Artık yuvada pek durmuyor.

Konusu 'Muhabbet Kuşu Diğer Sorular' forumundadır ve ROJİN DEMİR tarafından 27 Ocak 2015 başlatılmıştır.

 1. ROJİN DEMİR
  Çevrimdışı

  ROJİN DEMİR Süper Üye

  Katılım:
  17 Haziran 2014
  Mesajlar:
  169
  Beğenileri:
  2
  Anne yuvaya girmiyor yardım

  geçen gün konu açmıştım annenin ilgisizliği diye. Artık iyice sıkıldı yuvadan, pek durmuyor. En küçük yavru 5 günlük en büyük 13 günlük, hepsi sağlıklı. Anne de baba da çok ilgiliydi ama iki gündür anne iyice sıkıldı. Onları mutlaka besliyor hepsinin kursağı dolu ama artık pek girmek istemiyor yuvaya yani yatmıyor üzerlerine. Çırpınıyor onu dışarı çıkarmam için. Bugün eve geldim, hiç girmiyordu sadece çırpınıyodu dışarı çıkmak için. Beni gördü ya. Ben de bari biraz çıksın da sonra yuvaya girsin olmayacak bu böyle dedim ve çıkardım. Ama şimdi dışarıda ve hiç niyeti yok girmeye. Tekrar söylüyorum en küçük yavru 5 günlük, anne üstlerine yatmaktan iyice sıkıldı. Yavrulara bir şey olur mu?
  Mesela anne yarım saat girmese yavrular ölür mü?
  Şimdi baktım birbirlerine sarılmışlar hepsi.
  Evet arkadaşlar cevap gelmemiş ama anne neredeyse hiç girmiyor akşamdan beri yuvaya. Baba girip besliyor, anne de besliyor ama girmiyor ve ben yuvayı açtığımda eskiden delirirdi yerinde duramazdı yavruları göstermezdi artık umurunda bile değil. Açıyorum yuvayı temizliyorum tepki vermiyor, baba koşup korumaya çalışıyor yavruları.
  Yardım edin en küçüğü 5 günlük ve ötüp annelerini çağırıyorlar. Anne oralı olmuyor.
  Anne de baba da tekrar kızışmış sanırım çünkü 2 gündür çiftleşiyorlar.

  -- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 21:04 -->-> Daha önceki mesaj 19:37 --

  Arkadaşlar yardım lütfen? Hayati bir konu.
   
  #1 ROJİN DEMİR, 27 Ocak 2015
  Son düzenleme: 27 Ocak 2015
 2. Furkan Yahya ÖZMEN
  Çevrimdışı

  Katılım:
  11 Ocak 2015
  Mesajlar:
  448
  Beğenileri:
  0
  Yer:
  Kdz Eregli
  Kardesim elinle Besle galiba anne bbırakmış yavruları sen o yavruları al sıcak bir yere koy elinle Besle onlara anne ol bence
   
 3. ROJİN DEMİR
  Çevrimdışı

  ROJİN DEMİR Süper Üye

  Katılım:
  17 Haziran 2014
  Mesajlar:
  169
  Beğenileri:
  2
  Yok bırakmadı besliyor sürekli eksik etmiyor besinlerini ne anne ne baba. Ama yatmıyor artık üzerlerine pek, daha çok dışarıda geçiriyor vaktini. Düzenli aralıklarla besliyor 5-10 dakika da yanlarında kalıyor çıkıyor.
   
 4. Rüstem EROĞLU
  Çevrimdışı

  Rüstem EROĞLU Profesyonel

  Katılım:
  17 Ocak 2015
  Mesajlar:
  266
  Beğenileri:
  0
  Elle besleme yapılabilecek son seçenek ki zaten anne baba besliyormuş. Kuşlarınızın kızışması hiç iyi değil, yeni yumurta gelirse bu yavrulara bakmama hatta dövüp öldürme ihtimalleri var. Mama yapıyor muydunuz? Yemlerinde kızıştırıcı tohumlar var mıydı? Yulaf verebilirsiniz, kuşları serinletir. Yine evin sıcaklığı iyiyse banyo yaptırabilirsiniz.En büyük yavru tüylendi mi? Gün içinde birbirlerinin sıcaklıkları yetebilir, gece anne giriyor mu yuvaya?
   
 5. /kimya/
  Çevrimdışı

  /kimya/ Profesyonel

  Katılım:
  14 Ekim 2014
  Mesajlar:
  568
  Beğenileri:
  0
  yumurta kalmayınca pek içerde durmuyorlar bildiğim kadarıyla. yavruları doyurmasında bir sorun yoksa sıkıntı çıkacağını sanmıyorum ben.
   
 6. ROJİN DEMİR
  Çevrimdışı

  ROJİN DEMİR Süper Üye

  Katılım:
  17 Haziran 2014
  Mesajlar:
  169
  Beğenileri:
  2
  Yumurta maması yapıyordum ama kızıştırıcı hiçbir şey vermiyordum. Yemin içinde yulaf var ayrıca alayım mı?
  Evet çok sinir oldum ben, kızışmasını istemiyordum. 2 gündür çiftleşiyorlar moralim bozuldu. Ailem falan yumurta istemiyor gerçekten bizim için çok çok büyük sorun. Kuş yumurta yapınca babam altından alacağını söylüyor bana acımasızca geliyor, neticede yumurta doluyken altından almak kötü olmaz mı? Yaptıktan hemen sonra da olsa?
  Yumurta mamasının içine yumurta ve tuzsuz etimek katıyordum.
  En büyük yavru fazlasıyla tüylendi, 3 yavrunun gözleri tamamen açık. Anne gece yuvaya giriyor.
  Ben gerçekten ayrı konu açacaktım fırsatını bulmuşken sorayım, gerçekten ama gerçekten bir daha yumurta yavru falan istemiyorum hiçbir şekilde. Kızışma dönemlerinde kafeslerini ayırma kararı almıştım ama baktım bugün dışarıda çiftleşiyorlar sinir oldum. Çiftleşmelerini yumurtlamalarını engellemenin hiçbir yolu yok mu? Yazık onlara da bize de.. Yuva kokuyor kafes kokuyor ev kokuyor bunlar evcil kuşlar dışarı çıkmak istiyorlar çıkartamıyoruz yavrular ayrı bir sorumluluk şu an evde 7 kuş oldu yavrularla birlikte. Ailem falan 7 kuş istemiyor, vereceğim bir kısmını.
   
 7. Rüstem EROĞLU
  Çevrimdışı

  Rüstem EROĞLU Profesyonel

  Katılım:
  17 Ocak 2015
  Mesajlar:
  266
  Beğenileri:
  0
  Ayrıca yulaf vermeniz daha iyi olabilir, zaten yemde çok da yoktur. Yemde başka kızıştırıcı tohum var mı, nijer gibi? Eğer çiftleştilerse yumurta gelebilir bir hafta on güne. Takip edin, eğer öyle olursa büyüklerin yavrulara tutumunu izleyin. Besliyor mu, dövdüğü oluyor mu diye. Eğer olumsuz bir durum olursa yavruları sizin beslemeniz gerekir.

  Yumurta geldiğinde içi canlı oluyor mu bilmiyorum. Eğer canlı oluyorsa hem yazık hem de günah olur. Çiftleşmelerini engellemenin yolu yuvalığı çıkarmak diye biliyorum. Buna rağmen çiftleşip kafes tabanına yumurta yaparlarsa onu da bilemiyorum. Çiftleşmek kuşların doğasında var, engellemek çok doğru olmaz bence. Koku gibi problemleri sık temizlik ile çözebilirsiniz. Kuşları tanıdıklarınızdan isteyenler olursa dağıtabilir ya da geleceklerinden şüpheliyseniz tanıdığınız bildiğiniz bir üreticiye verebilirsiniz.

  Bu kuluçka döneminde olumsuz şeyler yaşadınız. Kuşunuz rahatsızlandı, kuşları bir miktar kafese mahkum ettiniz falan... Zor şeyler tabii, içinize sinmedi ama şu an katlandıklarınız da kuşlarınız için. Hangi türlü daha mutlu olacaksanız ve kuşlarınızın mutlu olacağını düşünüyorsanız o şekilde hareket edin.
   
 8. ROJİN DEMİR
  Çevrimdışı

  ROJİN DEMİR Süper Üye

  Katılım:
  17 Haziran 2014
  Mesajlar:
  169
  Beğenileri:
  2
  Yulaf alayım yarın da yulaf vereyim, yemlerini de değiştireceğim.
  Gerçekten istemiyorum yumurta. Çok sinirlerim bozuluyor. Kuş hem yumurtlayıp hem de çıkmak istiyor o da çok zor.
  Çok teşekkür ederim yardımınız için
   

Sayfayı Paylaş