şimdi o bana alışmadan elime gelmeden bir eş alırsam benden soyutlanacağını düşünüyorum, hatta daha da yabancılaşır diğer kuşta bundan örnek alırsa 2 tane dik kafalı kuşum olacak diye korkuyorum. Ama kendi isteklerim için oncağazı arkadaşsız bırakmaya da hiç gönlüm el vermiyor bu sebeple eş alsam mı almasam mı diye fikrinizi almak istedim. Yavrucak şu an dışarıdan kuş sesleri duydu, saf saf bakıyor, ötüyor onlara...

Şimdilik anlatacaklarım ve soracaklarım bu kadar dostlarım. Çok uzun oldu lütfen kusuruma bakmayın, dediğim gibi acemiyim, hiç bir bilgim yok kuş hakkında, herşeyi ayrıntılı anlatayım istedim.

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 11:01 -->-> Daha önceki mesaj 10:41 --

Bu dışarıdan gelen ve hayatını kaybeden minik misafir dostum :( Kuşunuz böyle bir hal aldıysa çok ciddi bir durum arkadaşlar, ölümün habercisi maalesef, denk gelen bir arkadaş olursa diye paylaşayım dedim.

33af8z7.jpg

VE bundan sonrakilerde benim ürkek dostum... Yaşını, sağlık durumunu değerlendirirseniz sevinirim arkadaşlar

2vlwvn7.jpg

fkmnmg.jpg

28tj6fb.jpg

2uykps7.jpg

Moderatör tarafında düzenlendi:
hocam bu kuş alışması cok zor en az 2 yaşında bu kuş yanına guzel bır dişi al yavrularını alıştırısın kendıne

Hadi ya o kadar yaşlı mı :S :( Bir de şu fotosuna bakar mısınız gagası normalde maviydi, burun deliklerinin yanı sanki yeşile dönmüş bir de burun geliklerinin üstündeki kısımda kahverengilik var anlayamadım tüy mü dökülmüş başka birşey mi ama...

21l04lv.jpg

Gerçekten 2 yaşında ise geri versem alırlar mı acaba, bir tane minik yavru alayım bari, 2-3 ay sonra ona bir eş alırım olmadı, ya da biri dişi biri erkek 2 erkek yavru alsam nasıl olur? Bana alışırlar mı ikisi bir aradayken

s.a usta oncelıkle hayırlı olsun acıkcası yaıları tam okumadım anladıgım kadarı ıle siz muhabbetkusu egıtmek ıstıyorsunuz
oncelıkle en az 2 aylık olmalı egıtecegınız kus ve tek olmalı çift olur sa sz ıle ılgılenmez sen bu kuşlarıo elınen cıkart en az 2 aylık yavru al elınde yem yedır felan yavaş yavaş ogrenır

Yardımlarınız için çok ama çok teşekkürler arkadaşlar, valla hiç anlamazdım 2 yaşında olduğunu. Bana sorsalar 6 aylık falan derdim :) cahillik işte... Hemen gittim değiştirdim kuşu, 3 haftalık birlikteliğimiz oldu üzüldüm biraz ama hiç keyif almıyordum hep kaçıyordu. Yeni yavrum bu, adam en fazla 4 aylık falan dedi ama bi bakar mısınız... Bir de kafesini tertemiz yaptım sonra kutudan kafese saldım dışkısı sarımsı, ishal gibi hatta yemliğin yanında ve kafesin tabanında mevcut, korkudan mı böyle acaba?

oqx8w0.jpg

Yardımlarınız için çok ama çok teşekkürler arkadaşlar, valla hiç anlamazdım 2 yaşında olduğunu. Bana sorsalar 6 aylık falan derdim :) cahillik işte... Hemen gittim değiştirdim kuşu, 3 haftalık birlikteliğimiz oldu üzüldüm biraz ama hiç keyif almıyordum hep kaçıyordu. Yeni yavrum bu, adam en fazla 4 aylık falan dedi ama bi bakar mısınız... Bir de kafesini tertemiz yaptım sonra kutudan kafese saldım dışkısı sarımsı, ishal gibi hatta yemliğin yanında ve kafesin tabanında mevcut, korkudan mı böyle acaba?

oqx8w0.jpg

2-3 aylık civarı bir kuş ve renk olarak da güzel. zamanla yeni yerine alışır

gercekden guzel bır yavru secmışsın kaca aldın ve nereden petshopdan aldıysanız normal bu dışkı 3 yada 4 gun sadece aspur verın yesılık falan vermeyın bır şeyi kalmaz
hayırlı olsun

Murat hocam yardımlarınız için çok teşekkür ederim. Petshoptan aldım evet, eski kuşu 30 a almıştım, değiştirme ücretliymiş, 7,5 TL istediler. Normal kuş yemi var Lora marka meyvalı, aspur almam şart mı? Eğer şart ise hemen gidip alayım... Evet bende çok beğendim ve beğenmenize sevindim, hemen parmağıma da kondu şok halinden dolayı mı bilmiyorum ama parmak değiştirme hareketi falan yaptık beraber, bi 15-20 dk elimde durdu sonra koydum kafesine geri dinlensin korkusu geçsin diye, bakalım akıllı bir yavrucağa benziyor :) tekrar yardımlardan ötürü teşekkür ederim

Geri