Alacalı Muhabbet Kuşları Özellikleri

Konusu 'Muhabbet Kuşu Eski Konular ( Kapalı Bölüm )' forumundadır ve muhabbetkusu tarafından 6 Eylül 2015 başlatılmıştır.

 1. muhabbetkusu
  Çevrimdışı

  muhabbetkusu Site Yöneticisi
  Yönetici

  Katılım:
  16 Ocak 2013
  Mesajlar:
  3.083
  Beğenileri:
  31
  Sarı Yüzlü Mavilerin türetildiği yıllarda, yaklaşık 1930’larda, Alacalı Türlerin ilk örnekleri olarak İngiltere’de Çekinik Danimarka Alacaları görülmeye başladı. Bunlarda yeşil ve mavi renklerin değişik çeşitlemelerini yanyana izlemek olasıydı.

  Alacalı Muhabbet Kuşları Özellikleri

  Birbirlerine girift bir biçimde karışanlar, belirli bir düzen içinde parça parça yan yana gelişler, renklerden birinin fazla yaygın, diğerinin pek az bulunduğu türler bunlar arasında sayılabilir.

  Lekesiz Kanat Uçlu Danimarka Alacaları

  Bu türün bir devamı olarak Avrupa’da Kanat Uçları Lekesiz adıyla yeni bir tip yetiştirildi. Bunların çok ayırıcı ve belirleyici bir renk düzenleri vardı. Kanat uçlarındaki tüyleri, kuyrukları, başlarının ardındaki tüyler tümüyle düz renkte ve lekesizdi. Danimarka Alacalarının çekinik özellikte olmasına karşın, kanatlarının alt yöreleri düz renkte olan bu türler başat nitelikteydiler. Bu nedenle onlardan, çok sayıda ve uygun özellikte yavru alabilme olanağı bulunabilmiştir.

  Alacalı türlerde üçüncü aşama, ‘Başat Alacalar’ın türetilmesi olmuştur. Bu başarıyı kazananlarsa AvustralyalIlardır. AvustralyalIların Başat Alacala n’nı da iki ayrı kümede incelemek gerekir. Bunlardan biri Çizgili Alaca adıyla anılan, karın yöresindeki çizgideki renklerin lekesiz olduğu tür; diğeri ise karın yöresinde bulunan çizginin, renk karışımlarıyla dağılmış bir görünüm taşıdığı türdür. Bu kuşlar, Avustralya Başat Alacası adıyla anılır.

  Bütün bunların dışında, belli bir kümeye sokulamayan tek tük başka türler de elde edilmiştir. Bunlar arasında Kahverengi Kanatlılar, Mor Gözlüler, Soluk Gövde Renkli ve Kanadı Siyah Üstüne Sarı Çizgililer anılabilir. Çekinik nitelikli olmaları ve büyük bir özellik taşımamaları nedeniyle bunların izleri zaman zaman yitirilmektedir.

  Ayrıca Kanadı Süslüler olarak adlandırılan yeni ve çekici bir tür, 1940 yılında İngiltere’de üretilmiştir. Bu tip, başlıca iki renk, sarı ve beyaz olarak elde edilmiş olup, gözleri kırmızı renktedir. Lutino ve Albino’dan en büyük ayrıcalığı, baş ve kanatlarının üzerinde görülen ve onlara dantellerle bezenmiş görünümünü kazandıran, oya oya, tarçın renkli süsleridir. Oldukça yeni olan Kanadı Süslüler üzerindeki çalışmalar sürdürülmekte ve bunlardan yeni türler elde edilmeye çalışılmaktadır.

  Bütün bunların dışında, belli bir kümeye soku-lamıyan tek tük başka türler de elde edilmiştir. Bunlar arasında kahverengi kanatlılar, mor gözlüler, soluk gövde renkli ve kanadı siyah üstüne sarı çizgililer anılabilir. Çekinik nitelikli olmaları ve büyük bir özellik taşımamaları nedeniyle bunlann izleri zaman zaman yitirilmektedir.

  Ayrıca Kanadı Süslüler olarak adlandırılan yeni ve çekici bir tür, 1940,yılında İngiltere’de üretilmiştir. Bu tip, başlıca iki renk, sarı ve beyaz olarak elde edilmiş olup, gözleri kırmızı renktedir. Lutino ve Albino’dcn en büyük ayrıcalığı, baş ve kanatlarının üzerinde görülen ve onlara dantellerle bezenmiş- görünümünü kazandıran, oya oya, tarçın renkli süsleridir. Oldukça yeni olan Kanadı Süslüler üzerindeki çalışmalar sürdürülmekte ve bunlardan yeni türler elde edilmeye çalışılmaktadır.
   

Sayfayı Paylaş