Karadeniz Pet

Asabi, takıntılı Kuş...

• Konbuyu başlatan dupondii
  • Başlangıç tarihi
D

dupondii

Guest
Ben bir muhabbet kuşum var 9 aylık bir dişi ama bazı sorunları var ve ben bu sorunları bir türlü çözemedim.
1. Yemlikteki yemleri kafase döküyor. Bunu bir inat olarak yapıyor. Oyun ya da yem seçme eylemi değil bundan neredeyse eminim. Birkaç farklı marka yem denedim. Hepsi de piyasada kaliteli olarak söylenen yemler. Bir değişiklik yok. Üzülüp acıyıp yemliğini dolduruyorum. Tekrardan boşaltıyor.
2. Yemliğinin bir çıkıntısını bulmuş, gagasıyla oraya tak tak vuruyor bir türlü vazgeçemedi bu huyundan
3. Asla ele gelmediği gibi el ya da parmak görünce ısırmaya başlıyor ( hiç elimize almadık psikolojisi bozulmasın diye... ters etki yaptığından şüpheleniyorum )

Sorunlarım bunlar. Bu konuda deneyimli arkadaşlardan yardım beklemekteyim. Saygılar

Evet bir veterinerden aldım. Ne kadar sağlıklı bir ortamdır bilmiyorum. Kuş marttan beri yanımızda

1. Yemlikteki yemleri kafase döküyor. Bunu bir inat olarak yapıyor. Oyun ya da yem seçme eylemi değil bundan neredeyse eminim. Birkaç farklı marka yem denedim. Hepsi de piyasada kaliteli olarak söylenen yemler. Bir değişiklik yok. Üzülüp acıyıp yemliğini dolduruyorum.
Tekrardan boşaltıyor.

Bunun nedeni önceki yerinde verilen yemde çok severek yediği bir şey varsa sizin koyduğunuz yemde de onu arıyor olabilir.
2. Yemliğinin bir çıkıntısını bulmuş, gagasıyla oraya tak tak vuruyor bir türlü vazgeçemedi bu huyundan
Dişi kuşların kemirme isteği erkek kuşlara göre daha fazla ona kemirecek tahta,gaga taşı ,kalamar kemiği gibi şeyleri vermeniz lazım.
3. Asla ele gelmediği gibi el ya da parmak görünce ısırmaya başlıyor ( hiç elimize almadık psikolojisi bozulmasın diye... ters etki yaptığından şüpheleniyorum )
Ele gelmemesinin nedeni de önceki yerinde elden korkutulmuştur kafese ani el sokup aniden avuçlayarak korkutmuş olabilirler.

Cevaplar için teşekkürler. Vitacraft yem almıştım öneriler üzerine ama neredeyse hepsi ziyan oldu. Yemi değiştirmek lazım. Dişi kuşların kemirmeyi sevdiklerini okumuştum. Ama bizim kız özellikle yemlikle savaş yapıyor. Çıkan sesten odada ben rahatsız oluyorum. Suluk şeklindeki yemliklerden almayı düşünüyorum. Bu yemlikleri önerirmisiniz.

Cevaplar için teşekkürler. Vitacraft yem almıştım öneriler üzerine ama neredeyse hepsi ziyan oldu. Yemi değiştirmek lazım. Dişi kuşların kemirmeyi sevdiklerini okumuştum. Ama bizim kız özellikle yemlikle savaş yapıyor. Çıkan sesten odada ben rahatsız oluyorum. Suluk şeklindeki yemliklerden almayı düşünüyorum. Bu yemlikleri önerirmisiniz.
Farklı yemliklere bak akıllı yemlikler var suluk şeklinde olanlar var alırken bunda rahat yer ses yapmaz diyorsan onu kullanırsın.

Benim kuşta ziyan ediyor hep akıllı yemlik kullanıyorum yemediği de altlığa düşüyor yediğide. Altlığı üfleyip kabuğu uçuruyorum kalan yemleri tekrar koyuyorum

Akıllı yemlik özellikle kirletmemesi açısından güzel ancak ben kirlenmeyi sorun olarak görmüyorum. Öncelikle yemi ve yemliği değiştirmeyi deneyeceğim. Witte Molen yem almayı düşünüyorum. Önerirmisiniz ?

Moderatör tarafında düzenlendi: